صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران : خطر سقط مکرر در زنان چاق ۷۰ درصد بیشتر است

خطر سقط مکرر در زنان چاق ۷۰ درصد بیشتر است

ایسنا علوم پزشکی تهران – محققان براساس نتایج یک مطالعه هشدار می‌دهند که خطر سقط‌های مکرر در زنان چاق ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش روزنامه دیلی میل، سقط مکرر به بیش از دو یا سه بار از دست رفتن جنین در نیمه اول بارداری گفته می شود. شیوع سقط مکرر در زنان باردار حدود دو تا سه درصد است و بیش از ۸۰ درصد سقط‌های مکرر در سه‌ ماه‍ه نخست بارداری رخ می‌دهد.

محققان دانشگاه «ساوت همپتون» در آمریکا در این مطالعه برای بررسی اینکه چه عواملی در زندگی ممکن است در بروز سقط های مکرر دخیل باشد، مطالعات مختلف موجود در این زمینه را بررسی کردند.

این مطالعه نشان داد: افرادی که دارای اضافه وزن یا کمبود وزن هستند – یعنی به ترتیب شاخص توده بدنی (BMI) بین ۲۵ تا ۳۰ یا زیر ۱۸.۵ دارند – در معرض خطر بیشتر بروز سقط مکرر قرار دارند.

سقط جنین شایع ترین عارضه در اوایل بارداری است و متأسفانه حدود ۱۵-۲۰ درصد مادران باردار را گرفتار می کند، اما سقط مکرر زمانی تعریف می شود که یک خانم دو یا چند سقط زودرس متوالی داشته باشد.

سقط مکرر یک بیماری پیچیده است و اگرچه اغلب به عوامل پزشکی متعددی و تأثیر در سبک زندگی نسبت داده می شود، اما حدود نیمی از موارد غیرقابل توضیح باقی می ماند.

مطالعه این محققان شامل بررسی ۱۶ مطالعه بود و نشان می دهد که کمبود وزن یا اضافه وزن به طور قابل توجهی خطر از دست دادن بارداری متوالی را افزایش می دهد.

به گفته این محققان، برای افرادی که BMI بیش از ۲۵ [اضافه وزن] و ۳۰ [چاق] دارند، خطر سقط به ترتیب ۲۰ و ۷۰ درصد افزایش می یابد.

در کنار خطر بروز سقط مکرر برای زنان دارای اضافه وزن یا چاق، محققان همچنین هشدار دادند که سقط های پی در پی در میان افراد کم وزن (یعنی افرادی که نمره BMI آنها کمتر از ۱۸.۵ است) نیز بالاتر است.

با این حال محققان همچنین برای ارزیابی تأثیر سایر عوامل سبک زندگی در بروز سقط مکرر در کنار BMI ،عادت هایی مانند سیگار کشیدن، مصرف کافئین و غیره را نیز مد نظر قرار دادند، اما ارتباطی میان سقط مکرر و این عوامل پیدا نکردند.

دیدگاهتان را بنویسید