صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و ویژه : راه های جلوگیری از سرماخوردگی

راه های جلوگیری از سرماخوردگی

سرماخوردگی یک عفونت مسری ویروسی است که ممکن است در اثر تماس مستقیم با فرد ناقل ویروس، استنشاق هوای حاوی ویروس و یا لمس وسایل آلوده به ترشحات ویروسی به فرد سالم منتقل شود. ویروسهای سرماخوردگی همچنین می توانند برای مدتی به صورت نهفته در مجاری تنفسی باقی بمانند و در شرایط مناسب در زمانی که فرد در اثر عواملی نظیر سرما، استرس و خستگی دچار ضعف سیستم ایمنی شده است، ایجاد بیماریزایی کنند. پس برای سرماخوردگی الزاما به دنبال یک فرد ناقل در اطراف خود نگردید. در ادامه با توجه به شیوع بیشتر این بیماری در فصول سرد،  به راههای ساده و عملی جهت جلوگیری از سرماخوردگی در مراحل اولیه اشاره می کنیم.

 

جلوگیری از سرماخوردگی

به گزارش مجله پزشکی سیب، برای پیشگیری از ابتلا به سرما خوردگی باید بهداشت را رعایت کرده و برخی موارد را در سبک زندگی خود اعمال کنید. رعایت این می‎تواند به پیشگیری از سرما خوردگی مخصوصا در فصول سرد جلوگیری کند.

 

رعایت بهداشت برای پیشگیری از سرماخوردگی

رعایت بهداشت به طور کلی شامل موارد بسیاری است که می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه به بررسی موارد بهداشتی برای جلوگیری از سرما خوردگی در مراحل اولیه خواهیم پرداخت:

 

شستن دست‌ها

همواره دست‌های خود را بشویید. اولین و کماکان بهترین راه جلوگیری از سرماخوردگی، شستشوی مداوم دستها می باشد. افراد ناقل ویروس با عطسه و یا سرفه کردن ویروس ها را به اشیاء منتقل می کنند که می توانند برای روزها تا هفته ها روی آنها باقی بمانند و پس از انتقال به بدن ما ایجاد بیماری کنند. شستشوی معمولی با آب و صابون این ویروس ها را از روی دست شما می زداید. وسایلی مانند تلفن همراه و صفحه کلید کامپیوتر که معمولا شسته نمی شوند، بسیار آلوده هستند و بهتر است پس از لمس آنها دستهایتان را بشویید. همچنین در هنگام سرماخوردگی جهت پرهیز از ابتلای دیگران، از دست دادن و روبوسی خودداری کرده و به سادگی علت دست ندادن را برای دیگران توضیح دهید. روبوسی و دست دادن احتمال جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی را کاهش می‌دهد.

 

بهداشت دست‌ها

با دست آلوده صورت خود را لمس نکنید. چشم ، دهان و بینی مهم ترین راههای ورود ویروس ها به بدن می باشند.این یکی از مهم‌ترین نکات جلوگیری از سرماخوردگی در مراحل اولیه است.پس با دستهای آلوده صورت خود را لمس نکنید. لمس صورت کودکان و یا بوسیدن آنها از مهم ترین راههای ابتلای آنان به سرماخوردگی و یا بالعکس انتقال سرماخوردگی از ایشان به والدینشان می باشد. هنگام عطسه و سرفه صورت خود را با دستانتان نپوشانید. رعایت بهداشت دست‌ها می‌تواند باعث جلوگیری از پیشرفت سرماخوردگی شود.

 

سبک زندگی مناسب

خواب کافی داشته باشید و از استرس پرهیز کنید. خستگی و استرس و نخوابیدن باعث تضعیف سیستم ایمنی و افزایش شانس ابتلا به بیماری ها می شود. کاهش استرس و خواب کافی می تواند نقش مهمی در جلوگیری از پیشروی سرماخوردگی داشته باشد.

 

فضای باز

بسیاری از افراد در پاییز دچار سرماخوردگی می‌شوند. یکی از بهترین راه برای جلوگیری از سرما خوردگی پاییز، رفتن در فضای باز است.حتی الامکان از هوای آزاد استفاده کنید. بسیاری از افراد در فصول سرد برای پرهیز از سرما، جلوی جریان هوای آزاد را در خانه و محل کارشان می گیرند. تنفس در محیط- های بسته باعث می شود تعداد ویروسها در هوای تنفسی افزایش یافته و شانس جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی را کاهش دهد. تا جایی که امکان دارد از تنفس در هوای بسته در کنار فرد مبتلا به سرماخوردگی پرهیز کنید و اگر امکان پرهیز ندارید، حداقل تهویه مناسب ایجاد کنید.

 

سیگار

سیگار نکشید. رطوبت مخاط بینی و راههای تنفسی به همراه حرکت موجی موهای ظریف داخل مجاری تنفسی (مژکهای تنفسی) به سمت خارج، مهم ترین عامل به دام افتادن ویروسها و باکتریها و جلوگیری از انتقال آنها به بخشهای پایینی مجاری تنفسی و ریه ها می باشد. اگر این سیستم به درستی عمل نکند، شانس جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی کاهش می‌یابد. سیگار کشیدن باعث خشک شدن راههای تنفسی و فلج شدن موقتی مژکهای تنفسی می شود که باعث می شود ویروسها از این سیستم محافظتی به راحتی عبور کرده و باعث بیماریزایی گردند. کشیدن یک سیگار، مژکهای تنفسی را برای بیش از نیم ساعت فلج می کند و در درازمدت می تواند باعث آسیب دائمی به این مژکها شود.

 

ورزش

ورزش را فراموش نکنید. ورزش مداوم هفتگی به خصوص ورزش های هوازی (آیروبیک) باعث تقویت سیستم ایمنی، افزایش تهویه ریوی و کاهش امکان حضور و تکثیر ویروس ها در ریه ها می گردند. ورزش همچنین با افزایش جریان خون در رگها و کلیه ها، باعث جلوگیری از پیشرفت سرماخوردگی می‌شود. با کمک ورزش شما می‌توانید به جلوگیری از سرماخوردگی در مراحل اولیه کمک کنید.

 

تغذیه مناسب برای پیشگیری از سرماخوردگی پاییز

مایعات بنوشید. نوشیدن مقادیر مناسب مایعات باعث شستشو و خروج میکروبها از بدن می شود. چای سبز و یا چای معمولی کم رنگ در کنار آب معمولی بهترین انتخاب برای فصول سرد هستند. آب لیمو شیرین و پرتقال طبیعی مقادیر زیادی ویتامین C دارند که در جلوگیری از سرماخوردگی بسیار مفیدند. اگر آبمیوه طبیعی در دسترس نیست، پودرها و قرص های جوشان ویتامین C را می توانید جایگزین کنید.

 

تغذیه سالم

تغذیه مناسب به تقویت سیستم ایمنی شما کمک می کند. در فصول سرد سال، بدن نیاز به مصرف کالری بیشتری جهت تولید گرما دارد. شروع رژیم های غذایی افراطی مانند مصرف آب به تنهایی و یا کاهو می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی در این زمان و افزایش شانس ابتلا به سرماخوردگی شود.

 

مصرف مایعات و مرکبات

میوه ها و سبزیجات را فراموش نکنید. میوه هایی مانند توت فرنگی، کیوی و تمامی مرکبات دارای ویتامین C فراوان می باشند. سبزیجاتی مانند فلفل دلمه ای با رنگهای مختلف و گوجه فرنگی هم دارای ویتامین C می باشند. ماست و باکتری های مفید آن به ضدعفونی کردن سیستم گوارشی و تقویت سیستم ایمنی کمک می کند. این میوه‌ها و سبزیجات باعث جلوگیری از پیشرفت سرماخوردگی می‌شوند.

 

منابع:

 

healthline

webmd

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید