صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و کرونا : چگونه حس بویایی خود را در صورت ابتلا به کرونا آزمایش کنیم

چگونه حس بویایی خود را در صورت ابتلا به کرونا آزمایش کنیم

ایسنا علوم پزشکی تهران – در موارد خفیف تا متوسط ابتلا به کرونا ویروس ، از بین رفتن حس بویایی و چشایی افراد ، به عنوان یکی از غیرمعمول ترین علائم اولیه بیماری کووید ۱۹ ظاهر می شود.

دکتر سانجی گپتا ، مسئول ارشد پزشکی سی ان ان در مصاحبه ای گفت: آنچه آنوسمی نامیده می شود و در اصل به معنای از بین رفتن حس بویایی است ، علامتی است که تعدادی از بیماران کووید ۱۹ بروز داده اند.

گوپتا گفت: این مساله ممکن است با از بین رفتن طعم ، و از بین رفتن اشتها مرتبط باشد ، ما هنوز مطمئن نیستیم ، اما این به وضوح چیزی است که باید مراقب آن باشیم. گاهی اوقات علائم بیماری، علائم کلاسیک نیستند.

در حالی که تب ، سرفه و تنگی نفس علائم اصلی کلاسیک ابتلا به بیماری کووید ۱۹ هستند ، با تحلیلی که اخیراً در مورد موارد خفیف تر در کره جنوبی منتشر شد ، عمده ترین علامت در ۳۰٪ بیماران از بین رفتن حس بویایی بود. در آلمان ، بیش از دو سوم موارد تأیید شده دچار آنوسمی بودند.

در پاسخ ، آکادمی گوش و حلق و بینی امریکا و انگلستان ، خواستار افزودن فقدان حس بویایی یا چشایی افراد به ابزارهای غربالگری مبتلایان کووید ۱۹ هستند.

اما به کسانی که علائم نگران کننده دارند ، که ممکن است کروناویروس باشد یا نباشد ، به آنها گفته می شود که در خانه بمانند و علائم را تحت نظر بگیرند تا استرس بیشتری به بیمارستان ها ، درمانگاه ها و کادر درمانی که در حال حاضر در تلاش برای نجات جان بیماران هستند ، وارد نکنند.

بنابراین آیا تستی وجود دارد که بتوانید در خانه انجام دهید تا ببینید که آیا دچار فقدان حس بویایی هستید؟

پاسخ مثبت است ، با استفاده از تست آبنبات پاستیلی می توانید این کار را انجام دهید.

تست آبنبات پاستیلی

استیون مونگر مدیر مرکز بو و طعم و مزه دانشگاه فلوریدا گفت: شما یک آبنبات پاستیلی را از یک طرف بگیرید و با دست دیگر بینی خود را محکم نگه دارید تا جریان هوا رد نشود.

مونگر گفت: ژله را داخل دهان می گذارید و آن را می جوید. فرض کنیم این یک آبنبات ژله ای با طعم میوه است. اگر طعم و شیرینی ژله را حس کردید ، مشخص می شود که عملکرد بویایی شما کار می کند. سپس ، در حالی که هنوز در حال جویدن هستید ، ناگهان بینی خود را رها کنید. اگر حس بویایی دارید ، ناگهان همه بوها را دریافت خواهید کرد و می گویید اوه ، این یک ژله لیمویی است یا اوه! این گیلاس هست. این واقعاً یک نوع واکنش بسیار چشمگیر ، سریع ، اعجاب انگیز است.

مونگر گفت: بنابراین اگر بتوانید از شیرینی و ترشی آبنبات به طعم کامل عبور کنید و بدانید که طعم کلی آن چیست ، حس بویایی شما احتمالاً از نظر عملکرد در وضعیت بسیار خوبی است.

اما اگر آبنبات ژله ای نداشته باشید چه می کنید؟ دکتر اریش ویگت ، مدیر بخش جراحی گوش و حلق و بینی در بیمارستان لنگون نیویورک گفت: شما می توانید از غذاهای دیگری نیز استفاده کنید.

ویگ گفت: حس بویایی خالص زمانی رخ می دهد که شما می توانید ماده خاصی را بو کنید و آن ماده باعث تحریک اعصاب دیگر نشود. بنابراین برخی از نمونه های این امر زمانی است که می توانید بو قهوه یا دم کردن آن را حس کنید ، یا مثلا می توانید وقتی کسی پرتقال پوست می گیرد بوی آن را حس کنید.

ویگت گفت : اما شما باید مراقب باشید ، زیرا ساده است فکر کنید در حال استفاده از حس بویایی خود هستید در حالی که واقعا این طور نیست.

وی گفت: به عنوان مثال ، آمونیاک یا محلول های تمیز کننده ، آنهایی که عصب سه قلو را تحریک می کنند ، که یک عصب تحریک پذیر است و در چنین شرایطی مردم فکر می کنند ، اوه ، من می توانم بوی کلراکس را تشخیص بدهم ، می توانم بوی آمونیاک را تشخیص بدهم ، به این معنی که حس بویایی من فعال است. اما نه ، این درست نیست. آنها در واقع از حس بویایی خود استفاده نمی کنند ، آنها برای این کار از عصب سه قلو استفاده می کنند.

هنوز مطمئن نیستید که آیا حس بویایی تان کار می کند؟ اینترنت را برای آزمایشات خراش و بو کردن مبتنی بر پزشکی بررسی کنید.

از بین رفتن بویایی رایج است

البته هر کسی که در آزمایش بویایی خود موفق نمی شود ، مبتلا به کرونا ویروس نیست. هر ویروس تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا به طور موقت بر احساس بو و مزه ، گاهی حتی به طور دائم تأثیر می گذارد.

ویگت گفت: میزان تورمی که در اثر ویروس در بینی ایجاد می شود ، می تواند مانع رسیدن ذرات بو تا قسمت بالای بینی که قسمت اعصاب بویایی است شود.هنگامی که این تورم کاهش یابد ، حس بویایی خود به خود برمی گردد. اما ویروس های مخدر اعصاب نیز وجود دارند که برخی از آنها در گروه سرماخوردگی قرار دارند.

وی افزود: اگر آنها از نظر عصبی سمی باشند ، این بدان معنی است که به عصب بویایی آسیب می رسانند و اساساً این سلول ها غیر کاربردی می شوند. در بسیاری از این موارد با گذشت زمان حس بویایی افراد بهبود می یابد ، اما گاهی اوقات این یک مشکل دائمی است.

مونگر گفت : از بین رفتن بویایی به صورت جزئی یا کامل مزمن بسیار شایع است ، این مساله حتی قبل از شیوع کرونا ویروس جدید میلیون ها آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است.

وی گفت: حدود ۱۳٪ از جمعیت امریکا دچار اختلال بویایی و چشایی به صورت چشمگیر هستند.

علاوه بر سرماخوردگی و آنفولانزا ، سایر علل از بین رفتن بویایی شامل پولیپ بینی ، تومورها ، بیماریهای عصبی مانند آلزایمر یا پارکینسون و آسیب دیدگی مغزی یا ضربه مغزی از جمله شلاق می باشد.

ویگت گفت: اگر کسی دچار تصادف شده یا صدمات مغزی دیده باشد ، این شرایط می تواند بر اعصاب کوچک تأثیر بگذارد ، زیرا این عصب ها از مغز به سمت بینی می روند. بنابراین یک صدمه مغزی می تواند باعث از بین رفتن دائمی احساس بویایی فرد شود.

از بین رفتن حس چشایی معمولاً با از بین رفتن بویایی همراه است ، زیرا ما برای شناسایی طعم ها به بو متکی هستیم. اما دلایل پزشکی نیز در این زمینه وجود دارد.

برخی از داروها می توانند چشایی را تحت تأثیر قرار دهند. شیمی درمانی و پرتودرمانی مطمئناً می توانند چشایی را مختل کنند، البته آسیبهای جسمی مانند اعصاب قطع شده در جراحی دندان نیز می تواند عامل این اتفاق باشد.

یک تماس کروناویروسی

اگر فکر می کنید حس بویایی خود را از دست داده اید (و دلیل پزشکی برای توضیح این مشکل ندارید) متخصصان می گویند که این علامت را جدی بگیرید.

مونگر گفت: در این مرحله من با اطمینان می توانم آن را در همان مقوله مثلاً تب قرار دهم. بدیهی است که عوامل مختلفی می تواند باعث ایجاد تب شود. اما اگر بویایی خود را سریع از دست داده اید با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد اقدامات عملی که نیاز است اطلاعات کسب کنید.توصیه من این است که شما باید حدود ۱۴ روز خودتان را قرنطینه کنید و آن ویروس را در افراد دیگر پخش نکنید. اگر مجبور هستید بیرون بروید ، یک ماسک به صورت بزنید تا ویروس را به دیگران انتقال ندهید.

اگر از بین رفتن حس بویایی را تجربه می کنید ، مواظب باشید زیرا خطرات زیادی وجود دارد از جمله عدم امکان بو کردن نشت گاز یا شیر فاسد یا غذای خشک.

آگاه باشید که از بین رفتن حس بویایی می تواند در ادامه بیماری به همراه سایر علائم شایع تر بروز کند.

ویگت گفت: این می تواند پیش از علائم ویروسی باشد. افرادی دچار علائم بیماری بسیار خفیف بودند ، اما احساس بویایی خود را از دست دادند. بیمارانی نیز وجود دارند که از دست دادن بویایی بعد از تب و لرز در آنها بروز می کند.

وی تأکید کرد: بنابراین جدول زمانی بروز علائم بیماری کووید ۱۹ پیش بینی نشده است. همچنین نشانه ای پیش بینی کننده از شدت بیماری وجود ندارد که نشان دهد شما در این مرحله دچار عوارض شدید ریوی می شوید. ما هیچ اطلاعاتی راجع به این موضوع نداریم.

مترجم: مجید پوست چیان

دیدگاه کاربران (118 دیدگاه)

 1. من هم یکی دو روز کاسه چشمم و سرم درد میکرد. عجیب بود. یکم هم بدن درد داشتم. بعدش حس بویاییم رو از دست دادم. بصورت کامل. میدونستم کروناس. هیچ اقدام خاصی انجام ندادم. جهت اطمینان مایعات زیاد مصرف کردم. علائم از این بیشتر نشد. پس از ۳ ۴ روز کم کم حس بویاییم شروع به برگشتن کرد. الان پس از ۲۵ روز کامل برگشته. استرس نداشته باشین. فقط بدونین در این دوره شما ناقلین. همسرم و برادرم ازم گرفتن. هردو دقیقا حس بویایی رو از دست دادن. اما مثل من خوب شدن

   1. منم چند روزه بویایی ندارم ولی چشاییم کار میکنه
    خیلی استرس دارم که کرونا باشه بچه هان ازم بگیرن
    نمیدونم چکارکنم

    1. با سلام جای نگرانی نیست لطفا به پزشک معالج مراجعه کنید و در طی درمان صبوری کنید خودتون و خانواده اتون رو قرنطینه کنید و مواد مقوی از جمله گوشت هایی که طبع گرم داره مثل بوقلمون و ماهیچه استفاده کنید مصرف ویتامین c و زینک فراموش نشه

   2. از مزه ها فقط شیرینی و ترشی و تلخی و شوری متوجه میشید، طعم خود مواد خوراکی رو نمیتونید تشخیص بدید، علائم کرونا هست اگر سابقه سینوزیت نداشته باشید

   1. سلام من نزده سالمه
    من چنده روزه ک فقد سر درد دارم تو نواحیه مختلفه سرم شقیقه ها و کاسه چشم گردنم و.. گلومم فقد یکم خلت داره ولی درد یا سوزش نداره وضعیت تفس و بدنم خوبه ولی از دیروز حسه بویایی و چشایی خیلی کاهش پیدا کرده استرتس ندارم ولی نمیدونم چبکار کنم از خوه بیرون نرفتم میشه راهنماییم کنید .

    1. من ۱۶ سالمه الان تقریبا ۳ماهه که بویاییمو از دست داوم چشایی هم یکم چیکار کنمم یعنی دیگه بر نمیگرده؟؟

     1. با سلام ؛ نترسید و صبور باشید
      زمان میبره تا بدن به حالت نرمال برگرده ولی برای اطمینان به پزشک معالج مراجعه کنید

    2. منم همین بلا سرم اومده.چشم درد و قرمزی چشم خیلی زیاد بود.یه بوی خاصو ی نواختی ک خیلی هم بد هستش میشنوم فقط.نفس میکشم دماغم میسوزه.بیقراری هم دارم.گازو باز کردم هیچ بویی حالیم نشد.ی کمم خلط سینه دارم.اما انگار در کل بدنم بی حس و سر هستش.هیچی حالیش نیست.

    3. با سلام شما به صورت کامل علائم کوید دارید ؛ لطفا در جهت حفظ سلامتی خود ، اطرافیان و خانواده به پزشک معالج رجوع کرد و بعد از گرفتن دارو ها در خانه قرنطینه بشید تاکیید میکنم قرنطینه بشید چون کرونا از نوع دلتا سرعت سرایتش ۵ برابر است و همین الان هم ممکن اعضای خانواده ناقل باشن پس در خانه بماند و تا بیست روز سعی کنید با کسی رفت و امد نکنید . نترسید و صبوری کنید تا ویروس کامل از بدنتون خارج بشه بنا بر سن کم شما شدت ویروس در بدن شما کم است

     1. سلام من حس بویایی مو از دست دادم‌.گرفتگی بینی دارم و موقع نفش کشیدن بینیم میسوزه.گلو درد هم دارم.سر درد هم دارم و اشتها ندارم.میخواستم بدونم احتمالش هست ک کرونا گرفته باشم؟

  1. من کرونا گرفتم . روز اول یک مقدار سرگیجه داشتم . روز دوم سردرد شدید و سرگیجه شدید روز سوم یک مقدار بهتر شدم روز چهارم دوباره سرگیجه داشتم و حس بویایی و چشایی را کلا از دست دادم . امروز روز پنجم هست حال جسمانیم بد نیست و سرگیجه و سر درد ندارم ولی هنوز حس بویایی و چشایی برنگشته . دوستان اگر خیلی سرگیجه داشتید برید دکتر براتون سرم وصل کنه حالتون خوب میشه ..

  2. سلام
   من سه روزه حس بویایی و چشایی ندارم بینیم هم گرفته یکمی هم سرفه میکنم میترسم برم دکتر بگن کروناست موندم چکارکنم

  3. من حدود بیست روزه حس بویایی و چشایی رو از دست دادم
   چشایی یکم برگشته ولی بویایی اصلااااااااا هیچیو حس نمیکنم راه حلی نیست برای برگردوندنش؟

  4. سلام من یه هفته میشه سرماخوردم الان دورروزه حس بویایی ندارم ولی تلخ وشیرین ترش شور اینارو میدونم ولی بقیه رو نه بعد بدن درد و تنگی نفس هم ندارم

  1. سلام من هم بعد از تب و لرز دو روزه که حس بویاییمو از دست دادم!هیچ علائم دیگه ای ندارم!فقط هیچ طعم و بویی حس نمیکنم و این آزار دهندس خیلی!چیکار کنم!؟!

  1. سلام . از شنبه پیش احساس بیحالی کردم و روز بعد لرز کردم و چشمام درد گرفتن و شروع به خوردن مایعات زیاد کردم . آب با آبلیمو تازه خیلی زیاد مصرف کردم بطوری که رنگ ادرارم سفید شد و مدام دستشویی میرفتم روز ۴شنبه حالم خیلی بهتر شد ولی حس بویایی و چشایی رو از دست دادم وتا الان حدود ۴ روزه که غذا هیچ مزه و بویی برام نداره . میخواستم ببینم این وضعیت چقدر طول میکشه ؟

 2. من یروز صبخ بیدار شدم با بدن درد خیلی شدید وریه وقلبمم درد میکرد..درد ریه هام همون روزخوب شد
  ولی سردرد شدید و تب شدید داشتم(فقط همینا دیگه هیچی)
  چندروز اینجور بودم کرونا داشتم کسی ازم نگرفت مراقب بودم فقط مسکن میخوردم!
  بعدم حس بویایی و چشاییم بکل صفرشد
  الان یکم برگشته بعد پنج روز
  داره بهترمیشه…نگران نباشید و استرس بخودتون راه ندید مراقب باشید کسی ازتون نگیره!

  1. منم مثل شما اول حالتای سرماخوردگی یا شبیه الرژی یک روز تب خیلی کم با لرز خیلی کم بعد از دست دادن بویایی ، حالا بویایی برگشته ولی نه بطور کامل حالمم خوبه اصلا استرس نداشته باشید فقط برید دکتر اکسیژن خونتونو کنترل کنه

 3. سلام من ۲ هفته هست حالت تهوع شدید سر درد شدید معده درد خستگی قرمزی گلو و استخوان درد شدید داشتم و الان ۴ روزه حس بویایی ام رو کامل و حس چشایی ام را ۸۰ درصد از دست دادم دکتر هم رفتم آزمایش نگرفتن چون میدونن کروناست دیگه کیت اضافی آزمایش نمیکنن نمیدونم چکار کنم

 4. سلام،،،من چن روزی هست ک بینیم گرفته یه مقدار،،،نفس تنگی زیاد ندارم ولی کاملم نمیتونم نفس بکشم،،،امروز صبحم ک پاشدم بوهارو خیلی ضعیف حس میکنم،،،میترسم برم ازمایش بدم حتی اگه کروناام نداشده باشم اونجا تو اون محیط کرونا بگیرم:/
  چیکار کنم؟!=(

 5. من یک هفته است کاملا حس بویاییم را از دست دادم یعنی در حدی که عطر را جلوی بینیم میگیرم متوجه نمیشم

  1. سلام . من چای و زنجبیل خوردم حس بویاییم داره کم کم برمیگرده . روزهی ۳ بار بخور . زود نتیجه میگیری ایشاالله .

   1. سلام. من یک هفتس حس چشایی و بویاییم رو از دست دادم ولی علاعم دیگ ای ندارم .اما خیلی کم شوری و ترشب رو احساس میکنم.چدور حس چشایی و بویاییم رو برگردونم.واقعا خیلی بده ن چیزی رو میتونم بو کنم و ن تنفس کنم خواهشا کمک کنید .

 6. سلام من روز اول حال نداشتم بعد یک روز تب لرز سرگیجه الان هیچ نشانه دیگ ایی ندارم ولی بعد اون دوروز چشایی و بویاییم کامل از دست دادم الانم بی اشتهایی اومده سراغم چکار باید کرد لطفا راهنمایی

 7. من از۱۶تیر حس بویایی وچشایی از بین رفت دوتا آزمایش دادم pcrوانتی بادی هردومنفی بود وهیچ علائم دیگه نداشتم رفتم سیتی اسکن ریه خفیف درگیر شده بود در حال حاضر حسام برگشته فقط ب ازمایش ها زباد اکتفا نکنید

  1. سلام منم پنج روز درگیرم اما دو روزه فهمیدم بویایی ندارم چکار کنم اونجایی که خوب شدن بگن چند روز طول میکشه

 8. سلام منم دو روز اول تب و سر گیجه داشتم و بعدش خوب شدم ولی حس بویایی و چشاییم رفت و این خیلی ازار دهندست امیدواریم زودتر خوب شیم

 9. سلام به همه دوستان
  حس بویایی من اوایل کامل رفته بود و چشاییم ضعیف بود. تست که دادم مثبت شد و هیچکدوم از علایم دیگه مثل تب، بدن درد، سرفه و … رو هم ندارم.
  بعد از ازبین رفتن حس بویایی بلافاصله شروع به مصرف زیاد مایعات گرم کنید مثل چای زنجبیل. ،آویشن و عسل و خرما و … و یک سرم شستشو بینی هم بگیرید و روزی سه بار استفاده کنید
  من بعد از هفت روز از ابتلا الان چشاییم کامل برگشته و بویاییم هم خیلی بهتر شده و تقریبا همه بوها رو حس میکنم.
  نکته مهم خیس نگه داشتن حلق است از معجزه مصرف زیاد آب ولرم قافل نشید.
  به امید خوب شدن حال همه دوستان و شفای همه بیماران و کم شدن شر این ویروس منحوس

 10. من ۸ روز پیش کمی گلو درد داشتم عصر همون روز کمی هم لرز کردم و پوست سرم و پوست کمرم هم کمی درد میکرد مثل اینکه تازه عفونت میخواست شرو بشه تا حدودا ۵ الی ۶ روز اول بدن درد داشتم و کاسه چشمم درد میکرد از روز تقریبا سوم بود حس بویاییمو به کل از دست دادم و خیلی وقتا سوزش تو بینیم داشتم روز هفتم بدن دردم و درد کاسه چشمم از بین رفت ولی یه کم از صبحش یه بو شدیدی یا طعم خاصی مثل بو اهن تو ریه هام احساس میکردم روز هفتم شبش به کم احساس کردم نفسم تنگ داره میشه البته خیلی شدید نبود که اذیت بشم روز هشتم حس تنگی نفس نداشتم ولی همچنان بو اهن ماننده تو ریم احساس میکنم و کم کم حس بویاییم داره برمیگرده امروز رفتم سی تی اسکن ریه گفت ریه ت درگیر نیست خوشبختانه

 11. ۴روزه بویایی ندارم .اما چشایی مزه های شیرینی ترشی تلخی و شوری رو میفهمم.حسابی بی اشتها شدم .البته من گلوم عفونت داشت بعدش اینجوری شدم .آزمایش کرونا هم ندادم

 12. سلام خوبید من مامانم الان سه روزه حس بویایی نداره من خیلی نگرانم طعم غذارو هم خیلی نمیدونه یعنی درست میشه نمیخام چیزی بشه خاهش میکنم کمکم کنید

  1. رقیه جان چی ی نیس زیاد استرس نداشته باش فقط مایعات زیاد بخوره مادرتون و استراحت کنه گرمیجات بده بهش دارچین و زنجبیل لیمو و عسل خرما

 13. سلام من هفته پیش یه سرما خوردگی کوچیک که با یه روز تب و آبریزش و بدن درد مختصر گرفتم از فرداش این علائم از بین رفت فقط فقط حس بویایی و چشاییمو از دست دادم و فقط مزه های شور و شیرین و ترش و تلخ و میفهمم خواهرم هم از من گرفت ولی اون دو سه روز تب داشت و اونم حس بویاییوچشایی از دست داده حال عمومیم خیلی خوبه چیکار کنم حس بویایی چشاایی برگرده؟

 14. ی رگ سمت چپ بالای ابروهام می‌گرفت و درد میکرد رفتم دکتر، اما حس بویایی و کمی هم حس چشاییم از دست دادم..ازمایش خون برا کرونا هم دادم منفی بود،،الان دقیقا ده روزه آما یک زره هم بر نگشته،، چه کنم

 15. باسلام. دوستان اینجور که از کامنتها دیده میشه به نظر نیمی از مردم کشورمون ناقل بودن و منم از جمله همونها بودم ولی هنوز جواب آزمایش نگرفتم تا ببینم چجوریه؟
  تقریبا ۲یا۳روز قبل با احساس یه سرماخوردگی مواجه شدم که سردردهای شدید تو کاسه چشمام و سمت راست سرم و پشت سرم و بی حالی و درد درناحیه شکم زیر ناف و یک روز هم حالت تهوع داشتم و از دیشب هم حس بویایی و چشایی ام کلا رفته. هیچ بو و مزه ای حس نمیکنم و درضمن وسط زبون هم زخم شده به دکتر مراجعه کردم و به محض گفتن و معاینه بالینی علائم برام سی تی اسکن و تست کرونا نوشتن. امیدوارم ناقل بی خبر نبوده نباشیم تا کسایی دیگر رو ندونسته آلوده نکنیم.

 16. سلام من ی هفته است که فک میکنم سرما خوردم اما هیچ جام درد نمیکنه فقط مزه و بویایی را حس نمیکنم چیکار کنم چند روز طول میکشه اگه کرونا گرفتم چرا شدید نمیشه اگه کرونا نیس چرا خوب نمیشه

  1. من یه هفته پیش تقریبا سرماخوزرم ولی زود خوب شدم بعد دوروز منم حس بویاییو چشایمو از دست دادم الانم خیلی نگرانم که نکنه کرونا داشته باشم البته تقریبا تمام خانوادمم اینجورین

 17. سلام کسی جواب نمیده لطفا راهنمایی کنید کجا بریم چیکار کنیم فقط حس بویایی نداریم استرس هم نداریم ی چیزی عادی شده ی هفته اس که اصلا هیچی ن مزه میدونم ن بو احساس میکنم

  1. سلام بنده برج ۱۲ سال۹۸ سردرد شدید گرفتم همراه تب بالا و به مدت ۱هفته و بعد از اون کلا حس بویایی م رفته و الان ۸ماهه که برنگشته و بتازگی احساس میکنم کم کم حس چشایی م رو هم تحت تاثیر قرار داده واقعا خیلی چیزه بدیه و انگار دارم کم کم افسردگی میگیرم آیا هیچ راه حلی واقعا وجود نداره

  2. از دست دادن حس بویایی ناگهانی بدون احساس گرفتگی در بینی قطعا نشونه مبتلا شدن به ویروس جدید کرونا در این روزهای پاندمی..کسانی که با این مشکل مواجه میشن استرس نداشته باشن فقط بدونن ناقل بیمارین و باید حتما حداقل ۱۴ روز قرنطینه کنن خودشونو ..حس بویایی هم دانشمندا تحقیق کردن متوجه شدن به دلیل اختلالی که ویروس کرونا رو انزیمای پشتیبان سلول های بویایی میزاره و در واقع داره از اون انزیما برای ساخت خودش استفاده میکنه با ازبین رفتن عفونت ویروس کم کم سلول ها بویایی به روال عادیشون برمیگردن پس نگران نباشین و فقط مواظب باشین به بقیه انتقال ندین بیماریو

  3. سلام نگران نباشید برمیگرده من دو هفته درگیر بودم خودش برگشت. مرتب نوشیدنی گرم بخورید و بخوور بدید.

 18. الناز فزنیاپور :

  سلام من حس بویایی مو براثر کرونا ازدست دادم و من از داروخونه عصاره گل بنفشه برپایه بادام خریدم روزی۳بار هردو سوراخ بینی یک پاف زدم و روزی ۳مرتبع اویشن پونه خشک داهل اب جوش بمدت ده دیقه جوشاندم بخور دادم بمدت ۶روز بویاییم برگشت شماهم انجام بدین صدرصد برمیگرده موفق باشین به امید ریشه کن شدن این بیماری ازکشور عزیزامان.

 19. اگه حس بویایی و چشاییتون ازبین رفت مطمعن باشید کروناست لطفا خودتون قرنطینه کنید ازیترومایسین بگیرید هر۲۴ ساعت بخورید اویشن رو فراموش نکنید من خودم چندروزه گرفتم و حس بویایی ندارم تنها علامتم همینه

 20. من ۳روزه حس بویایی وچشاییم کم شده تقریبآ ۷۰٪بو و مزه رو میفهمم ولی مثل قبل بطور کامل و قوی متوجه نمیشم هیچ علائم دیگه ای ندارم نگرانم چون تیرماه درگیر کرونا بودم استرس دارم نکنه بیمارم وب خانوادم منتقل کرده باشم .لطفآ راهنماییم کنین؟

 21. سلام من ۶ روز سرماخوردم سه روز اول بو ومزه میکردم ولی الان فقط مزه میکنم ۳ روزه بو نمیکنم اصلا یعنی کرونا دارم خیلی نگرانم

 22. امیرحسین حمیدی :

  سلام و روز بخیر خدمت دوستان برای برگشتن حس بویایی فقط در حد تجربه من نزدیک به دو هفتس حس بویایی فقط از دست دادم الان از ۱۰۰ درصد شاید بگم ۱۰ درصدش برگشته و با این کار برگشته عُناب بگیرید و در اون سوراخ های متفاوت ایجاد کنید. در حد چهار یا پنج تا سوراخ بعد روی گاز بسوزانید و بعد از اون دود اون رو در بینی خودتون نگه دارید به صورتی که دودش وارد بینی میشه و میسوزونه بینی رو دو الی سه روز صبح ظهر شب حتما این کارو انجام بدید و حس بویایی تون بهتر میشه و مقداری از اون بر میگرده بعد از یک مدت متفاوت هست بعضی ها ده روز بعضی ها یک ماه بر میگرده و وقتی سالم هستید بیخود دکتر نرید و خودتون تقویت کنید و باز هم میگم در حد تجربه هست چون خودم تجربه کردم. و از افراد مختلف پرسیدم. موفق باشید و ان شاء الله همیشه سالم باشید یاعلی

  1. من اول تب و لرز داشتم و خستگی بعد رفتم دکتر یه سرم وصل کرد خوب شدم ولی الان کاملا حس بویایم و چشاییم از دست رفته.
   آیا دوباره بر میگرده؟

 23. راضیه میرمعصومی :

  سلام من یک هفته میشه حالت سرماخوردگی دارم روزاول خلط وسینه دردداشتم سردردوچشم دردخیلی بدی داشتم تادوروزبعداحساس کردم بهترم حس چشایی وبویاییموروزسوم ازدست دادم هنوزم برنگشته وروزچهارم دوباره احساس کردم حالم بدشده سه روزه تنگی نفس شدیدوسرفه ودردبدی توسینه دارم احساس میکنم نمیتونم عمیق نفس بکشم حس خوبی ندارم به نظرتون لازمه که برم دکتر؟

 24. سلام من دوروز چشم درد داشتم.بدنمم یکم بی حال بود .از دیروز هم حس چشاییم رفت امروز چشایی یکم برگشته اما بویاییم داره میره فقط با یه بینی بو میفهمم با اونیکی بینی هیچ بویی حس نمیکنم. یعنی کروناس؟؟؟؟؟؟؟

  1. منم همین علایم رو داشتم تستم مثبت بود،قرنطینه کنید ومایعات کرم زیاد مصرف کنید،آویشن،پونه،بابونه،اسطوخدوس،زعفرون،لیمو تازه و این چیزا.اکه خدای نکرده تنگی نفس یا سرفه های شدید داشتید به دکتر مراجعه کنید

 25. سلام . امروز ۱۴ آبان ۹۹با تمام رعایت های پروتکل های بهداشتی در کمال ناباوری. یه روز سرم سنگین شد و چشام درد گرفت روز ۳ کلا حس بویایی و چشاییمو از دست دادم و به ۴۰۳۰ زنگ زدم گفت کروناس. خیلی واقعا سخته با اینکه فقط حس چشاییمو و بویایمو از دست دادم اما انگار روزه هستم و دارم افسردگی میگیرم . ایشاالله هر چه زودتر این ویروس لعنتی شرشوووو از کل دنیا بکنه برهههه

 26. من هم یکی دو روز کاسه چشمم و سرم درد میکنه و انگاری عفونت داره حلق و گلوم یه کم سرفه خشک دو سه روز داشتم و یکم هم بدن درد. الان حس بویاییم رو از دست دادم. خیلی کم حس میکنم بوی عطز و الکل رو. ولی درد خاصی ندارم سرم و چشمام اول درد داشت الان ن زیاد فقط وقتی نیگاه اطراف میکنم درد میگیرن. فقط وقتی نفس میکشم داخل دماغم سوزن سوزن میشه اصطلاحا. با توجه به پیامها احتملا منم مبتلا شدم.

 27. منم حقیقتا حس بویاییمو از دست دادم ولی دیگه هیچ جایی از بدنم درد نداشت یا سردرد یا گلو درد کلا هیچ جا
  اصلا استرس هم ندارم و نخواهم داشت چون بیشتر مردم بر اثر کرونا نمی میرن
  بلکه استرس اونارو میکشه
  الانم حالم کاملا خوبه

 28. سلام
  من نزدیک به ۲۰روز حس بویایی و چشایی از دست دادم
  سه روز اول حالت سرما خوردگی داشتم عطسه زیاد،ابریزش بینی،یکم تب
  و بعد ۳روز سرم و قرص و شربت خوردم کامل خوب شدم ولی حس بویایی و چشاییم کاملا رفته ،گرمی،سردی،تلخ،شور،شیرین،ترش، میفهمم ولی مزه اصلی غذا خوراکی که میخورم متوجا نمیشم و حس بویاییمم جوریه که اگ یه اسپری خالی کنم ذره ای بوشو احساس نمیکنم
  و استرسم ندارم فقط ازین وضعیت خسته شدم

 29. سلام من یه روز صبح که از خواب بیدار شدم سرم درد میکرد و بدنم مور مور میشد و لرز داشتم تا دو یا سه روز استامینوفن خوردم بعد از اون حس بوباییم نصفه و نیمه شد و صدام گرفته چی کار کنم میترسم برم تست بدم اگرم کرونا ندارم بگیرم بیام برای اعضای خانوادم خیلی نگرانم به موقع ناقل نباشم ؟

 30. سه روزه احساس بویاییم رو کامل از دست دادم و از بین غذاها فقط مزه ی چیزای خیلی ترش رو یکم احساس میکنم . فلفل و پیاز و سیر رو میتونم مثل سیب گاز بزنم و بخورم . نه بویی دارن نه مزه ای .
  یه بوی خاص و بدی رو تمام وقت احساس میکنم .غیر از اون ، عطر های خیلی تند رو یه ذره هم نمیفهمم.

 31. سلام من دختری ۲۱ ساله هستم حدود ۹ روز پیش حدقه چشمام خیلی درد میکرد نمیتونستم به اطراف نگاه کنم و دردش میزد به سرم.دو روز بعدش خوب شد.اما چند روز بعد گلو درد و سوزش گلو و آبریزش بینی و عطسه اومد سراغم.بعدش هم به کل حس بویایی و چشاییم رو از دست دادم دیگه دارم کلافه میشم هیچ بویی نمی‌فهمم حتی بوی وایتکس هم نمیفهمم

 32. منم ۵ روز پیش با سردرد و عرق بدن و کمی لرز از خواب بیدار شدم، خیلی سردرد خفیفی داشتم و فکر کردم چون زود از خواب بیدار شدم سردرد گرفتم، یه استامینوفن خوردم و یکمی هم تا شبش بدنم درد میکرد ولی به نظرم همه چی عادی بود، ۲ روز بعد خیلی خیلی کم گلو درد گرفتم که با غرغره آبنمک روزی ۲ بار خوب شد. روز سوم بوی بدی توی بینیم شروع شد که من فک کردم جایی تو ساختمون مشکل فاضل آب پیش اومده و اصن به خودم شک نکردم، که تا شب حس بویاییم خیلی کم شد. امروز که روز ۵ام هست حس بویایی و چشایی ندارم و میدونم بدلیل کروناست ولی خیلی خیلی خفیف بود برای من حتی تب هم نکردم. البته من از خونه به ندرت بیرون میرم و خیلی رعایت میکنم و ماسک میزنم و تعجب کردم چطور کرونا گرفتم. انگار که توی هوا پخش شده… استرس ندارم ولی نمیدونم درآینده بهتر میشم یا بدتر… امشب یکم تک سرفه داشتم ولی خیلی خفیفه و اصن مث اون کرونایی که تو اخبار میگن نیست. اصن نترسین. من بعد از بهبودی باز میام همتون رو در جریان روند بیماری قرار میدم.

 33. من یکبار اون اوایل و یکبار هم الان این بیماری را با علائم مشابه بالا گرفتم و بجای تب گلودرد سرفه خشک، دچار لرز و سرماخورگی خفیف(سردرد و آبریزش و خستگی کم) و سرفه خلط دار شدم و حدس میزنم هر ۲ دفعه به لحاظ کلی پروتوکل ها را رعایت کردم اما چون عادت دارم دست تو دماغ بکنم این اتفاق افتاده و ویروس مستقیم در دماغ بجای گلو مستقر شده است، حدس میزنم دوستانی هم که دچار چشم درد شدن عادت به مالش چشماشون دارن، اگر حدسیاتم درسته نظرتان را بنویسید. در ضمن در هر دو بار هم کس دیگری را مریض نکردم.

 34. سلام خدمت تمام دوستان اگه شمابویایی خود را ازدست داده اید نشان می‌دهد که کرونا دارید ولی نترسید چون خفیف است و آنچنان خطری ندارد و اگر قرنطینه بمانید برطرف میشه من شب ها وقت خواب احساس گرما میکنم ولی دست میزارم روی پیشونیم هیچ گرمایی احساس نمیکنم نگران نباشید زود خوب میشید ولی اگر حالتان خدای نکرده بد شد به پزشک مراجعه فرمایید

 35. سلام
  من هم بایک تب و لرز و گلودرد خفیف بیماریم شروع شد بعدش سنگینی سر و کمی منگی .
  .بعد دو سه روز گرفتگی بینی و از دست دادن بویایی از روز اول که تب کردم مدام آب گرم خوردم و بعد دوروز گلودردم خوب شد ویک ویتامین دی ۵۰ هزار و ویتامین سی روزانه می خوردم. مدام قسمت سرو کله ام رو با بخور و حرارت هیتر گرم می کردم .روری ۴ تا پنج بار آب نمک قرقره و سرم آب نمک تو بینی هم اسپری کردم .
  روزی که بویاییم رو از دست دادم رفتم پزشک خانواده گفت ۶ تا آزیترومایسین ۵۰۰ بخور برای پیشگیری و دیفن هیدرامین کامپاند و ناپروکسن روزی دو بار
  بعد پنج‌روز بویاییم برگشته خدا رو شکر ولی کمی بیحالم
  خلاصه باید خیلی مراقب بود .
  کوچکترین علامتی رو کرونا فرض کنید و کارای لازم مثل آب گرم خوردن و قرقره و اسپری آب نمک انجام بدید و ویتامین ها رو بخورید تا غلظت ویروس تو بدنتون پایین بیاد
  اینجوری سیستم دفاعی بدن می تونه با ویروس مقابله کنه و پیروز شه
  اگه غلظت ویروس بالا باشه علایم شدید خودش رو نشون میده
  پس تا می تونید همون اول با شست و شوی سیستم تنفسی و حلق غلظتش رو پایین بیارید و تقویت کنید
  خدا این بلا رو از سرمون رفع کنه

 36. سید عبدالرضا حسینی :

  من حدود یک هفته قبل یه شب تا صبح سردرد داشتم روز بعد تب و لرز و بدن درد همه تو دوروز خوب شد ولی چنان تبم بالا بود که هیچی یادم نیست الان کاملا سالم هستم فقط حس بویایی ندارم ولی حس چشایی دارم طعم همه غذاها رو میفهمم. دوستان بخور گل بابونه بدین واقعا معجزه میکنه

 37. من نزدیک یازده روزه ازجواب مثبت تست کرونام میگذره دوروزاول خیلی بی‌حال بودم وگلودردداشتم روزبعدبهترشدم اماسرگیجه داشتم ازروزسوم کامل حس بویایی روازدست دادم اماحس چشاییم گارمیکنه سمت راست بینیم حالت گرفتگی دارم تنهامشکلم درکروناکلودردوبیحالیم بوداماخیلی بده حس بویایی نداشته باشه آدم ای کاش یکی کمکم کنه بگه چیکارکنم برگرده حس بویاییم

 38. سلام دوستان؛من ۱۵سالمه،دچار بیماری کرونا شدم.اولش سر درد و سر گیجه وبدن درد داشتم کم کم سوزش گلو، خلت و تب و لرز هم اضافه شد بویاییم رو هم از دست دادن.رفتم دکتر گفت که احتمال زیاد کرونا هست.چند تا قرص و شربت داد.استفاده کردم الان۶روزه استفاده میکنم.خیلی بهتر شدم .
  دوستان لطفا اگر خدایی نکرده دچار بیماری کرونا شدید،حتما و حتما به بیمارستان مراجعه کنید و از این هم نترسید که بگیرن بستری کنن.چون اختیار خودتون رو دارین و میتونید بگید که من میخوام تو خونه قرنطینه بشم بعد هم از چای پونه و اویشن استفاده کنید خیلی خوبه.انشا الاه که هیچ کدومتون دچار این بیماری نشید. دوستتون دارم خدا نگهدار.

 39. رفتن حس چشایی و بویایی از علایم صد در صد کروناست هیچ بویی نمیفهمید مزه فقط ۴ طعم اصلی ترش و شور و شیرین و تلخ رو میفهمید من خودم همینجور شدم
  حدود ۴ تا ۷ روز بهتر میشین و کم کم بو و مزه رو متوجه میشید نگران نباشین و تا حدود ۱۴ روز از خونه نرین بیرون تا ویروس انتقال ندین مطمعن باشین کرونا خفیف گرفتین و به امید خدا زود خوب میشین

 40. سلام من نزدیک پنج روز هست فقط بویاییمو از دست دادم نه تب و لرز نه سردرد و هیچ علائم دیگه ای ندارم
  اما خودمو قرنطینه کردم بقیه خونوادم نگیرن مرتب بخور میگیرم و ویتامین سی برای تقویت بدنم استفاده میکنم مایعات زیاد بخورین گلاب و پوست پرتقال دائم بو میکنم تا عصبای بویاییم تحریک شن و بویاییم برگرده
  ایشالله ک این ویروس نحس از بین بره

 41. سلام عزیزان هموطن این جهان وتمام موجودات ونظم حاکم همه تحت اراده ی پروردگار بخشنده ومهربون خودمونه واون خدای مهربون حواسش به همه ی ما وعزیزانمون هست.فقط کافیه ترس که ریشه ی همه ی مشکلات هست رو خودمون حذف کنیم با دعا ونزدیکی به خدا.بقیشوخودش درست میکنه.منم کرونا دارم اما خدای من خیلی قویتره.عشقم تقدیم به همتون….درپناه خداوند شفادهنده ودانا…..

 42. سلام دوستان من علی هستم و کامنتی در تاریخ ۲۲-۰۸-۹۹ ثبت کردم در ساعت ۲۲:۵۵ … در اون تاریخ فقط ۵ روز از علائم من گذشته بود و من قول دادم که بیام اینجا بگم روند بهبودی چطور بود. اول از همه که من تنها بودم در دوران قرنطینه و این خوب بود برام که خانواده نبودن و اونها رو مریض نکردم و توصیه میکنم شما هم این علائم رو جدی بگیرید و خودتون رو قرنطینه کنین. من ۲ هفته از منزل خارج نشدم و خریدهامو اینترنتی انجام میدادم. پرتقال و لیمو شیرین فراوان خوردم و از قبل مولتی ویتامین روزانه میخوردم. قرص ویتامین ث جوشان هم هفته ای ۲ عدد میخوردم. برای همین به نظر خودم بدنم از نظر مکمل ویتامین خوب بود. سوم مرغ و قضاهای مقوی هم توصیه میکنم بخورید حتما. سرتونو درد نیارم. من بعد از ۱ هفته دیگه گلو درد نداشتم و شبا قبل خواب توی این یک هفته آب نمک غرغره میکردم و صبحا خیلی راحت و بدون درد گلو بیدار میشدم. من همیشه در روز ۳ بار مسواک میزنم که کمک میکنه باکتریها نتونن در محیط دهان رشد کنن و بیماری رو تشدید کنن. بعد از ۱ هفته من دیگه گلو درد نداشتم فقط عدم حس بویایی اذیتم میکرد و از طعمها فقط ترشی و شوری رو میفهمیدم رایحه غذا رو متوجه نمیشدم، حس بوییاییم هم پس از روز ۹ ام کم کم برگشت ولی روندش به کندی انجام میشه و یه شبه نیست… چون یک سری سلولهای عصبی که رایحه رو به مغز منتقل میکنن و در بینی قرار دارن توسط کرونا ویروس مورد حمله و تخریب قرار میگیره و بدن به مرور دوباره اون سلولها رو ترمیم میکنه. در مورد این موضوع هم توی یو تیوب یه دکتر با رسم شکل توضیح داده که چرا حس بویاییمون میره. خلاصه که من بعد ۲ هفته حس بویاییم ۸۰ درصدش برگشت و خوب شده بودم. اصلا از این بیماری نترسین و استرس نگیرین من تنگی نفس هم نداشتم ولی استرس باعث میشه این مورد بیشتر بشه. اگه اترس گرفتین نفس عمیق بکشید و خودتونو با فیلم و سریال مشغول کنین که ذهنتون به این بیماری دامن نزنه. برای بهتر شدن حس بویایی من قهوه و دارچین بو میکردم و روز ۹ ام که بوی قهوه رو کمی متوجه شدم داشتم بال در میاوردم. فقط ماهایی که علائم خفیف داریم تنها نگرانیمون باید این باشه که سر کار و بیرون از منزل نریم که کسیو آلوده نکنیم. موفق و سلامت باشید.

 43. سلام من دوازده روزه حس بویایی رو از دست دادم و اقدام خاصی انجام ندادم. اول همسرم علائم سرماخوردگی داشت من ازش تیمار کردم بعد از ۳ روز خودم علائم سرماخوردگی رو داشتم و تا حدی بدن درد و یک شب به شدت سر درد و چشم درد. الانم که ۱۰ روز میشه حس بویایی ندارم و فقط مزه ی شوری و ترشی و تلخی و شیرینی رو متوجه میشم ولی علائم کامل تموم شده به احتمال ۱۰۰ درصد کرونای خفیف بود که رفع شد فقط نمیدونم حس بویایی کی برمیگرده کلافه شدم . احساس میکنم یکساله هیچی نخوردم.

 44. سلام به همگی من هم حس بویایی را دو هفته از دست دادم هیچ علامت دیگه ایی نداشتم فقط مشکل اینجاس که الان که بویایی من برگشته اول بوی الکل و وایتکس به مشامم میرسه تا بوی واقعی مواد لطفا راهنمایی کنید

 45. سلام . من ۷۰ روز میشه حس بویایی چشایی ندارم فقط میفهمم شیرینه یا شوره یا ترشه‌. اما خود مزشو نمیفهمم. اصلا هم هیچ علایم کرونا ندارم تو این ۷۰ روز سردردی سرفه تنگی نفس. تب . هیچی هیچی. دارم کلافه میشم چکار کنم برگرده

 46. دوستان من شش ماهه که حس بویایی و چشاییم رو از دست دادم از شدید ترین نوعش طوری که اوایل اسید هم میخوردم مزه و بوش رو متوجه نمی شدم. میخوام از تجربیاتم بگم که اگر کسی مثل من شد بدونه چی قراره بشه.
  تو ماه اول که هیچ حسی نه چشایی نه بویایی نداشتم و خیلی هم ترسیده بودم و چند بار دکتر رفتم که هر کدوم یه چیزی میگفتن و همشون البته میگفتن ما نمیتونیم کاری کنیم برو شاید خوب شه یا نه. خلاصه ازهفته سوم به بعد یواش یواش حس چشاییم برگشت و فقط مزه های شور و تلخ رو میفهمیدم و همین هم حس خوبی بود و نگرانیم و کمتر می کرد ولی باز هیچ بویی نمی شنیدم و بعضی ها میگفتن سه ماه طول میکشه. خلاصه از ماه دوم به بعد مزه های شیرین و اینا هم کم کمک برگشت ولی تا سه ماه هیچ بویی مطلقا و هیچ طعمی نمی فهمیدم. خلاصه از وسط های ماه سوم خیلی کم بویاییم شروع کرد به برگشتن و مثل بوی واکس و بوی مایع دستشویی و اینا رو میفهمیدم ولی همه چیز یه بوی عجیبی میدادمثل بوی سوختگی و اینا. باز هم دکتر رفتم و میگفتن ما نمیدونیم چیکار باید بکنیم (داداش حداقل وقتی میگی نمیدونیم پول ویزیتو برگردون!). بعضی ها هم میگفتن برو گل ها رو بو کن بویایی برمیگرده! من این کار را هم کردم ولی هیچ کمکی نکرد. مثل اینکه یکی قطع نخاع شه بگن برو مسابقه دو رو ببین راه میفتی! تا وقتی عصب ها بازسازی نشن تمرین هیچ دردی دوا نمیکنه. خلاصه از ماه چهارم به بعد کم کم شروع کرده به گسترش دادن بویاییم خدا رو شکر که عصب های بویایی جزو معدود عصب هایی هستن که میتونن بازسازی بشن. ولی به هر حال بعد از دقیقا ۶ ماه هنوز خیلی از طیف های بو و عطر رو متوجه نمیشم ولی کاملا محسوسه که داره خیلی آروم بهتر میشه وطیف بویاییم گسترده تر میشه. بعضی ها میگن ممکنه تا یکسال طول بکشه ولی همین که ۴ تا بوی محدود رو هم الان متوجه میشم از اون ماههای اول خیلی بهتره.

 47. ذبیح الله سعیدی :

  سلام من ۱۴روز پیش با دو تا کرونایی تماس داشتم، یه روز بعدش شب تب و لرز و سردرد داشتم طوری که اصلاً خوابم نبرد، رفتم دکتر سرم و آمپول زدم خوب شدم، بعد دو روز بویایی را از دست دادم، الان حدود یک هفته است اصلا برنگشته، مطمئنم کروناست، تست هم ندادم . دوستای که مثل من هستن خودشونو قرنطینه کنن، مایعات گرم ، ویتامین سی، میوه شیرین فراوان و غذای آب پز استفاده‌ کنم. اصلا نگران نباشین .

 48. سلام اون کسایی که گفته بودن شش ماهه که حس بویاییشونو از دست دادن میخواستم بپرسم که حسشون برگشته یا نه چون من هم حس چشایی مو از دست دادم و اینکه نمیتونم خیلی چیزارو بخورم مثلا ترشی نمیتونم یا تخم مرغ خلاصه اینا یا غذاهایی که توشون از پیاز سیر استفاده میشه یه چند تا از میوه هارو هم نمیتونم بخورم ام میخواستم بپرسم که حسشون برگشته یا نه چون من واقعا خیلی نگران شدم دکتر هم که میرم همش میگن برو گل بو کن همین کارو کردم ولی تاثیری نداشت البته حس بویاییمو هم ازدست دادم تقریبا چون امتحان کردم بوی گازو حس نمیکنم یا غذا های سوخته رو وحتی عطر

 49. اگه حس بویایی و چشایی تون واقعا از دست دادین نه فقط بعضی موارد من خودم بوی هیچیو حتی عطری که میزدم رو حس نمیکردم یا غذایی که میخورم
  دیگه مشخص شده کروناست دارو هم دکتر زینک ویتامین d c b eو زینک داده که مصرف کنم.آب هویج خیلی خوبه اگه تو خونه قرنطینه هستین ازش غافل نشین

 50. من برای بار دوم هست که حس بویاییم رو از دست دادم. اصلا نگران نباشید
  ۵ ماه پیش ۱۰ روز بویایی نداشتم
  سرم شستو شوی بینی روزی ۳ بار
  قرص زینک روزی یه دونه
  بخور اکالیپتوس

  مایعات به خصوص چایی کم رنگ و زنجبیل تا میتونید بخورین

 51. سلام من تقریبا ۲ ماه پیش کرونا گرفتم هنوزم هم بویاییم برنگشته اصلا سرفه نداشتم ولی الان بعد ۲ ماه سرفه های خیلی شدید دارم ۱۷ سالمه

 52. سلام . من چند روزه کلا اصلانمیدونم چمه . اصلا نمیتونم بوی یه چیزی رو از چیز دیگه تشخیص بدم مثلا عطر وقتی بو میکنم حالم بشدت بد میشه . بعضی موقع ها اصن دلم نمیخواد نفس بکشم . ای خدا دیوونه شدم . خواهشن اگه اطلاعات کاملی دارین کمکم کنید . با تشکر مطلبتون خیلی مفید بود

 53. سلام من کرونا گرفتم ولی هم الان هم گذشته هیچ ترسی ازش نداشتم. روز های اول یکم درد تو چشمم و سرم داشتم یکمم سرفه. اما روز دوم که از خواب پاشدم متوجه شدم که هیچ حس بویایی ندارم اصن استرسی ندارم. ولی فکر نمیکردم دنیای بدون بو انقدر بی مزه باشه:)

  دلم لک زده برای یه تیکه پرتغال که بفهممش زبونم چهار مزه اصلی رو حس میکنه. مثلا میفهمم پرتغال ترش بود یا شیرین اما انگار دارم آب میخورم. که دلیلش فقط از بین رفتن بویایمه الان زد به سرم که برم پیاز رو امتحان کنم ببینم اشکم درمیار یا ن من رفتم. 🙂

 54. سلام
  من علی هستم که روز سی آذر نظرمو گذاشتم و اون موقع ۶ ماه از نابویایی من میگذشت و بخشی از بویایی من البته ناقص برگشته بود و الان میخوام آپدیت وضعیتمو بدم.
  الان حدود هفت ماه و ده روز از زمان رفتن حس و بویایی ام گذشته و همونطور که قبلا هم گفته بودم فقطً یه سری بوهای محدود مثل بنزین و وإکس و اینا برگشته بود و توی این یه ماه و نیم شاید حدود ۵ درصد بهتر شده. یعنی یه ماه پیش مثلا بوی عجیب غذا رو فقط توی آشپزخونه می فهمیدم الان توی هال هم باشه میفهمم
  یا اون اختلال در بویای که همه چیز بوهاشون تغییر کرده رو هنوز هم دارم ولی شاید بگم ۵ درصد بهتر شده و بعضی بوها شفافتر شدن نسبت به یه ماه پیش مثل بوی شوینده ها که جای امیدواریه که تا یکسال بشه باز هم بهتر بشه . البته کماکان بوی عطر و ادکلن ها رو خیلی گنگ و همه رو مثل هم میفهمم که اینم ٢-٣ درصد بهتر شده و روند خیلی تدریجی بهتر شدنش رو حس میکنن امیدوارم بازم بهتر بشه. متاسفانه همینطور که توی متن مقاله هم اشاره شد بی سوادی و ناآگاهی بعضی ها باعث ایجاد نگرانی حتی برای خودم شده و با اینکه از سیر بیماری هم آشنایی ندارن و میدونن چیزی بلد نیستن و تحقیقی هم نکردن با إظهار نظرهای بی مورد مثلا میگن ممکنه برای بعضی ها برنگرده و باعث نگرانی و اضطراب بعضی میشن که من میگم بی مورده. دوستان دیگه اگر تجربه ای دارن لطفا بگن

 55. سلام من دوروز پیش علائمم با گلو درد شروع شد قبلش هم حالت ابریزش بینی و عطسه ی زیاد داشتم یه حالت سرماخوردگی.
  بعدش گلو دردم بیشتر شد و شروع کردم به سفیکسیم و قرص سرماخوردگی. الان گلوم بهتره فقط یه ذره خار خاریه و به شدت خلط دارم و ابریزش بینی. یه حالت گریپ دارم و گوشامم یکم کیپه و صدامم گرفته حالت سرماخوردگیه. حس بویایی و چشاییم در حد سرما خوردگیه ولی همه مزه ها و بوهارو تشخیص میدم در حال حاضر. یکمم بدنم داغ میشه گاهی قبلنم ک سرما میخوردم اینجور میشدم. ولی سرفه ندارم فقط تک سرفه دارم بخاطر خلط پشت گلوم و ابریزش چشم و عطسه ی زیاد دارم. آیا کروناست یا سرما خوردم؟

 56. سلام من شانسی جلوی دود اتیش قرار گرفتم و احساس کردم که اصلا حس بویایی ندارم و هنوز هم نرفتم تست کرنا بدم ایا احتمال داره کرونا باشه هرچند ترسی ازش ندارم اما احساس میکنم سرما خوردم چون بغیر از حس بویایی علایم دیگه ای ندارم

 57. خیالتون راحت، حس بویاییتون برمیگرده، فقط فاصله اجتماعی و نکات بهداشتی کرونایی رو رعایت کنین.
  عصاره بنفشه داخل بینی چکاندن و خوردن و نوشیدن چیزای با طبع گرم خیلی موثره،فقط صبر میخواد.
  البته اگه بیشتر یک یا دوماه طول کشید، برا احتیاط دکتر حلق و بینی مراجعه کنین، شاید در اثر کرونا نباشه.
  مثلا ممکنه در اثر مصرف دارویی خاص، یا ضربه یا چیز دیگه ای باشه.
  خدا همه رو شفا بده
  آمین

 58. سلام لطفا اگه کسی میتونه راهنمایی کنه
  من ۳۰ برج چهار رفتم حموم و زیر کولر خوابیدم فردا شبش از سرکار برگشتم یک دفعه بدنم سرما سرما و لرز گرفت همونطور خوابیدم فرداش رفتم دکتر آمپول داد ولی اینم بگم تب نداشتم بعد دو س روز بی ادبی هم میشه ولی میگم وقتی بو شیره تریاک ب دماغم میخورد بو خودشو نمیداد انگار بو سوختنی میخورد ب دماغم که اون بو سوختنی هم بعد دو روزش کلا رفت و هیچ بویی نفهمیدم الان حدود چهارده روزه هیچ بویی نمیفهمم و تا ده روز بدنم ضعف داشت تا یک کاری انجام میدادم عرق میکردم و خسته میشدم الان چهارده روز گذشته ضعف بدنم خوب شده و خلط سینه ندارم فقط تو دماغم یه حس خاصی دارم نمیدونم چیه ولی هنوز بو چیزی رو نمیفهمم حالا از شما عزیزان میخوام راهنمایی کنید البته اونایی ک مث من تجربه این چیزایی ک گفتم داشتن و الان خیلی جلوتر از من هستن ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 59. من الان یه هفته هست هیچی حالیم نیست جزشورتلخ وشیرین چیزی نمی‌فهمم ووسیله خوبی برای تفریح خانوادم شدم

 60. سلام .من فقط یک روز تب داشتم روی ۳۷تا۳۸درجه بود.فردای اون روز تبم قطع شد ولی سرفه های خشک شروع شده الان دو روزه سرفه خشک دارم هم حس بویایی دارم و هم حس چشایی جایی از بدنمم درد نمیکنه سردرد و سرگیجه ندارم.اسهال و استفراغ هم ندارم. قبلا که مشکلی نداشتم برای چک آپ گفتن که یه مقدار کم خونی دارم. الان با این شرایط دکتر تستcbc گرفت ازم گفت شروع کروناست. با توجه به اینکه بغیر از سرفه علائم دیگه ایی ندارم آیا حرفشون درسته؟؟؟

 61. سلام .من فقط یک روز تب داشتم روی ۳۷تا۳۸درجه بود.فردای اون روز تبم قطع شد ولی سرفه های خشک شروع شده الان دو روزه سرفه خشک دارم هم حس بویایی دارم و هم حس چشایی جایی از بدنمم درد نمیکنه سردرد و سرگیجه ندارم.اسهال و استفراغ هم ندارم. قبلا که مشکلی نداشتم برای چک آپ گفتن که یه مقدار کم خونی دارم. الان با این شرایط دکتر تستcbc گرفت ازم گفت شروع کروناست. با توجه به اینکه بغیر از سرفه علائم دیگه ایی ندارم آیا حرفشون درسته؟؟؟

  1. سلام. فارغ از اینکه این ویروس می تونه در هر فرد بروزهای متفاوتی داشته باشه، در وضعیت فعلی هرگونه علائمی رو کرونا رو در نظر بگیرید، مگر خلافش اثبات شود.

دیدگاهتان را بنویسید