صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و کرونا :  چرا صابون، ضد عفونی کننده ها و آب گرم در برابر کووید ۱۹ عمل می کنند

 چرا صابون، ضد عفونی کننده ها و آب گرم در برابر کووید ۱۹ عمل می کنند

ایسنا علوم پزشکی تهران – از اینکه هر بار ۲۰ ثانیه دستان خود را شستشو می دهید خسته شده اید؟ آیا احساس می کنید انگشتانتان در اثر تکرار این کار دچار ضعف می شوند؟

لطفا متوقف نشوید

دنیا برای کمک به توقف شیوع بیماری کووید ۱۹ ، بیماری جدید مرگبار ناشی از SARS-CoV-2 یا سندرم حاد تنفسی کروناویروس به شما وابسته است.

توجه داشته باشید همانطور که مشغول شستشو دستانتان هستید ، تعدادی از دیگر باکتری های مضر و ویروس های کشنده بالقوه که قرن ها انسان را رنج می دادند از جمله آنفلوانزا و تعدادی از ویروس های مختلف بدن را نیز از بین می برید.

دکتر جان ویلیامز ، رئیس بخش بیماریهای عفونی کودکان در بیمارستان کودکان دانشگاه پیتسبورگ گفت: چهار نوع ویروس کرونا وجود دارد که تقریباً هر سال به طور مرتب در میان انسان ها می چرخند.

وی افزود: آنها عمدتا باعث سرماخوردگی معمولی می شوند ؛ در واقع ، آنها تقریباً عامل یک سوم از سرماخوردگی افراد هستند. آنها مردم را نمی کشند.

کروناویروس ها تنها انگل های کثیفی نیستند که در برابر استفاده شدید از صابون و آب تسلیم می شوند. ویروس آنفلوانزا که هر ساله هزاران نفر در سراسر جهان را می کشد و همچنین متاپنوموویروس انسانی ، که باعث عفونت تنفسی می شود و می تواند منجر به ذات الریه شود ، نیز در اثر شستشوی دستها تجزیه می شوند و می میرند.

چگونه چنین کار ساده ای مانند شستن دستها با صابون و آب گرم به همراه ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل قدرت این انگل ها را از بین می برند ؟

پاسخ این سوال در “پوست” آنها و تکنیک شستشوی شما قرار دارد.

صابون و آب گرم چه کاری انجام می دهند؟

در زیر میکروسکوپ به نظر می رسد که کروناویروس ها با تیغه های پوستی پوشیده شده اند و ظاهراً دارای تاج یا تیغه های تیز هستند ، از این رو آنها را کرونا می نامیم چون تاجی شکل هستند. در زیر این تاج ، لایه بیرونی ویروس قرار دارد که از لیپیدها تشکیل شده است ، لیپیدها همان چیزی هستند که من و شما آن را چربی می نامیم.

حال تصور کنید که کرونا ویروس ظرفی کره ای است ، پوشیده از چربی کره مانند.

ویلیامز توضیح داد: شما سعی می کنید ظرف کره خود را تنها با آب بشویید ، اما آن کره از ظرف پاک نمی شود. برای حل کردن چربی ها به صابون احتیاج دارید. بنابراین صابون یا الکل برای حل کردن آن پوشش مایع چرب ویروس بسیار موثر هستند.

خلاص شدن از شر آن لایه چربی بیرونی ویروس چه بلایی سر آنها می آورد ؟

وللیامز گفت: این عمل ویروس از نظر جسمی غیرفعال می کند ، بنابراین دیگر نمی تواند به سلولهای انسانی متصل شود و وارد آن شود. اینکه صابون چگونه این شاهکار را انجام می دهد ، یک مساله علمی عجیب و جالب است.

همه چیز به نحوه شکل گیری مولکول های صابون مربوط می شود. هر کدام از این مولکول ها شبیه به یک اسپرم ریز با سر و دم هستند. سر مولکول با آب پیوند می خورد اما دم مولکول آن را پس می زند و روغن و چربی را ترجیح می دهد.

دم صابون سعی می کند از آب فرار کند ، دم صابون به لایه خارجی چربی ویروس جذب می شود و شروع به تجزیه آن می کند ، دقیقاً مثل اینکه است که از یک اهرم تیز برای جدا کردن دو قطعه چوب استفاده کنیم.

به محض اینکه ویروس یا باکتری ها شکافتند ، روده های خود را درون آب صابون ریخته و می میرند.

استفاده از آب و مالیدن دست ها برای این فرآیند مهم است زیرا این ترکیب حباب های صابون بیشتری ایجاد می کند و این باعث ایجاد اختلال در پیوندهای شیمیایی می شود که باعث می شود باکتری ها ، ویروس ها و میکروب های دیگر به سطحی نچسبند.

شما باید به مدت ۲۰ ثانیه دستان خود را به هم بمالید ، حباب بسازید و تعداد بیشتری از آن میکروب ها را پاک کنید . برای این کار آب و صابون وارد هر شکافی در دست و انگشتان شما، از جمله ناخن ها می شود و این کار تقریباً به اندازه ای طول می کشد که شعر تولدت مبارک را دو بار بخوانید. ( اگر از این کار خسته شده اید ، آهنگهایی از هر دهه وجود دارد که می توانید به جای تولدت مبارک آنها را بخوانید.)

اکنون ، هنگامی که دستان خود را آب می کشید ، تمام میکروب هایی که توسط مولکول های صابون آسیب دیده ، به دام افتاده یا کشته شده اند از روی دستان شما شسته می شوند.

دکتر ویلیام شافنر ، متخصص بیماری های عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت در نشویل می گوید: همه آن حباب ها و کف به معنای واقعی کلمه میکروب ها را جمع می کنند و آنها را از بین می برند.

غالباً می شنوید که آبی که با آن دستان خود را می شویید باید گرم باشد ، اما چرا؟ از این گذشته ، حتی آب گرم هم باکتری یا ویروس را از بین نمی برد ، مگر تا زمانی که به دمایی برسد که باعث آسیب زدن به  پوست شما شود.

بیل ووست ، شیمی دان ، استاد دانشگاه اموری که در حال مطالعه مواد ضد عفونی کننده است ، گفت: آب سرد نیز عمل خواهد کرد ، اما شما باید اطمینان حاصل کنید که به خوبی دستان خود را به هم می مالید و همه جا را با جدیت صابونی و کفی می کنید.

برای انجام این کار ، شاید لازم باشد به جای دو بار ، “تولدت مبارک” را سه مرتبه بخوانید.

بیل وود گفت: آب گرم و صابون حباب های چربی بسیار بهتری تولید می کند. این یک نشانه است که صابون در تلاش است تا خاک ، باکتری ها و ویروس های موجود در آنها را محاصره کند.

ضد عفونی کننده های الکلی چه کاری انجام می دهند؟

دکتر شافنر توضیح داد: ضد عفونی کننده های دستی الکل می توانند به همان اندازه صابون مؤثر باشند.

شافنر گفت: آنها باید حاوی حداقل ۶۰٪ الکل باشند. زیرا الکل قاتل ویروس است.

شافنر گفت ، فقط قرار دادن یک مقدار کم الکل در کف دست و پاک کردن سریع آن به اندازه کافی مناسب نیست. شما باید به مقدار کافی از آن استفاده کنید و تمام سطح را با الکل بپوشانید. آن را روی دستان خود ، بین انگشتان و پشت دستان خود نیز بمالید.

وود گفت: دلیل این کار این است که الکل یک ماده شیمیایی متفاوت است. این کار به شکستن غشاهای میکروب کمک می کند ، اما باید مطمئن شوید که باکتری یا ویروس در تماس مستقیم با الکل قرار می گیرد.

ویلیامز گفت ، اما موقعیت هایی وجود دارد که صابون و آب بهترین گزینه هستند ، زیرا توانایی صابون و آب در به دام انداختن و شستشوی میکروارگانیسم ها بسیارزیاد است.

وی گفت: الکل در کشتن میکروب ها بسیار مؤثر است ، اما مواد را از روی دستان یا سطوح نمی شوید. بنابراین ، اگر کسی به روی دست خود عطسه کرده و دست آنها با مخاط پوشانده شده است ، برای غیرفعال کردن باکتری یا ویروس مجبور به استفاده از الکل بسیار بیشتری است.

ویلیامز گفت: بنابراین اگر دست کسی به وضوح آلوده باشد ، صابون و آب بیشتر توصیه می شود.

این امر به ویژه حایز اهمیت است زیرا میکروب های چندش آور و باکتری هایی وجود دارند که حباب های نرم و چربی ندارند که حباب های صابون  بتوانند به آن حمله کنند ، مانند ویروس هپاتیت A ، ویروس فلج اطفال، مننژیت و ذات الریه.

بنابراین دفعه بعد که دست های خود را برای بار بیست و یکم شستشو می دهید ، به تمام آن حبابهای صابونی که ایجاد می کنید ، افتخار کنید و از تصور آن موجودات میکروسکوپی مرده که در چاه دستشویی تخلیه می شوند، لذت ببرید.

مترجم: مجید پوست چیان

دیدگاهتان را بنویسید