دوشنبه, 10 آذر , 1399 15 ربيع ثاني 1442 Monday, 30 November , 2020 ساعت ×
همه اقشار جامعه گروه هدف خدمات روانشناسی و مشاوره جهاد علوم پزشکی تهران خواهند بود/ ارایه مشاوره توسط اساتید و متخصصان مجرب و سرآمد صورت می گیرد
۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
بازدید 34
5
دکتر مریم صداقت در گفت وگو با ایسنا علوم پزشکی تهران:

ایسنا علوم پزشکی تهران – جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران پس از انجام مراحل قانونی، شهریورماه امسال از سوی سازمان نظام روانشناسی، مجوز مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره را دریافت کرد. دکتر مریم صداقت، عضو هیئت علمی گروه پژوهشی سبک زندگی و مدیریت سلامت جهاد دانشگاهی و به عنوان نماینده این سازمان، در گفت […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران پس از انجام مراحل قانونی، شهریورماه امسال از سوی سازمان نظام روانشناسی، مجوز مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره را دریافت کرد.

دکتر مریم صداقت، عضو هیئت علمی گروه پژوهشی سبک زندگی و مدیریت سلامت جهاد دانشگاهی و به عنوان نماینده این سازمان، در گفت وگو با ایسنا علوم پزشکی تهران، درباره اهداف، برنامه ها و چشم انداز تأسیس مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره، اظهار کرد: در حال حاضر بهداشت و سلامت روان جامعه و مخاطراتی که با آن مواجه می باشد، بحثی جدی است و به همین دلیل رسالت مراکز خدمات تخصصی روانشناسی در ارایه خدمات مشاوره و روانشناسی به طیف وسیعی از افراد جامعه حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: امروز خدمات مشاوره و روانشناسی هم برای کسانی که مبتلا و درگیر بیماری هستند و هم برای افرادی که کاندیدای مشکلات هستند و مهم تر از همه، پیشگیری از ظهور و بروز این مشکلات در حوزه های مختلف کودک، نوجوان، بزرگسال و سازمان ها ضروری است چرا که از این طریق می توان با ارایه خدمات مناسب، سطح بهداشت روان جامعه را ارتقا داد.

دکتر صداقت درباره علل راه اندازی مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره بیان کرد: جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، مجموعه بزرگی است که سالهاست خدمات تخصصی مختلفی در حوزه های متفاوت ارایه می کند که در این بین جای خالی خدمات روانشناسی و مشاوره وجود داشت و از سوی دیگر در جامعه نیاز وسیعی به ارایه این خدمات وجود دارد به همین دلیل تصمیم به راه اندازی مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره گرفته شد.

وی افزود: به منظور جبران خلأ موجود در سال گذشته از نظام روانشناسی و مشاوره مجوز مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره را درخواست کردیم و با توجه به حضور متخصصان در مجموعه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران و آمادگی آنان برای همکاری و ارایه خدمات، این مجوز دریافت شد و امیدواریم با راه اندازی این مرکز بتوانیم در حوزه های مربوطه بهترین خدمات را به آحاد مردم جامعه ارایه دهیم.

مدیر سلامت جهاد دانشگاهی درباره اینکه این مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره چه اقشار یا گروهی را تحت پوشش قرار خواهد داد، گفت: همه اقشار جامعه از جمله کودکان، نوجوانان، زنان و مردان در حوزه های فردی، مدارس و سایر مراکز آموزشی و همچنین سازمان های مختلف که بهره وری از نیروها را در گرو داشتن شرایط روانی بهینه می دانند و به طور کلی همه کسانی که احساس می کنند باید برای ارتقای بهداشت روان جامعه کاری کنند، می توانند گروه هدف این مرکز باشند.

وی تصریح کرد: متأسفانه آمارها نشان می دهد که اختلالات روانی در جامعه ما مساله ای جدی است، اخیراً آمار رسمی درخصوص سلامت روان اعلام شد که بر طبق آن ۲۳ درصد از افراد جامعه دچار اختلالات روانی هستند که حتی در برخی از زمینه ها مانند افسردگی درصد بالاتری گزارش شده است، بنابراین اگر در این شرایط بتوانیم اقداماتی انجام دهیم که منجر به متوقف شدن یا کاهش این آمار و همچنین پیشگیری و فرهنگسازی در سطح جامعه شود، یکی از گام های موثری خواهد بود که جهاد علوم پزشکی تهران برمی دارد.

دکتر صداقت به توجه ویژه مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره در زمینه مسایل فردی و جمعی نسل جوان، اشاره و اظهار کرد: ما با بهترین های فارغ التحصیلان رشته های روانشناسی و مشاوره از دانشگاه های مطرح کشور در ارتباط هستیم و این نشانه ای از جوان گرا بودن این مرکز است. جنبه دیگر جوان گرایی این است که در حوزه تخصصی نیز از نیروهای جوان استفاده کنیم که تجربه نشان داده این اقدامات سرانجام موفقی خواهد داشت، از سوی دیگر گروه هدف جوانان، برای ما یک گروه هدف بسیار جدی است. سالهاست در زمینه مسایل و نیازهای مشاوره ای نسل جوان در  حوزه های مختلف از جمله ازدواج، اشتغال و… اقدامات علمی بسیار ارزشمندی صورت گرفته و می توانیم با به عمل آوردن آزمون های مناسب و مشاوره های کارآمد، افراد را به سمت ازدواج اثربخش و کارآمد راهنمایی و در این زمینه به آنان کمک کنیم.

عضو هیئت علمی گروه پژوهشی سبک زندگی بیان کرد: مشاوره جوانان در امر ازدواج، اشتغال، خودباوری، اعتماد به نفس و کمک به آنان برای انتخابی مناسب از جمله برنامه هایی است که در مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره جهاد علوم پزشکی تهران مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی در مورد اساتید و متخصصانی که بناست در مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره، فعالیت داشته باشند، گفت: حتماً از حضور اساتیدی که با جهاد دانشگاهی سابقه همکاری داشتند و در مراکز آموزش جهاد مشغول به کار بودند و در زمینه ارایه خدمات روانشناسی و مشاوره به نام و سرآمد هستند و تجارب بسیار خوبی در این زمینه کسب کردند، بهره مند خواهیم بود. بنا بر این است که این مرکز تنها یک مرکز ارایه خدمات نباشد بلکه مرکزی پیشتاز در دانش باشد.

وی توجه همزمان به آموزش و پژوهش را ضروری دانست و اظهار کرد: برنامه ما این است که با به کار گرفتن به روز ترین و جدیدترین دانش، حوزه روانشناسی را بومی کنیم و این دانش را به کار بگیریم و پرورش دهیم. حوزه آموزش و پژوهش برای ما حوزه های جدی هستند که در این مرکز مشاوره به آنها خواهیم پرداخت، طبیعاً برای این منظور باید از همه پتانسیل های علمی و دانشگاهی استفاده کنیم که در این زمینه با اساتید مختلف گفت وگوهایی انجام شده و این بزرگان برای همکاری ابراز تمایل کردند؛ ما به منظور ارایه خدمات بهتر به جامعه، ارتباط نزدیک جهاد و دانشگاه را مدنظر داریم.

دکتر صداقت در مورد زمان تقریبی راه اندازی مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره، گفت: با توجه به اینکه این نوع اقدامات مقدمات و آمادگی های بسیاری می طلبد، در تلاش برای آماده ساختن شرایط و مقدمات هستیم و امیدوارم ظرف یک ماه آینده ارایه خدمات در این مرکز را کلید بزنیم.

 

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.