صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و کرونا : سویه جدید «اومیکرون» واکسن‌گریز است؟

سویه جدید «اومیکرون» واکسن‌گریز است؟

ایسنا علوم پزشکی تهران  – دکتری ویروس‌شناسی پزشکی گفت: واکسن کرونا در مقابل «اومیکرون» همچون سویه‌های گذشته احتمال ابتلا، شدت وضعیت بیماری و مرگ ومیر را کاهش خواهد داد، اما نتایج مطالعات اولیه نشان می‌دهد علیرغم تزریق واکسن هم احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد.

مهرداد روانشاد در خصوص سویه جدید ویروس کرونا که تحت عنوان «اومیکرون» نام‌گذاری شده، توضیح داد: ویروس کرونا در مناطق مختلف دنیا به ویژه برخی نواحی که کنترل بیماری ضعیف بوده است، دچار موتاسیون (جهش) شده و به گونه قالب بیماری‌زایی درآمده است.

وی تصریح کرد: سویه اومیکرون هم علائم بیماری کووید۱۹ را به دنبال داشته و باتوجه به شواهد اولیه به نظر می‌رسد، نسبت به دیگر سویه‌های کرونا خفیف‌تر است، اما به دلیل افزایش قدرت سرایت بیماری از انسان به انسان، علیرغم تزریق واکسن کرونا هم افراد در معرض خطر آلودگی قرار خواهند داشت.

این استاد علوم پزشکی ادامه داد: بنابراین رعایت اصول بهداشتی مقابله با کرونا اعم از حفظ فاصله‌گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک استاندارد، پرهیز از اجتماعات و شست وشوی مداوم دست‌ها مجددا باید متذکر شود.

وی یادآور شد: اکنون اعم داده‌ها در خصوص «اومیکرون» مربوط به آفریقای جنوبی بوده و در صورت شیوع در دیگر کشورها، گروه‌های جمعیتی و همچنین ایران، قدرت انتقال، شدت وضعیت بیماری‌زایی و… می‌تواند تغییر کند، اما به طور کل این سویه نیز از خانواده کرونا ویروس بوده و وضعیت بیماری هم مشابه با جهش‌های قبلی خواهد بود.

سازمان بهداشت جهانی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی را «اومیکرون» نام‌گذاری کرده است.

جهش های کروموزومی سویه جدید کرونا دو برابر دلتا ویروس و سرعت انتشار آن بسیار بالاست، این سویه جدید اکنون در مکزیک، هنگ‌کنگ و اسرائیل شیوع یافته و کشورهای جهان همه‌گیری این سویه را برای دنیا خطرناک ارزیابی می‌کنند.

علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز گفته است: سویه جدید اومیکرون ۵۰۰ برابر سرعت سرایت‌پذیری بیشتری نسبت به سویه‌های قبلی این ویروس داشته و تاکنون ۵۰ جهش گزارش شده که ۳۰ جهش کلیدی و قدرت انتقال بسیار بالایی دارد.

مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا هم روز شنبه ششم آذرماه سویه جدید «اومیکرون» را واکسن‌گریز خواند و اظهار کرد: اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با سویه جدید کرونا در کشور باید سخت‌گیرانه شده و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی الزامی است.

براساس اعلام وزارت بهداشت، واکسیناسیون سراسری از ۲۲ بهمن سال گذشته در کشور آغاز شد و تا کنون ۵۸ میلیون و ۴۸۹ هزار و ۵۶۵ نفر دُز اول، ۴۸ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۴۵۰ نفر دُز دوم و یک میلیون و ۹۷۱ هزار و ۲۲۹ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰۹ میلیون و ۳۸۷ هزار و ۲۴۴ دُز رسیده است.

از ابتدای شیوع کرونا در کشور(اسفند ۹۸) تا کنون ۱۳۰ هزار و ۵۲۴ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

انتهای پیام

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید