صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و کرونا : عضو ستاد کرونا: امکان تشخیص کرونا جهش یافته در ایران وجود دارد

عضو ستاد کرونا: امکان تشخیص کرونا جهش یافته در ایران وجود دارد

ایسنا علوم پزشکی تهران – عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امکان تشخیص ویروس کرونا جهش یافته در ایران وجود دارد، از همه مسافران انگلیس و اروپا در فرودگاه تست سریع و از موارد مشکوک تست دقیق تر «پی سی آر» گرفته و بررسی می‌شود و تاکنون موردی از این ویروس در ایران تایید نشده است.

ایرنا نوشت: مسعود مردانی افزود که ویروس کرونا جهش یافته از اواخر شهریور در انگلیس وجود داشته است. به هر صورت این موضوع را اعلام نکردند شاید از جهش کروموزوم ویروس کرونا مطمئن نبودند البته برخی منابع هم می گویند بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس عامدا این موضوع را اعلام نکرده اما در هر صورت این ویروس جهش یافته در جنوب انگلیس مشاهده و بلافاصله مشخص شد که در اکثر کشورهای اروپایی مثل هلند، بلژیک، آلمان، دانمارک، ایتالیا و حتی خارج از اتحادیه اروپا مثل لبنان، استرالیا و خیلی از کشورها دیده شده است.

وی ادامه داد: تفاوت ویروس جهش یافته با ویروس کرونا قبلی این است که شدیدا آلوده کننده تر است. میزان بیماری زایی و سرایت آن در حدود ۷۰ درصد تا دو برابر بیشتر است و افراد مبتلا به این ویروس با یک تماس کوچک می توانند اطرافیان را مبتلا کنند حتی شدت علایم آن بیشتر است اما میزان مرگ و میر آن فرقی نکرده است و این نشانه خوبی است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تشخیص این ویروس در برخی کشورها ممکن است مدتها طول بکشد و خیلی از کشورها ممکن است امکانات تشخیص کروموزومی و ژنتیکی این ویروس را نداشته باشند اما خوشبختانه در ایران توانایی شناسایی این ویروس را با تست پی سی آر داریم. بعد از اینکه از طریق تست «پی سی آر» شناسایی شد، بر روی ویروس مطالعات کروموزومی انجام می شود و حتی در ماههای گذشته چندین مورد از جهش ویروس کرونا که با این جهش انگلیسی تفاوت داشت اولین بار در ایران شناسایی و به دنبال اعلام شد.

وی افزود: در هر صورت روش آزمایشگاهی تشخیص این ویروس روش خاصی است و در خیلی از کشورها ممکن است تشخیص نوع ویروس هفته ها یا حتی ماهها طول بکشد و در خیلی از کشورهای دنیا از نظر فنی امکان تشخیص نوع ویروس وجود ندارد شاید در خاورمیانه، ایران و یکی دو کشور دیگر چنین امکانی را داشته باشند.

مردانی در پاسخ به اینکه آیا ممکن است این ویروس اکنون به ایران وارد شده باشد، گفت: هر چیزی ممکن است ولی تاکنون مورد ثابت شده ای از وجود این ویروس جهش یافته در ایران نداشته ایم. باید همه حواس خود را جمع کنیم و اگر مورد مشکوکی بود سریعا رسیدگی کنیم. راه حل آن هم این است. همه کسانی که به کشورهای خارجی سفر کرده اند از جمله کسانی که برای تعطیلات کریسمس به خارج رفته اند و به ایران بر می گردند پس از بازگشت باید حداقل دو هفته در قرنطینه بمانند و اگر علایمی داشتند، سریعا مراجعه کنند و تست بدهند و در این مدت از بوسیدن و در آغوش گرفتن اعضای خانواده و دوستان و نزدیک شدن به دیگران خودداری کنند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: به جز این اقدام مهم که همه مسافران از خارج آمده باید انجام دهند، وزارت بهداشت هم از همه مسافران خارجی در فرودگاه تست سریع می گیرد و اگر مشخص شود فردی آلوده است بلافاصله وارد چرخه مثبت ها می شوند و اگر مشخص شود که آن فرد از یکی از کشورهای آلوده به ویروس جهش یافته آمده، وارد بررسی های دقیق تر می شود و آزمایشهای اختصاصی برای او انجام می شود.

وی گفت: امیدوارم همانطور که اعلام شده پروازهای مستقیم از انگلیس به ایران قطع شده باشد، البته پروازهای غیر مستقیم برقرار است اما در هر صورت چه پروازهای مستقیم و چه غیرمستقیم از انگلیس به ایران برقرار باشد، وزارت بهداشت اعلام کرده که اسامی همه مسافران از مبدا انگلیس را در اختیار دارد و همه را رصد می کند. اگر این کار را هم نکنند، اتفاق خاصی نیست و مبتلایان به ویروس جدید تحت مراقبت و پیگیری های بعدی قرار می گیرند زیرا مرگ آوری این ویروس نسبت به ویروس قبلی بیشتر نیست و از این نظر نگران نیستیم.

مردانی گفت: آنچه نگران آن هستیم این است که واکسن تولید شده برای کووید۱۹ در دنیا که این همه برای آن زحمت کشیده شده، نسبت به ویروس جهش یافته بی اثر باشد که خوشبختانه بررسی ها نشان می دهد، جهش ویروس و تغییر کرمووزمومی ویروس به قدری نیست که ماهیت کلی آن تغییر کند که اگر این اتفاق می افتاد اسم دیگری بر روی ویروس می گذاشتند و واکسن جدیدی برای آن می ساختند بنابراین واکسن تولید و تایید شده در دنیا بر روی ویروس جهش یافته هم اثر می کند و افرادی که واکسن تایید شده را بزنند علیه این ویروس هم مصونیت پیدا می کنند.

فوق متخصص بیماری های عفونی افزود: اکنون در انگلیس که جهش ویروس را اعلام کرد، واکسن فایزر به شهروندان تزریق می شود و این نشان می دهد که به احتمال زیاد واکسن های تولید و تایید شده در دنیا روی این ویروس جهش یافته هم اثر دارد و از بروز بیماری پیشگیری می کند.

وی ادامه داد: پیش بینی من برای دی، بهمن و زمستان امسال این است که اگر مردم صبوری پیشه کنند و همچنان اصول بهداشتی را رعایت کنند، ماسک بزنند و محدودیت ها برقرار باشد، میزان بروز بیماری کووید۱۹ روز به روز کمتر می شود و به سمت مهار و کنترل می رویم و امیدواریم عید خوبی در سال ۱۴۰۰ در پیش داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید