صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و ویژه و کرونا : ابداع ماسک ضدویروسی که جهش‌های جدید کرونا را از بین می‌برد

ابداع ماسک ضدویروسی که جهش‌های جدید کرونا را از بین می‌برد

ایسنا علوم پزشکی تهران – محققان انگلیسی با استفاده از ترکیبات آلی ضدعفونی کننده در منسوجات، ماسک‌های ضد ویروسی ابداع کردند که جهش‌های جدید ویروس کرونا را در مدت یک ساعت از بین می‌برد.

به گزارش روزنامه تلگراف، محققان دانشگاه «کمبریج» این ماسک ها را با استفاده از فناوری به نام DiOX ابداع کردند که از ترکیبات آلی ضدعفونی کننده در منسوجات استفاده می کند.

محققان درمورد این دستاورد تاکید کردند: پوشش نامرئی این ماسک ها با پاره کردن غشای بیرونی ویروس به آنها حمله می کند؛ امید می رود که این ماسک گونه «کنت» ویروس کرونا در انگلیس و گونه آفریقای جنوبی این ویروس را از بین ببرد.

آزمایش های انجام شده بر روی این ماسک ها نشان دادند که این ماسک های ضد ویروسی در مدت یک ساعت ۹۵ درصد از عوامل بیماری زا (پاتوژن ها) را از بین می بردند و پس از چهار ساعت پاتوژنی قابل تشخیص نبودند.

این ماسک قابل استفاده مجدد هستند و می توان آنها را تا ۲۰ بار شست – اما بعد از چند بار شستشو ، مقداری از تاثیر خود را از دست می دهند.

ابداع این ماسک در بخشی از تلاش محققان برای تشکیل یک خط موثر دفاعی انجام شده است ؛ ویروس کرونا همچنان در حال جهش است و گونه های جدید این ویروس در سراسر جهان ظاهر می شود. محققان در سراسر جهان در تلاش هستند تا واکسن جهانی برای مقابله با کووید-۱۹ ابداع کنند بطوری که کارایی این واکسن تحت تاثیر تغییرات ایجاد شده در این ویروس قرار نگیرد.

دکتر گراهام کریستی مدرس ارشد گروه مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی دانشگاه کمبریج گفت: ماده ضد ویروسی موجود در پوشش این ماسک ، ویروس را با شکستن غشای محافظ خارجی آن از بین می برد. بر خلاف سایر قسمت های ویروس، غشای آن بدون توجه به هر نوع جهش یکسان باقی می ماند بنابراین، این روش حمله به این پاتوژن (عامل بیماری زا) بر روی هر نوع ویروس کرونا موثر خواهد بود.

گونه «کنت» (انگلیسی) ویروس کرونا تا کنون در بیش از ۵۰ کشور دیده شده است. این ویروس جهش یافته کرونا، اولین بار در سپتامبر سال ۲۰۲۰ در جنوب شرقی انگلیس شناسایی شد و شیوع سریع آن در ماه‌ های بعدی باعث شد این کشور محدودیت‌های تازه‌ای را اعمال کند.

نوع دیگر از ویروس‌ جهش‌ یافته کرونا که به تازگی شناسایی شده ۵۰۱.V۲ نام دارد. این ویروس برای نخستین بار ماه اکتبر در آفریقای جنوبی شناسایی و پس از آن به چند کشور دیگر از جمله بریتانیا و فرانسه منتقل شد.

هر دو گونه ویروس کرونا جهش‌های متعددی را به خصوص در بخش سنبله پروتئینی پشت سر گذاشته ‌اند که باعث می‌شود با سرعت بیشتر جذب گیرنده‌های سلولی شوند و سلول‌های بشتری را درگیر کنند.

ویروس کرونا موسوم به کووید ۱۹، اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر «ووهان» در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در روز ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید