جمعه, 14 آذر , 1399 19 ربيع ثاني 1442 Friday, 4 December , 2020 ساعت ×
التهاب چشم یکی از نشانه‌های تهاجم کرونا است
۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
بازدید 50
3

ایسنا علوم پزشکی تهران – استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه قرمزی یا التهاب چشم می‌تواند از نشانه‌های تهاجم ویروس کرونا باشد گفت: ترشحات اشکی دقیقا همانند مخاط بینی عامل انتقال کروناست. به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، مرتضی انتظاری با اشاره به راه های انتقال ویروس کووید – ۱۹ از طریق […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه قرمزی یا التهاب چشم می‌تواند از نشانه‌های تهاجم ویروس کرونا باشد گفت: ترشحات اشکی دقیقا همانند مخاط بینی عامل انتقال کروناست.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، مرتضی انتظاری با اشاره به راه های انتقال ویروس کووید – ۱۹ از طریق چشم اظهار کرد: کرونا چشم ها را از طریق ورم ملتحمه، همراه با قرمزی، اشک و سوزش چشم درگیر می کند.

این استاد دانشگاه افزود: حتی بیمارانی داشته ایم که مدت ها صرفا با این عوارض درگیر بوده اند و بهبودی در وضعیت چشمی ایجاد نشده و این ورم، التهاب و سوزش به صورت بیماری ادامه دار این افراد را درگیر کرده است.

وی با بیان این که ترشحات اشکی مبتلایان به کرونا به قطعیت می تواند عامل انتقال این ویروس باشد، تاکید کرد: از تماس نزدیک با مبتلایان باید پرهیز کرد؛ چرا که این بیماری صرفا از طریق عطسه و سرفه فرد مبتلا منتقل نمی شود بلکه ترشحات اشکی نیز می تواند عامل مهمی برای انتقال ویروس کرونا محسوب شود.

این استاد دانشگاه گفت: ترشحات اشکی دقیقا همانند مخاط بینی می تواند عامل انتقال ویروس کووید ۱۹ باشد. بنابراین در محیط های عمومی هرگز به چشمان خود دست نزنید و شست و شوی مکرر دست ها را فراموش نکنید.

انتظاری با بیان اینکه محافظت از چشم ها تا پایان ریشه کنی پاندمی کرونا ضرورت دارد، توصیه کرد: اگر مجبورید در محل های عمومی یا تجمعات حاضر شوید این موضوع را به خاطر داشته باشید که صحبت کردن، عطسه کردن و به طور کلی ترشحات افراد مبتلا می تواند شما را بیمار کند. بنابراین استفاده از شیلدهای محافظ چشم در محیط های شلوغ، آلوده و پرتراکم ضرورت دارد.

وی با بیان این که قطرات آزاده شده توسط ناقلین ممکن است تا فاصله بیش از ۲ متری هم خطر انتقال داشته باشد، خاطرنشان کرد: سعی کنید فاصله حداقل ۲ متری خود را با افراد رعایت کنید.

فلوشیپ بیماری های شبکیه بیمارستان امام حسین(ع) نیز در بخش دیگری از سخنان خود درباره اعمال غیر اورژانسی بیماری های چشمی در دوران کرونا توضیح داد: برخی افراد اصرار به انجام اعمال جراحی الکتیو در دوران کرونا دارند. باید متخصصان این موضوع را مورد توجه قرار دهند که قبل از انجام اعمال جراحی آزمایش خون و تست های ریه را در دستور کار قرار دهند و در صورت مثبت شدن تست کرونا این موارد را به زمان دیگری موکول کنند.

انتظاری درباره ناقلین بدون علامت کرونا نیز گفت: همچنین باید قبل از تمام کلیه اعمال جراحی، تست های تکمیلی انجام شود؛ چرا که تحقیقات جهانی نشانگر این است که افرادی که در دوره نهفته بیماری هستند و اعمال جراحی هم انجام می دهند، به مراتب بیشتر از سایرین در معرض مرگ و میر کرونا قرار دارند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.