صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و ویژه : محققان: قرارگیری در معرض دود سیگار موجب نارسایی قلبی می شود

محققان: قرارگیری در معرض دود سیگار موجب نارسایی قلبی می شود

ایسنا علوم پزشکی تهران – طبق نتایج یک مطالعه جدید، قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار با افزایش احتمال نارسایی قبلی مرتبط است.

به گزارش مدیسن نت، در این مطالعه، داده‌های مربوط به نظرسنجی بیش از ۱۱ هزار افراد غیرسیگاری با میانگین سنی ۴۸ سال که از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ تحت نظر بودند بررسی شد. از هر ۵ نفر از این افراد، یک نفر در محیط آزمایشگاه در معرض دود دست دوم سیگار قرار گرفت.

این مطالعه نشان داد که افراد غیرسیگاری در مواجهه با دود سیگار ۳۵٪ بیشتر از افراد دیگر، دچار نارسایی قلبی می‌شوند. این ارتباط حتی پس از محاسبه سایر فاکتورهای پرخطر از جمله سابقه سایر بیماری‌های قلبی، کلسترول بالا و دیابت همچنان وجود داشت.

ارتباط بین دود سیگار و نارسایی قلبی در مردان و افرادی که قبلاً دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده بودند، بیشتر بود. یافته‌ها در سایر زیرگروه‌ها از جمله افراد با نژادهای مختلف و مبتلایان به چاقی و دیابت مشابه بود.

دکتر «تراویس اسکیپینا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی ویک فارست کارولینای شمالی، در این باره می‌گوید: «به هر دلیلی، در مردان، به نظر می‌رسد که تأثیر قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار با افزایش خطر نارسایی قلبی همراه است.»

تحقیقات قبلی نشان داده بود که دود دست دوم سیگار تهدیدی برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی است.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر تاکید دارند.

دیدگاهتان را بنویسید