صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و دسته بندی نشده و ویژه : رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران: بحران و مشکلات کشور باید از نظر علمی تحلیل شوند/ پیشرفت های علمی ایران قابل انکار نیست

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران: بحران و مشکلات کشور باید از نظر علمی تحلیل شوند/ پیشرفت های علمی ایران قابل انکار نیست

ایسنا علوم پزشکی تهران – رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر اینکه پیشرفت های علمی کشور قابل انکار نیست و عرصه های مختلف مشهود است، گفت: بحران ها و مسایلی ها که در کشور به وجود می آیند باید از نظر علمی تحلیل شوند تا منشأ و راهکارهای آنها را یافت و اجازه نداد بحران ها تداوم یابند.

دکتر حسین قناعتی در هجدهمین همایش نکوداشت «مقام استاد» ضمن تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر، گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران و سایر مراکز علمی کشور معدن استعدادهای بزرگ و بی نظیر است که این استعدادهای علمی از برکات سرزمین ایران هستند.

وی نسبت به هجمه های تخریبی در فضای مجازی هشدار داد و اشاره کرد: به نغمه هایی که در فضای مجازی شنیده می شود، توجه نکنید. طبق آمار هجمه و میزان دروغ پردازی در فضای مجازی و ایجاد تنش و بحران درباره ایران، ۱۸۰ برابر کشورهای دیگر است بنابراین همه افراد علاوه بر اینکه نباید هر داده و اطلاعاتی که در فضای مجازی منتشر می شود را باور کنند، نیازمند دانش فضای مجازی نیز هستند.

دکتر قناعتی ادامه داد: دشمنان در تلاش هستند، جایگاه علمی کشور را ناچیز جلوه دهند این در حالی است که پیشرفت های علمی ما قابل انکار و پنهان نیست. قبل از پیروزی انقلاب، تعداد پزشکان ایرانی بسیار کم بود و در مواقع نیاز از سایر کشورها پزشک به کشور وارد می شد، اما امروز در همه عرصه های پزشکی، پزشکان و دانشمندان شاخصی در حال فعالیت هستند و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم. امروز دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه تکنولوژی و مهندسی پزشکی و ساخت وسایل پزشکی در جایگاه ویژه ای است و صادرات متنوع زیادی را به کشورهای مختلف دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر اینکه عرصه علمی کشور در مسیر شکوفایی و پیشرفت روز افزون قرار داد، اظهار کرد: بحران ها و مسایلی ها که در کشور به وجود می آیند باید از نظر علمی تحلیل شوند تا منشأ و راهکارهای آنها را یافت و اجازه نداد بحران ها تداوم یابند. معتقدم که دانشجو باید قدرت تحلیل داشته باشد و بتواند مسایل مختلف اجتماعی را ببیند. اصولاً ۷۰ درصد طبابت یا به بیان بالاتر ایجاد سلامت در جامعه وابسته به مسایل غیر پزشکی است بنابراین باید ارتباطات اجتماعی با وزارتخانه ها و مسئولین مختلف داشته باشیم. نمی توانیم طبیب خوبی باشیم و به مسایل سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و …. آگاه نباشیم.

دکتر قناعتی گفت: در عصری هستیم که پیچیدگی ها و هجمه های بسیاری علیه ما وجود دارد و می خواهند ما را از فرهنگمان جدا کنند؛ برای مقابله با این هجمه ها باید بر اشتراکاتمان از جمله ایرانیت و انسانیت بیشتر توجه و تمرکز کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران خطاب به دانشجویان گفت: تلاش و جهاد علمی فراوان داشته باشید، زحمت بکشید همانطور که اساتید برجسته ما ساعت ها، روزها، ماه ها و سالها سختی های فراوان کشیدند تا به این درجات علمی رسیدند. اجازه ندهید دستاوردهای اخلاقی و داشته های شما را به راحتی از شما بگیرند. برخی صحبت از مهاجرت می کنند. نباید با هر سختی و فشاری به فکر رفتن از کشور افتاد و نباید فراموش کرد که بسیاری از افراد برای حفظ این کشور از جان خود گذشتند.

دکتر قناعتی در پایان تأکید کرد: مسئولیت پذیر باشید. بسیاری از اساتید که هم اکنون مشغول درمان بیماران هستند، بی نیاز هستند اما همچنان با مهربانی مردم را درمان می کنند و همچنان به دانشجویان علم می آموزند. اگر می خواهید شکوفا شوید، خودخواهی ها را فراموش کنید و خودتان را فدای جامعه و مردم کنید، همه وجود خود را به خدا بسپارید که در این صورت به جایی می رسید که بسیار شیرین است.

دیدگاهتان را بنویسید