صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و ویژه : پروفسور داریوش فرهود: حرمت پزشکان بیش از گذشته حفظ شود/ نکوداشت مقام استاد «مهربانی» است که باید ادامه یابد   

پروفسور داریوش فرهود: حرمت پزشکان بیش از گذشته حفظ شود/ نکوداشت مقام استاد «مهربانی» است که باید ادامه یابد   

ایسنا علوم پزشکی تهران- پروفسور داریوش فرهود پدر علم ژنتیک ایران با انتقاد از برخی بی حرمتی ها نسبت به جامعه پزشکی، گفت: باید پزشکان را ارج نهاد و فراموش نکنیم که پزشکان در ۲ مقطع بسیاری از مردم این کشور را نجات دادند. یک بار در جنگ ۸ ساله کنار مردم بودند و در مقطع دوم در ردیف اول جبهه مبارزه با کرونا قرار داشتند.

پروفسور داریوش فرهود در هجدهمین همایش نکوداشت «مقام استاد» بیان کرد: ۸۰ درصد از کل بیماری هایی که مردم به این جهت یا از بین می روند یا برای درمان آن هزینه می کنند، در ۴ دسته قابل تقسیم هستند. اول بیماری های قلبی – عروقی، دوم بیماری های سرطان، سوم بیماری های گروه متابولیک چاقی و دیابت و چهارم بیماری های روانی. آنچه این بیماری ها را به وجود می آورد و به آنها دامن می زند استرس و نبودن بخشندگی و مهربانی است.

بنیانگذار، مدیر و استاد پیشکسوت گروه ژنتیک انسانی افزود: اگر بخشندگی و مهربانی در میان انسان ها نباشد، نقطه مقابل آن خشونت است که متأسفانه در دنیای ما موج می زند.

به گفته وی در درازمدت خشونت ها و تمام صفات دیگر اکتسابی وارد ژنتیک انسان می شود؛ به همین دلیل هر قومی مرتب خشن تر یا مهربان تر می شود.

دکتر داریوش فرهود ادامه داد: نکوداشت مقام استاد از جمله مهربانی هایی است که امیدوارم ادامه دار باشد و بدانیم کسی که قدر مخلوق را نداند، قدر خالق را هم نمی داند. رسول اکرم(ص) می فرمایند: دانشمندان را ارج بگذارید که اینان جانشینان پیامبران هستند. حضرت علی(ع) نیز می‌فرمایند: کسی که یک کلمه به من یاد بدهد، تا ابد مرا بدهکار خود کرده است.

دکتر فرهود در پایان گفت: من گله‌مندم از اینکه این اواخر حرمت اساتید رعایت نمی شود. باید پزشکان را ارج نهاد و فراموش نکنیم که پزشکان در ۲ مقطع بسیاری از مردم این کشور را نجات دادند. یک بار در جنگ ۸ ساله کنار مردم بودند و در مقطع دوم در ردیف اول جبهه مبارزه با کرونا قرار داشتند.

 

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید