صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و ویژه و کرونا : نتایج تحقیقات: ۸۰ درصد سیگاری ها به کرونای شدید مبتلا می شوند

نتایج تحقیقات: ۸۰ درصد سیگاری ها به کرونای شدید مبتلا می شوند

ایسنا علوم پزشکی تهران – نتایج یک مطالعه جدید حاکی از آن است که سیگاری هایی که به کووید-۱۹ مبتلا می شوند، ۸۰ درصد بیشتر از کسانی که سیگار استعمال نمی‌کنند، در بیمارستان بستری می‌شوند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، این تحقیق که توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام شده است، تصویر واضح تری در مورد موضوع گیج کننده سیگار کشیدن و ویروس کرونا ترسیم می کند.

در آغاز همه گیری، محققان با داده‌هایی که نشان می داد افراد سیگاری کمتر احتمال دارد بر اثر آلودگی به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شوند، سردرگم شدند. حتی برخی از تجزیه و تحلیل ها نشان می داد افراد سیگاری در وهله اول با خطر کمتری برای آلوده شدن روبرو هستند.

اما این مطالعه جدید که روی بیش از ۴۲۰ هزار بیمار انجام شده‌است، نشان داد افراد سیگاری در صورت ابتلا به کرونا، به نوع شدید این بیماری مبتلا می شوند.

نتایج این مطالعه نشان داد در بین نزدیک به ۱۴ هزار فرد سیگاری، ۵۱ مورد بستری کووید-۱۹ وجود دارد که معادل یک نفر از ۲۷۰ نفر بستری در بیمارستان بود. همچنین ۳۶ نفر جان خود را از دست دادند که برابر با ۳۸۴ نفر از جان باختگان این ویروس است.

برای مقایسه و درک بهتر موضوع، در بین ۲۵۰ هزار فرد غیرسیگاری ۴۴۰ مورد در بیمارستان بستری شدند که معادل یک نفر در تقریباً ۶۰۰ مورد است.

براساس داده های این پژوهش، افراد سیگاری ۶۰ تا ۸۰ درصد بیشتر در بیمارستان بستری می شوند و همچنین احتمال مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در آنها بیشتر است.

«اشلی کلیفت»، سرپرست تیم تحقیق گفت: نتایج این تحقیق نشان می‌دهد سیگار کشیدن با خطر ابتلا به کووید شدید ارتباط دارد. همان طور که سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان‌ های مختلف و سایر شرایط ارتباط دارد، به نظر می رسد این امر در مورد کووید-۱۹ نیز یکسان است، بنابراین اکنون می تواند زمان خوبی برای ترک سیگار باشد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به «کووید-۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذرماه ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ همه گیری جهانی این ویروس را اعلام کرد.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، برزیل، هند و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید