صفحه اصلی > خبرگزاری ایسنا علوم پزشکی تهران و کرونا : مصرف سیگار الکترونیکی و مواد مخدر خطرات ناشی از کووید ۱۹ را افزایش می دهد

مصرف سیگار الکترونیکی و مواد مخدر خطرات ناشی از کووید ۱۹ را افزایش می دهد

ایسنا علوم پزشکی تهران – در اوایل ماه جاری ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده توصیه های مربوط به بیماری کروناویروس کووید ۱۹ خود را با محوریت افراد مسن و کسانی که با بیماری های مزمن رو به رو هستند اعلام کرد. آنها این گروه را “پر خطر” عنوان کردند. با این حال ، گروه دیگری از مردم نیز می توانند در برابر ویروس -کووید ۱۹ آسیب پذیر باشند و به همان اندازه مورد توجه واقع نشده اند: افرادی که سیگار می کشند ، ویپ یا سیگار الکترونیکی استفاده می کنند یا مصرف مواد مخدر انجام می دهند.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از سی ان ان ، دکتر نورا ولکوف ، مدیر انستیتوی ملی سوء مصرف مواد در یک وبلاگ نوشت: جامعه تحقیقاتی باید نسبت به اینکه کووید ۱۹ ممکن است برخی از افرادی که دارای اختلال در مصرف مواد هستند را مبتلا کند ، هوشیار باشند.

ولکوف گفت : به دلیل اینکه ویروس Covid-19 به ریه ها حمله می کند ، ممکن است کسانی که سیگار می کشند یا ماری جوانا مصرف می کنند ، به ویژه در معرض خطر باشند.
استنتون گلانتز ، پزشک و مدیر مرکز تحقیقات توتون و تنباکو دانشگاه سانفرانسیسکو کالیفرنیا این باره گفت: هنگامی که ریه های فردی در معرض آنفولانزا یا عفونت های دیگر قرار بگیرد ، اثرات سوء مصرف سیگار یا ویپ بسیار جدی تر از افرادی است که سیگار نمی کشند و یا ویپ استفاده نمی کنند.

گلانتز در یک مصاحبه تلفنی گفت: ویپ یا همان سیگار الکترونیکی در هر سطح روی ریه های شما تأثیر می گذارد. این امر با تأثیر گذاشتن بر مویرگهایی که باعث خارج شدن سموم خارجی می شود ، بر عملکرد سیستم ایمنی در حفره بینی شما تأثیر می گذارد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای واگیر ایالات متحده گزارش داد که افراد جوانتر از ۴۴ سال بخش بزرگی از بستری شدگان بیماری Covid-19 را در ایالات متحده تشکیل می دهند . گلانتز این سوال را مطرح می کند که آیا مصرف بی رویه سیگارالکترونیکی در وخامت این بیماری همه گیر نقش دارد یا خیر.

گلانتز گفت: برخی از همکاران من که متخصص بیماری های ریوی هستند افراد زیر ۳۰ سالی که در اثر ابتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان ها به سر می برند را بررسی کرده اند و متوجه شدند تعدادی از آنها سیگار الکترونیکی می کشیدند.

با این حال ، وی بیان کرد تحقیقات و شواهد کافی برای تأیید وجود ارتباط بین این دو صورت نگرفته است. افرادی که سیگار می کشند معمولاً در هنگام ابتلا به عفونت شدید ، در معرض خطر عوارض جدی مانند سندرم حاد تنفسی قرار دارند.

گلانتز با استناد به یک مطالعه در این زمینه گفت: احتمال اینکه یک مورد ابتلا بهCovid-19 وخیم شود و در شدیدترین حالت منجر به مرگ شود در بین افرادی که سابقه استعمال سیگار دارند در مقایسه با افرادی که سیگاری نبودند ، ۱۴ برابر بیشتر است. این مطالعه همچنین نشان داد افرادی که سابقه استعمال سیگار دارند ، ۱۴٪ بیشتر در خطر ابتلا به ذات الریه قرار دارند.

نگرانی در مورد سایر مواد مخدر

علاوه بر سیگار کشیدن و مصرف سیگارهای الکترونیکی ، ولکوف نوشت: افرادی که از مواد مخدر و متامفتامین یا همان شیشه استفاده می کنند ممکن است در اثر عوارض جدی بیماری Covid-19 به دلیل تأثیر این مواد بر سلامت تنفسی و ریوی در معرض خطر قرار گیرند.

به گفته ولکوف ، مواد مخدر تنفس فرد را کند می کند و بر اساس پژوهش های قبلی مشخص شده که میزان مرگ و میر در افراد مبتلا به بیماری های تنفسی افزایش می دهد. وی گفت: کاهش ظرفیت ریه های فرد مبتلا به COVID-19 می تواند این گروه را در معرض خطر قرار دهد.

ولکوف در مصاحبه تلفنی توضیح داد که نشان داده شده مت آمفتامین یا شیشه باعث آسیب ریوی قابل توجهی در افراد می شود زیرا به شدت به بافت ریوی متصل می شود. در صورت ابتلا به کروناویروس Covid-19 احتمالاً مصرف شیشه خطر وخامت بیماری را افزایش می دهد.

به گفته دکتر آلیسون لین ، استادیار روانپزشکی مرکز اعتیاد دانشگاه میشیگان، مصرف کنندگان مواد مخدر همچنین به درمانهایی متکی هستند که به طور سنتی شامل تعامل انسان است مانند جلسات درمانی یا حضور در کلینیک های متادون که در این شرایط کار ایجاد فاصله گسترده بین افراد ، چالش برانگیز خواهد بود.

دکتر لین گفت که ترک سیگار به دلیل اثرات ناشناخته اما جدی در بیماران Covid-19 بسیار مهم است. وی گفت که این مسئله به ویژه برای افراد دارای اختلال در اثر مصرف مواد مخدر از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا احتمال بیشتری وجود دارد که آنها سیگار نیز بکشند.

به گفته گلانتز ، برای همه افراد آلوده به کرونا ویروس جدید کاری که مردم می توانند انجام دهند تا خطر ابتلا به بیماری جدی را کاهش دهند ، ترک سیگار است.
وی گفت: در زمانی که مردم به دنبال کاهش خطر این بیماری هستند ، متوقف کردن آسیب به ریه های شما بسیار معقول است.

مترجم : مجید پوست چیان

دیدگاهتان را بنویسید