صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و کرونا : ورزش در فضای باز با ماسک صورت چگونه است؟

ورزش در فضای باز با ماسک صورت چگونه است؟

ایسنا علوم پزشکی تهران – بسیاری از افراد هنگام پوشیدن ماسک صورت به سوالاتی در مورد دویدن یا دوچرخه سواری بر می خورند. در حقیقت مردم از دویدن یا دوچرخه سواری با ماسک صورت تعجب می کنند و دوست دارند متوجه شوند این کار چگونه می تواند بر تنفس ، عملکرد ، احتمال انتشار ویروس و حتی بینایی آنها تأثیر بگذارد. برای فهمیدن این موضوع ، با تعدادی از فیزیولوژیست ها و دانشمندان دیگری در مورد اینکه چه نوع ماسک و پارچه ای ممکن است در حین تمرین بهتر باشد صحبت کردیم.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از نیویورک تایمز، در مورد تنفس سنگین هنگام ورزش هوازی و چگونگی تاثیر آن بر گسترش ویروس کرونا اطلاعات کمی در دسترس است. اما پژوهشگران حرفهای زیادی در مورد روش مناسب پوشیدن ماسک ، سیر تحرکی ، ترموگلولاسیون و موارد دیگر برای گفتن دارند. آنچه در زیر می آید پیشنهادات و توصیه های آنها در مورد نحوه استفاده از ماسک هنگام ورزش است.

آیا در حین ورزش در فضای باز باید ماسک بزنیم؟

پاسخ این سوال بیشتر مربوط به منش و ادب فرد است تا جلوگیری از گسترش ویروس کرونا. به طور کلی ، به گفته اکثر متخصصان ، ورزش در فضای باز ، با یا بدون ماسک ، بی خطر است.

بنجامین کرولینگ ، متخصص ایمونولوژی در این باره گفت: تصور می کنم انتقال بیماری کووید ۱۹ در خارج از منزل کمتر اتفاق بیفتد ، به جز در جمع های شلوغ. او گفت: دویدن برای سلامتی مفید است و خطر انتقال ویروس نیز باید حداقل باشد ، اگر یک دونده آلوده باشد ، این برای دیگران ، بسیار خطرناک است پس باید مراقب تمامی شرایط باشیم.

با این وجود ، اکثر ما احتمالاً باید هنگام انجام ورزش در بیرون از خانه ، صورت خود را بپوشانیم. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها توصیه می کند که همگان اکنون هنگام ترک خانه ماسک به صورت بزنند و برخی از شهرداری ها پوشیدن ماسک در صورت خروج از منزل را اجباری کرده اند. ماسک همچنین می تواند برای افرادی که در هنگام دویدن یا پیاده روی با آنها هم مسیر می شوید یک عامل اطمینان بخش باشد.

آیا ماسک دویدن یا دوچرخه سواری را دشوارتر می کند؟

به گفته برایان بلواری ، دانشجوی دکترا که در حال مطالعه انجام ورزش در محیط های شدید در دانشگاه نیومکزیکو در آلبوکرک است، این اتفاق ممکن است رخ دهد. او گفت پوشیدن ماسک های تخصصی که باعث محدود شدن جریان هوا و تمرین شبیه سازی در ارتفاع می شود ، در ورزشکاران اثر گذاشته است.

وی افزود: افرادی که با ماسک صورت ورزش می کنند بسته به ضخامت ماسک ، ممکن است دچار سختی تنفس شوند.

دکتر لوئیز فیلیپ بولت ، استاد قلب و عروق و ریه شناسی دانشگاه لاوال در کبک سیتی نیز گفت: ماسک ها به سرعت مرطوب می شوند.نفس کشیدن از طریق پارچه مرطوب منجر به احساس تنش بیشتری نسبت به زمان خشک بودن می شود. او گفت : ماسک های مرطوب کارایی ضد میکروبی خود را از دست می دهند و پس از آن مساله نشت کردن وجود دارد.

دکتر گرانت لیپمن ، استاد دانشگاه استنفورد گفت: پوشیدن یک ماسک صورت باعث ایجاد میکروکلیدیم گرم و مرطوب در اطراف صورت شما خواهد شد. در واقع ، ماسک ، قسمت پایین صورت شما را به یک سونای کوچک تبدیل می کند و منجر به ایجاد عرق زیر ماسک و افزایش ترشحات بینی می شود.

او گفت نتیجه این اتفاق می تواند ناخوشایند باشد . وقتی او و همکارانش طی یک مطالعه اثرات پوشیدن روکش صورت در شب برای شبیه سازی شرایط تنفس دشوار در ارتفاع را بررسی کردند ، تقریبا نیمی از شرکت کنندگان گزارش دادند که به دلیل “ترشحات مفرط بینی” که در زیر ماسک آنها تولید می شود ، به سختی می توانند بخوابند.

به طور کلی ، تحقیقات و تجربه نشان می دهد که شرایط دویدن با ماسک در مقایسه با دویدن بدون ماسک کاملاً متفاوت است .

آیا عینک من دچار مه گرفتگی خواهد شد؟

احتمالاً همین طور است. مورتن هاستروپ ، استادیار فیزیولوژی دانشگاه کپنهاگ در این باره گفت: این شرایط به اندازه ماسک ، شدت تنفس و سایز عینک شما بستگی دارد.

ماسک های صورت که در اطراف بینی شل می شوند و باعث می شوند هوای گرم و مرطوب به سمت بالا جریان پیدا کند ، احتمالاً بیشترین مه گرفتگی را ایجاد می کنند ، به خصوص اگر عینک شما از لنزها و فریم بزرگ ساخته شده باشد. طبق توصیه کارشناسان ، ممکن است بتوانید با شستن لنزها با آب صابون قبل از اینکه ماسک خود را بزنید ، از بروز هرگونه تاری دید جلوگیری کنید.

بنابراین ، چه نوع پوششی برای ورزش در فضای باز بهترین است؟

کارشناسان اعتقاد دارند این انتخاب در نهایت به ایجاد توازن بین میزان نگرانی شما در مورد کنترل عفونت و شدت ناراحتی تان حین ورزش بستگی دارد.

دکتر لیپمن گفت: برای داشتن بیشترین راحتی هنگام ورزش ، ممکن است یک باف ، نوعی پوشش صورت که دور گردنتان بسته می شود را در نظر بگیرید که می تواند بر روی بینی و دهان کشیده شود. باف ها اغلب از پارچه های نازک و مصنوعی برای کاهش تولید گرما طراحی شده اند و از آنجا که انتهایشان باز است باعث افزایش جریان هوا نسبت به ماسک های جراحی استاندارد می شوند. اما به دلیل همین طراحی باز ، آنها نیز کمتر از ماسک های جراحی یا معادل خانگی آن ها ، مانعی برای خروج یا هجوم ویروس ها می شوند.

دکتر بوتل گفت: در عین حال ، ماسک های جراحی ممکن است میکروب ها را به طور مؤثر مسدود کنند. اما آنها گرم هستند و حین تمرین به سرعت خیس می شوند ، این می تواند افراد را وسوسه کند ماسک خود را کنار بزنند و در چنین شرایطی مزایای ضد ویروسی آن تضعیف می شود.

بنابراین در پایان ، شاید شما نیاز به مشورت قضاوت و وجدان خود داشته باشید و نیاز باشد چند نوع ماسک و پارچه مختلف را امتحان کنید. با این وجود ، هرچه را انتخاب می کنید ، فاصله خود را با افراد دیگر حفظ کنید.

دکتر بولت گفت: مهمترین نکته ، رعایت فاصله اجتماعی است. حداقل دو متر از کنار هرکسی که عبور می کنید دور شوید و هنگام رسیدن به خانه ، دست و ماسک خود را ضد عفونی کنید.

مترجم: مجید پوست چیان

دیدگاهتان را بنویسید