سه شنبه, 6 آبان , 1399 11 ربيع أول 1442 Tuesday, 27 October , 2020 ساعت ×
آزمایش خون جدید می تواند ۵۰ نوع سرطان مختلف را تشخیص دهد
۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
بازدید 71
2

ایسنا علوم پزشکی تهران – آزمایش خون جدید می تواند بیش از ۵۰ نوع سرطان و همچنین مکانی که سلولهای سرطانی در بدن افراد به وجود آمده را حتی قبل از بروز علائم بیماری تشخیص دهد. به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از مدیکال نیوز تودی، پژوهشگران ایالات متحده و انگلستان آزمایش خون […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – آزمایش خون جدید می تواند بیش از ۵۰ نوع سرطان و همچنین مکانی که سلولهای سرطانی در بدن افراد به وجود آمده را حتی قبل از بروز علائم بیماری تشخیص دهد.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از مدیکال نیوز تودی، پژوهشگران ایالات متحده و انگلستان آزمایش خون جدیدی را برای تشخیص زودرس تومور ابداع کرده و به تازگی یافته های خود در این زمینه را در مجله Annals of Oncology منتشر کرده اند.

نیاز فوری به ابزارهای تشخیصی بهتر برای سرطان وجود دارد. اغلب اوقات ، متخصصان پزشکی فقط پس از ایجاد علائم می توانند بیماری را تشخیص بدهند و در این مرحله ممکن است برای معالجه خیلی دیر شده باشد. برنامه های غربالگری مانند ماموگرافی سرطان پستان و پاپ اسمیر برای سرطان دهانه رحم ، طراحی شده اند تا با تشخیص سرطان در مراحل اولیه بر این مشکل غلبه کنند.

با این حال ، این آزمایشات معمولاً فقط در زیر مجموعه های محدود جمعیت (در معرض خطر) انجام می شوند ، به تعداد کمی از سرطان ها محدود می شوند و میزان انعطاف پذیری متغیری دارند. این روشها همچنین می توانند تهاجمی یا ناراحت کننده باشند که ممکن است باعث دلسردی افراد از انجام آنها شود.

اکنون ، محققان آزمایش خون ساده ای را ابداع کرده اند که می تواند بیش از ۵۰ نوع مختلف سرطان را در بسیاری از موارد قبل از بروز علائم بالینی و فقط از یک نمونه خون تشخیص دهد.

زیست شناسی با یادگیری ماشین آشنا می شود

این آزمایش با استفاده از نوعی DNA منتشر شده توسط سلولهای تومور انجام می شود. این دی ان ای به خون ریخته می شود و به عنوان DNA بدون سلول (cfDNA) شناخته می شود. با این وجود ، شناسایی cfDNA اختصاصی تومور می تواند چالش برانگیز باشد ، زیرا بسیاری از سلولهای دیگر نیز DNA را در خون آزاد می کنند.

این آزمایش DNA را که به طور اختصاصی از سلولهای سرطانی است با استفاده از تغییر در DNA یعنی افزودن ماده شیمیایی به نام گروه متیل ، که با رشد تومور همراه است ، تشخیص می دهد.

پس از جداسازی cfDNA از نمونه خون و تعیین توالی آن برای یافتن قسمت های متیله شده ، متخصصان می توانند نتایج را در رایانه وارد کنند و بتوانند DNA را از سلول های سرطانی و غیر سرطانی تشخیص دهند. سپس کامپیوتر می تواند پیش بینی کند که آیا فرد مبتلا به سرطان است یا نه ، این روش حتی می تواند تشخیص دهد فرد مورد نظر به چه نوع سرطانی مبتلا است.

در این مطالعه که بخشی از یک مطالعه بزرگ ۱۵۰۰۰ نفره است ، خون بیش از ۴۰۰۰ نفر مورد آزمایش قرار گرفت که تقریبا نیمی از آنها مبتلا به سرطان بودند. محققان بیش از ۵۰ نوع سرطان در این مطالعه بررسی کردند.

آزمایش در ۹۳٪ نمونه ها دقیق بود و می تواند دقیقاً پیش بینی کند که سرطان در ابتدا در ۹۶٪ از نمونه ها در چه مکانی از بدن فرد ایجاد شده است. میزان مثبت کاذب این آزمایش فقط ۰.۷٪ بود ، به این معنی که کمتر از ۱٪ افرادی که از این آزمایش استفاده کرده اند با تشخیص نادرست سرطان مواجه شدند. در مقایسه با برنامه های غربالگری سرطان پستان ، که دارای نرخ مثبت کاذب حدود ۱۰٪ است ، فواید این روش جدید مشخص می شود.

دکتر مایکل سایدن ، نویسنده ارشد این مطالعه ، امیدوار است که برنامه های غربالگری ملی بتوانند روزی از این آزمون استفاده کنند.

وی توضیح داد که این روش توانایی تشخیص چندین نوع سرطان کشنده با یک آزمایش واحد را دارد که دارای میزان مثبت کاذب بسیار پایینی است و همچنین قادر به شناسایی مکانی که سلولهای سرطانی در آنجا وجود دارد با دقت بالایی است که می تواند کمک بزرگی به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می باشد تا مراحل بعدی را برای تشخیص و معالجه بیمار هدایت کنند.

امیدواری برای تشخیص سرطان های ناشناخته

محققان در حال حاضر این آزمایش را در جامعه مطالعاتی بزرگتر بررسی می کنند. اگرچه نتایج این آزمایشات همچنان مشخص نشده ، اما دانشمندان بسیار امیدوار هستند.

پروفسور فابریس آندره ، سردبیر ژورنال Annals of Enology ، اظهار داشت: این یک مطالعه برجسته و اولین قدم در جهت توسعه ابزارهای غربالگری آسان است. تشخیص اولیه بیش از ۵۰٪ از سرطانها می تواند جان میلیون ها انسان را هر سال در سراسر جهان نجات دهد و می تواند عوارض ناشی از درمان های تهاجمی را به طرز چشمگیری کاهش دهد.

دانشمندان امیدوارند که این آزمایش به تشخیص سرطان هایی که علائم آنها برای مدت طولانی پنهان است و همچنین سرطانهایی که پزشکان معمولاً تا مراحل پیشرفته بیماری قادر به تشخیص آن نیستند کمک کند.

در این مطالعه ۱۲ مورد از خطرناکترین انواع سرطان از جمله سرطان لوزالمعده ، ریه و تخمدان بررسی شد که بیش از ۶۰٪ از کل مرگ و میرهای مربوط به سرطان هر ساله در ایالات متحده را تشکیل می دهد.

در حال حاضر ، هیچ راهی برای غربالگری اکثر این سرطانها قبل از بروز علائم وجود ندارد. با این حال ، این آزمایش خون بیش از ۶۷٪ از آنها را به طور دقیق تشخیص داد.

مترجم: مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.