افزونه جلالی را نصب کنید. 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021 ساعت ×
برخی از بیماران کووید ۱۹ علائم بیماری های مغزی را نشان می دهند
۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۸:۳۰
5

ایسنا علوم پزشکی تهران – پزشکان علائم عصبی ، از جمله سرگیجه ، سکته مغزی و تشنج را در یک زیر مجموعه کوچک از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ مشاهده کرده اند. متخصصان مغز و اعصاب در سراسر جهان می گویند که زیرمجموعه کمی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در حال تجربه اختلالات جدی […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – پزشکان علائم عصبی ، از جمله سرگیجه ، سکته مغزی و تشنج را در یک زیر مجموعه کوچک از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ مشاهده کرده اند. متخصصان مغز و اعصاب در سراسر جهان می گویند که زیرمجموعه کمی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در حال تجربه اختلالات جدی در مغز هستند.

اگرچه تب ، سرفه و تنگی تنفس از خصوصیات بارز عفونت کروناویروس جدید است ، اما برخی از بیماران وضعیت ذهنی تغییر یافته یا انسفالوپاتی را نشان می دهند ، اصطلاحی که نشانگر بیماری مغزی یا اختلال عملکردی است که می تواند علل مختلفی داشته باشد. این سندرمهای عصبی به سایر علائم غیرمعمول مانند کاهش بویایی و چشایی و همچنین بیماریهای قلبی می پیوندند.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از نیویورک تایمز ، در اوایل ماه مارس ، یک مرد ۷۴ ساله با سرفه و تب به اورژانس در بوکا راتون آمد ، اما آزمایش اشعه ایکس احتمال ابتلا به ذات الریه را رد کرد و او را به خانه فرستادند. روز بعد ، که تبش شدید شد ، اعضای خانواده او را به بیمارستان برگرداندند. او مشکل تنگی نفس داشت و نمی توانست نام خود را به پزشکان بگوید یا مشکلش را توضیح دهد ، او توانایی صحبت کردن را از دست داده بود.

آن فرد که دچار بیماری مزمن ریوی و پارکینسون بود ، در حالتی عجیب و غریب دست و پاهای خود را حرکت می داد و به نظر می رسید که تشنج دارد. پزشکان گمان می کردند که وی کووید ۱۹ داشته باشد و در نهایت آزمایش ثابت کرد که حق با آنها بود.

چند روز قبل پزشکان دیترویت یک مورد آزار دهنده دیگر را در مورد ابتلای یک زن مهماندار هواپیما پنجاه ساله به کووید ۱۹ گزارش کردند. او گیج و سردرگم بود. او می توانست نام خود را به پزشکان بگوید اما به مرور زمان هوشیاری او کمتر شد. اسکن های مغزی تورم و التهاب غیر طبیعی را در چندین ناحیه مغز نشان می داد و در مناطقی کوچکتر برخی سلول های مغزی او نیز از بین رفته بودند.

پزشکان یک بیماری خطرناک به نام “انسفالوپاتی نکروز کننده حاد” ، یک عارضه نادر بیماری آنفولانزا و سایر عفونت های ویروسی را در این افراد تشخیص داده اند.

دکتر الیسا فوری ، متخصص مغز و اعصاب در این باره از طریق ایمیل گفت: الگوی درگیری و عارضه ای که به سرعت در طی روزها پیشرفت کرد ، سازگار با التهاب ویروسی مغز است.این ممکن است نشان دهد که ویروس می تواند در شرایط نادر مستقیما به مغز افراد حمله کند و بیمار را در وضعیت بحرانی قرار دهد.

این گزارش ها از مشاهدات مشابه پزشکان ایتالیا و سایر نقاط جهان پیروی می کنند و نشان می دهند بیماران کووید ۱۹ دچار عوارضی مانند سکته مغزی ، تشنج ، علائم مانند آنسفالیت و لختگی خون و همچنین سوزن سوزن شدن یا وضعیت بی حسی در اندامها به نام آکروپاستزی هستند. در برخی موارد ، بیماران حتی قبل از بروز تب یا بیماری تنفسی دچار هزیان گویی بودند ، به گفته دکتر آلساندرو پادووانی ، بیمارستان وی در دانشگاه برشیا ایتالیا ، یک واحد جداگانه نوروکووید را برای مراقبت از بیماران با شرایط ویژه مغز و اعصاب باز کرده است.

بیمارانی که به آنسفالوپاتی مبتلا می شوند دچار سردرگمی و بی حالی می شوند و ممکن است دچار توهم شوند ، رفتارهای عجیب و غریب نشان دهند و یا به هوا خیره شوند. آنها ممکن است دچار تشنج هایی شوند که نیاز به مراقبت های پزشکی فوری داشته باشد ، متخصصان به مراکز درمانی هشدار می دهند که چنین افرادی را بررسی کنند تا بفهمند آیا مبتلا به کووید ۱۹ هستند و در این صورت باید اقدامات احتیاطی برای محافظت در برابر آلودگی ویروس کرونا را رعایت کنند.

دکتر شری چو ، متخصص مغز و اعصاب دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ ، که هدایت تیمی از محققان انجمن مراقبت های عصبی را بر عهده دارد گفت: هنوز ناشناخته های بسیاری درمورد علائم عصبی بیماری کووید ۱۹ وجود دارد ، اما تلاش ها برای بررسی این پدیده ها همچنان در حال انجام است.

دکتر چو گفت: ما کاملاً نیاز به یک پروژه ویژه به منظور یافتن اطلاعات داریم ، در غیر این صورت راه به جایی نخواهیم برد. هیچ دستگاه تهویه ای برای مغز انسان وجود ندارد. اگر ریه ها از کار بیفتند ، می توانیم بیمار را در ونتیلاتور قرار داده و به بهبودی وی امیدوار باشیم. ما چنین امکاناتی را برای درمان مغز نداریم.

کارشناسان تأکید کرده اند که اکثر بیماران کووید ۱۹ از نظر مغز و اعصاب در شرایط طبیعی هستند.

دکتر رابرت استیونز ، متخصص مغز و اعصاب دانشکده پزشکی جان هاپکینز در بالتیمور که در حال پیگیری مشاهدات عصبی بیماران است گفت: اکثر بیماران از نظر ذهنی هوشیار هستند و به نظر می رسد که از نظر عصبی در وضعیت طبیعی قرار دارند.

متخصصان مغز و اعصاب همچنین می گویند که برای اظهارات قطعی و یا شناسایی مکانیسم های خاص تأثیر کرونا ویروس جدید روی سیستم عصبی بسیار زود است.
در یک مقاله ، دانشمندان چینی خاطرنشان کردند که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کرونا ویروس ها به دستگاه تنفسی محدود نمی شوند و به سیستم عصبی مرکزی حمله می کنند و نویسندگان گمان می بردند که این پدیده ممکن است به طور بالقوه نقشی در نارسایی حاد تنفسی ناشی از بیماری کووید ۱۹ داشته باشد.
دکتر استیونز تأکید کرد که تمام توضیحات فیزیکی در این مرحله در حد تئوری هستند زیرا این بیماری بسیار اندک شناخته شده است.

وی گفت: این مشکلات می تواند به سادگی کمبود میزان اکسیژن در جریان خون فرد بیمار باشد که ناشی از نارسایی تنفسی همراه با افزایش دی اکسید کربن است . این شرایط می تواند تأثیر قابل توجهی در عملکرد مغز داشته باشد و منجر به ایجاد حس سردرگمی و بی حالی شود، ما هنوز در روزهای اولیه این تحقیقات هستیم و واقعاً چیز زیادی در این مورد نمی دانیم.

متخصصان مغز و اعصاب در ووهان چین ، جایی که شیوع بیماری از آنجا شروع شد ، از اولین کسانی بودند که علائم اختلالات مغزی ناشی از کووید ۱۹ را در مقاله مقدماتی به صورت آنلاین منتشر کردند.

دکتر استیونز گفت : از آن زمان ، متخصصان علائم مشابهی را در آلمان ، فرانسه ، اتریش ، ایتالیا و هلند و همچنین ایالات متحده مشاهده کردند ، از جمله در میان بیماران زیر ۶۰ سال نیز این علائم مشاهده شده است.

برخی پزشکان مواردی را گزارش کرده اند که افراد به دلیل تغییر وضعیت روحی و روانی برای معالجه به بیمارستان منتقل شده اند و در نهایت تست کووید ۱۹ آنها مثبت گزارش شده است ، اگرچه این افراد هیچ یک از علائم شناخته شده بیماری مانند تب یا سرفه را نداشته اند.

دکتر پل نی ، متخصص بیماریهای عفونی گفت: چهار بیمار سالخورده دچار آنسفالوپاتی به بیمارستان دانبری در کانکتیکت امریکا مراجعه کردند و در نهایت تست کووید ۱۹ آنها مثبت اعلام شد ، اگرچه هیچ علامت دیگری نداشتند. وی گفت که از این چهار مورد ، دو نفر دچار تب خفیف شدند و مدت کوتاهی به اکسیژن نیاز داشتند ، اما دو مورد دیگر چنین وضعیتی نداشتند.

دکتر نی افزود : در حالی که برای افراد سالمند طبیعی است که هنگام ابتلا به سایر عفونت ها دچار گیجی شوند ، نکته جالب این است که ما هیچ بیماری تنفسی واقعی را در این افراد مشاهده نکرده ایم. وی گفت که نتایج آزمایش آنها همچنان مثبت است و تحت درمان هستند و نمی توانند مرخص شوند ، اگرچه واقعاً بیمار نیستند.

اما گزارش های قبلی حاکی از آن بود که افراد به شدت بیمار مبتلا به علائم معمولی بیشتر احتمال دارد شرایط نادر عصبی را نشان دهند ، از سرگیجه و سردرد گرفته تا اختلال در هوشیاری ، سکته مغزی و آسیب دیدگی اسکلتی عضلانی شامل این موارد می شود. طبق بررسی های انجام شده در ماه فوریه ، چینی ها اعلام کردند که حدود ۱۵ درصد از بیماران مبتلا به بیماری شدید تغییر وضعیت روانی را تجربه کرده اند ، در حالی که ۲.۴ درصد از آنها دچار بیماری شدید نبودند.

مترجم: مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.