صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و دسته بندی نشده و معاونت پژوهشی و ویژه : برگزاری نشست علمی« بررسی نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک در ترمیم زخم»

برگزاری نشست علمی« بررسی نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک در ترمیم زخم»

نشست علمی ویژه پژوهشگران با موضوع « بررسی نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک در ترمیم زخم»  در سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهرات، ، در این نشست خانم سارا آزاده، عضو گروه ترمیم نوری اظهار داشت با افزایش مسائل مربوط به بحران انرژی، گرمایش جهانی و آلودگی محیط زیست، بررسی منابع انرژی تجدید پذیر برای برآورده ساختن نیازهای روزافزون انسان برای حفظ توسعه پایدار جامعه ضروری است.

منابع انرژی سبز، از جمله خورشید و باد به عنوان منابع انرژی جایگزین برای سوخت‌های فسیلی سنتی استفاده شده‌اند. انرژی مکانیکی به عنوان شکل دیگری از انرژی که به طور گسترده در محیط ما وجود دارد، مانند جریان آب، جریان هوا، ارتعاشات و حرکات انسان، منبعی فراوان، پاک و پایدار از انرژی است که به طور معمول در زندگی روزمره ما تلف می شود.

از سال ۲۰۰۶، ظهور نانوژنراتورها برای تبدیل کارآمد انرژی مکانیکی به الکتریسیته توجه بسیاری را در میان محققان جلب کرده است و از آن زمان تاکنون نانوژنراتورهای گوناگون ساخته شده‌اند.

وی عنوان کرد: با تمرکز اصلی بر روی برداشت انرژی مکانیکی، نانو ژنراتورها به طور کلی به دو دسته ی پیزوالکتریک (PENG) و تریبوالکتریک (TENG) طبقه‌بندی می‌شوند که به ترتیب بر اساس اصول کار خود از اثرات پیزوالکتریک و تریبوالکتریک است.

نانو ژنراتورهای هیبریدی (HBNG) بیشتر به نانو ژنراتورهایی با ترکیب این دو و یا اثرات دیگر مانند ترموالکتریک، پیروالکتریک و غیره اشاره دارند، همچنین در ادامه مطرح شد که ترمیم زخم، یکی از پیچیده ترین فرآیندها در بدن انسان است که شامل همگام سازی مکانی و زمانی انواع سلول ها با نقش های متمایز است.

به تازگی ظهور نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک (TENG) به دلیل ویژگی‌های مرتبط آن‌ها، از جمله گستره وسیعی از مواد زیست سازگار، ساخت ساده، اندازه قابل حمل، توان خروجی بالا و پایین، فرصت‌های زیادی را برای بهبود زخم به ارمغان آورده است.

در این نشست بررسی جامع از TENG ها به عنوان یک بیوتکنولوژی نوظهور برای کاربردهای ترمیم زخم ارائه و از سه جنبه منحصر به فرد پوشش داده شده است: تحریک الکتریکی، فعالیت ضد باکتریایی و تحویل دارو. برای ارائه یک زمینه گسترده تر از TENG های قابل استفاده برای کاربردهای ترمیم زخم، طرح های پیشرفته در هر بخش ارائه و مورد بحث قرار می گیرند.

اگر چه برخی چالش‌ها در این زمینه باقی مانده‌اند، اما ژنراتورهای تریبوالکتریک یک پلتفرم امیدوارکننده برای درمان‌های انسان محور در عصر اینترنت اشیا هستند. در نتیجه، انتظار می رود که با استفاده از این فناوری برای ترمیم زخم، راه حل جدیدی در مدیریت زخم ارائه شود./ انتهای مطلب

 

 

دیدگاهتان را بنویسید