صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و ویژه و کرونا : هشدار سازمان جهانی بهداشت: موارد ابتلا به «زیرسویه اومیکرون» در حال افزایش است

هشدار سازمان جهانی بهداشت: موارد ابتلا به «زیرسویه اومیکرون» در حال افزایش است

ایسنا علوم پزشکی تهران – سازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داد: موارد ابتلا به «زیرسویه اومیکرون» در بسیاری از کشورها رو به افزایش است.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، سازمان جهانی بهداشت به تازگی هشدار داده است که موارد ابتلا به زیرسویه ای از اومیکرون موسوم به بی ای.۲ (BA.2) که اولین بار در پایان سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) کشف شد، به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است.

زیرسویه بی ای.۲ که آژانس امنیت بهداشت انگلیس (UKHSA) آن را به عنوان گونه ای تحت بررسی اعلام کرده، زیرمجموعه سویه اومیکرون (BA.1) است و طبق داده های اولیه ممکن است هم از قدرت سرایت بالاتری برخوردار باشد و هم بیشتر از دیگر سویه های کووید در برابر واکسن مصون بماند.

سازمان جهانی بهداشت در پست به روز شده در وبسایت خود اعلام کرد: موارد ابتلا به BA.2 که در برخی از جهش ها از جمله در پروتئین سنبله با BA.1 متفاوت است، در بسیاری از کشورها در حال افزایش است.

نگرانی از شیوع زیرسویه «اومیکرون پنهانکار» در دانمارک و انگلیس

بنابر اعلام این سازمان، بررسی ویژگی‌های زیرسویه بی ای.۲ از جمله فرار از روش های مصون سازی و میزان بیماری‌زا بودن آن باید به‌طور مستقل از سویه اومیکرون در اولویت قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، شیوع زیرسویه بی ای.۲ به اندازه ای نیست که همچون سویه اصلی اومیکرون و دلتا در گروه موارد نگران کننده قرار گیرد اما از آنجایی که در بسیاری از کشورها در حال گسترش است سازمان جهانی بهداشت از مقامات کشورها خواسته است تا روند شیوع آن را تحت کنترل داشته باشند.

موارد ابتلا و فوتی های اومیکرون در ایران

محمد هاشمی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته اعلام کرد: با شناسایی ۲۹۷ مورد جدید در چهارم بهمن ماه، آخرین آمار موارد مثبت اومیکرون به ۳۴۶۶ نفر و متاسفانه در این روز با ثبت یک مورد فوتی در البرز مجموع فوتی ها به عدد ۱۰ رسید.

وی افزود: بیشترین موارد ابتلا در این روز نیز مربوط به ایلام با ۸۵، اصفهان ۵۳، ارومیه ۳۵ و گیلان با ۳۴ مورد مثبت بود!

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید