سه شنبه, 6 آبان , 1399 11 ربيع أول 1442 Tuesday, 27 October , 2020 ساعت ×
همه گروه های سنی واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند/ کودکان شش ماه تا ۵ ساله و گروه های پر خطر در اولویت تزریق هستند
۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱
بازدید 68
1
دکتر شروین شکوهی در گفت وگو با ایسنا علوم پزشکی تهران:

ایسنا علوم پزشکی تهران – یک متخصص بیماری های عفونی تأکید کرد که ضروری است همه گروه های سنی واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند، اما با توجه به محدودیت های تأمین این واکسن، کودکان شش ماه تا ۵ ساله و گروه های پر خطر در اولویت استفاده از این واکسن هستند. دکتر شروین شکوهی در […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – یک متخصص بیماری های عفونی تأکید کرد که ضروری است همه گروه های سنی واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند، اما با توجه به محدودیت های تأمین این واکسن، کودکان شش ماه تا ۵ ساله و گروه های پر خطر در اولویت استفاده از این واکسن هستند.

دکتر شروین شکوهی در گفت وگو با ایسنا علوم پزشکی تهران، تزریق واکسن آنفلوانزا را ضروری دانست و اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن فصل سرما یا فصل آنفلوانزا و همپوشانی این ویروس با کووید ۱۹، گروه های در معرض خطر دچار مشکلات دو چندانی خواهند شد به همین دلیل ترزیق واکسن آنفلوانزا می تواند تا حدودی از این مشکلات بکاهد.

وی ادامه داد: عفونت همزمان این دو ویروس(آنفلوانزا و کووید ۱۹) در گردش می تواند مصیبت بزرگی برای ما باشد؛ ویروس آنفلوانزا یک واکسن قابل قبول دارد و حدود ۵۰ درصد احتمال بیماری را کمتر می کند بنابراین باید در حد امکان از ابتلای افراد به آنفلوانزا جلوگیری کنیم.

دکتر شکوهی افزود: ویروس آنفلوانزا با سایر ویروس ها حدود ۶۰ درصد همپوشانی دارد، از سوی دیگر زمان تزریق واکسن آنفلوانزا از اهمیت بسیاری برخوردار است لذا تزریق به موقع این واکسن احتمال عفونت در افراد را کاهش می دهند.

متخصص بیماری های عفونی بیان کرد: در شرایط فعلی که شاهد تداوم شیوع کرونا هستیم، سیستم بهداشتی کشور دچار درگیری های بسیاری شده است، اضافه شدن بیماران مبتلا به آنفلوانزا درگیری این سیستم را افزایش می دهد و ممکن است روند درمان این بیماران به درستی صورت نگیرد، در نتیجه هر چه تعداد افراد واکسینه شده در برابر آنفلوانزا افزایش یابد، شرایط بهتری خواهیم داشت.

دکتر شکوهی تزریق واکسن آنفلوانزا برای همه گروه های سنی را لازم دانست و عنوان کرد: در درجه اول باید همه گروه های سنی واکسن را تزریق کنند، اما با توجه به محدودیت های موجود کودکان شش ماه تا ۵ ساله و همچنین افراد گروه های پر خطر در اولویت هستند.

متخصص بیماری های عفونی در مورد مضرّات واکسن آنفلوانزا گفت: هر دارویی حتی استامینوفن ضرر خود را دارد، اما سود آن در برابر ضررش بسیار ناچیز است، واکسن آنفلوانزا نیز برای حفظ بدن در برابر این ویروس چنان مفید است که مضرات آن قابل چشم پوشی است.

دکتر شکوهی در مورد اینکه تزریق این واکسن برای نوجوانان زیان بار است، بیان کرد: اصلاً این چنین نیست و این واکسن زیانی برای این گروه سنی ندارد. باز هم تأکید می کنم، کودکان شش ماه تا ۵ ساله و همچنین گروه های پر خطر در اولویت هستند، و در صورت وجود امکانات سایر افراد نیز می توانند این واکسن را تزریق کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.