صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و ویژه : جمع‌آوری ۱۸۰ هزار نمونه خون بندناف در کشور

جمع‌آوری ۱۸۰ هزار نمونه خون بندناف در کشور

مدیرعامل شرکت بن باخته‌های رویان گفت: در کل کشور ۱۸۰ هزار نمونه خون بندناف جمع‌آوری شده است.

مرتضی ضرابی مدیرعامل شرکت بن باخته‌های رویان شامگاه امروز در نشست خبری اظهار کرد: در کل کشور ۱۸۰ هزار نمونه خون بندناف جمع‌آوری شده است.

او افزود: این شرکت که در سال ۱۳۸۷ راه‌اندازی و به پالایشگاهی برای ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی و محصولات حاصل از زایمان تبدیل شده است.

مدیرعامل شرکت بن باخته‌های رویان به ویژگی سلول بنیادی اشاره و بیان کرد: این سلول بنیادی هم می‌تواند تکثیر شود و هم می‌تواند قدرت تبدیل داشته باشد که از خون بندناف برای استفاده در بدن و برای درمان بیماری‌های که منشاء خونی دارند استفاده می‌شود.

ضرابی ادامه داد: از این سلول‌ها در درمان نزدیک به ۸۰ نوع بیماری از جمله سکته قلبی، سرطان خون، فلج مغزی، آرتروز و موارد دیگر کارآزمایی بالینی استفاده و از خون جمع‌آوری شده از بند ناف و پرده جنین لایه داخل رحم برای تولید سلول‌های بنیادی برای بهتر شدن پالپ دندان بچه و دندان عقل استفاده می‌شود.

او در خصوص ذخیره خون بند ناف تصریح کرد: اگر این نوع خون را در بانک اطلاعاتی نداشته باشیم و وزرات بهداشت بخواهد از خارج وارد کند، باید برای هر نمونه سلول ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار پرداخت کند که اینکار باعث خروج ارز از کشور می‌شود.

مدیرعامل شرکت بن باخته‌های رویان تشریح کرد: دو نوع خون در بانک خون داریم؛ یکی عمومی و دیگری خصوصی است که نمونه‌های عمومی در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد و خصوصی فقط برای خود فرد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ضرابی با بیان اینکه در تمام استان‌های کشور نمایندگی داریم، تصریح کرد: در شهرهای استان اردبیل در شهرهای اردبیل، خلخال، مشگین شهر و پارس آباد وجود دارد که ثبت به صورت اینترنتی است.

او تاکید کرد: با ذخیره‌سازی سلول بنیادی، ذخیره سلولی در استان تقویت می‌شود و هزینه ذخیره‌سازی برای خود اشخاص نزدیک به ۶ میلیون تومان است که در صورت تحویل خون بند ناف به شرکت بن یاخته، هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید