دوشنبه, 5 آبان , 1399 10 ربيع أول 1442 Monday, 26 October , 2020 ساعت ×
برای سلامت پوست، وزن استانداردی داشته باشید/ زخم های کهنه را جدی بگیرید/ بیشتر از ضد آفتاب های فاقد رنگدانه استفاده کنید
۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
بازدید 32
2

ایسنا علوم پزشکی تهران – یک متخصص پوست، مو و زیبایی تغییر وزن بدن را یکی از عوامل آسیب زا به پوست عنوان کرد و گفت: یکی از نکاتی که برای سلامت پوست مهم می باشد، وزن است. باید وزن استانداردی داشته باشیم؛ چاق و لاغر شدن های مکرر موجب ایجاد ترک های پوستی و […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – یک متخصص پوست، مو و زیبایی تغییر وزن بدن را یکی از عوامل آسیب زا به پوست عنوان کرد و گفت: یکی از نکاتی که برای سلامت پوست مهم می باشد، وزن است. باید وزن استانداردی داشته باشیم؛ چاق و لاغر شدن های مکرر موجب ایجاد ترک های پوستی و افتادگی پوست می شود که در برخی از موارد درمان پوستی پاسخگو نیست و مجبور می شویم برای درمان دست به جراحی بزنیم.

شایع ترین بیماری های پوستی در کشور

دکتر ربابه عابدینی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا واحد علوم پزشکی تهران، در مورد شایع ترین بیماری یا مشکلات پوستی که مردم کشورمان به آن مبتلا می شوند، اظهار کرد: براساس آمار بیماران اورژانسی که به بیمارستان رازی مراجعه می کنند، بیماری کهیر، اگزما و انواع و اقسام درماتیت ها، گزش ها و برخی از بیماری های عفونی مثل قارچ و شپش که بیماری های مسری هستند، در ایران شایع است.

هر زخم کهنه و قدیمی و ضایعه ای که به مرور زمان بهبود نمی یابد را جدی بگیرید

چند بیماری است که مردم ما باید نسبت به آنها آگاه باشند، یکی از بیماری هایی که به علت آفتاب در ایران شایع است، انواع سرطان های پوستی می باشد که اگر بیماران زود به این بیماری ها واقف شوند و به پزشک مراجعه کنند قابل درمان است. مردم باید توجه داشته باشند که هر زخم کهنه و قدیمی و ضایعه ای که به مرور زمان بهبود نمی یابد و سطح بیشتری از پوست را درگیر و شکل آن تغییر می کند یا دچار عفونت می شود، نیاز به مشاوره متخصصین پوست دارد.

متأسفانه کشور ما جزو مناطق آندمیک بیماری عفونی سالک است

همچنین متأسفانه کشور ما جزو مناطق آندمیک بیماری عفونی سالک است. هر از چند گاهی یک اپیدمی سالک در کشور اتفاق می افتد مخصوصاً در فاجعه های ملی مثل زلزله بم. بیماری سالک بیشتر در مناطق کویری و مرکزی کشور شیوع می یابد و یکباره تبدیل به اپیدمی می شود. درست است که بیماری سالک خطر جانی ندارد، ولی به خاطر اسکارهایی که بر پوست بیماران بر جای می گذارد و بهبود آن چندین ماه و سال طول می کشد و گاهی مزمن می شود و حتی بعد از چند سال هم مجدد عود می کند، اهمیت ویژه ای دارد.

درمان برخی از موارد مبتلا به بیماری سالک بسیار سخت است و بیمار در طول این دوره زخم هایی دارد که نه تنها بهبود نمی یابد بلکه عفونت می کند و آزار دهنده است و بیمار از کار روزمره باز می ماند. سالک جزو بیماری هایی است که فکر می کنم در چند سال آینده باید همتی کنیم و برای درمان و پیشگیری و حتی برای ابداع داروهای جدید برای آن اقدام کنیم. ایران باید در این مورد جزء کشورهای پیشرو باشد چرا که بسیاری از کشورهای غربی به دلیل عدم شیوع، سالک را نمی شناسند به همین دلیل نباید به امید دیگران باشیم و سعی کنیم داروهای مربوط به این بیماری را تولید کنیم و مردم کشور را برای پیشگیری آموزش دهیم.

شپش و گال، هنوز هم معضل جامعه می باشند 

رییس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی نسبت به مراقبت از خود در برابر بیماری سل نیز گفت: ایران خوشبختانه در کنترل بیماری سل بسیار موفق بوده و آمار ابتلا به این بیماری در کشور بسیار کاهش یافته است. اما به هر حال سل پوستی جزء بیماری هایی است که باید متخصصین پوست و متخصصین عفونی توجه ویژه به آن داشته باشند.

از میان بیماری های عفونی، شپش و گال، هنوز هم معضل جامعه می باشند  و نباید گمان کنیم که این بیماری ها ریشه کن شده یا محدود به مناطق با سطح پایین بهداشت است. درست است که یکی از دلایل شیوع بیماری های عفونی، عدم رعایت نکات بهداشتی است، ولی در مناطقی با سطح فرهنگی، اقتصادی و بهداشتی بالا هم ممکن است این بیماری شایع شود، همانطور که گاهی اپیدمی های این بیماری ها را در مدارس سطح شهر تهران هم مشاهده کرده ایم.

رئیس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی به دو بیماری التهابی موجود در کشور اشاره و خاطرنشان کرد:  پسوریازیس و بیماری های تاولی، دو بیماری التهابی هستند که در کشور وجود دارند و خوشبختانه برای هر دو بیماری درمان های مناسب و پیشرفته ای در حال انجام است. بیماران مبتلا به این بیماری می توانند به متخصص مراجعه کنند و تحت درمان های مناسب قرار گیرند.

وی در خصوص رابطه بیماری های پوستی با سن افراد، گفت: معمولاً برای برخی از بیماری های پوستی طیف سنی داریم، مثلاً زرد زخم اکثراً برای بچه های کوچک است، ولی اینطور نیست که بزرگسالان به این بیماری مبتلا نشوند. معمولاً شپش برای بچه ها به خصوص دختر بچه ها می باشد ولی بدین معنا نیست که پسربچه ها یا افراد بزرگسال درگیر شپش نشوند. بیماری پسوریازیس یا بیماری صدف دو طیف سنی دارد، برخی در جوانی و برخی بعد از ۵۰ سالگی به این بیماری مبتلا می شوند، خیلی از بیماری های دیگر هم اینگونه است که باید در مورد هرکدام جداگانه صحبت کنیم.

برخی از اگزماها زمینه های ژنتیکی دارند

وی در مورد بیماری های پوستی ژنتیکی نیز گفت: برخی از اگزماها زمینه های ژنتیکی دارند، از همان بدو تولد که کودک به دنیا می آید ژن مربوطه را در بدن خود دارد؛ در شیرخوارگی به یک نوع تظاهر دارد و در بزرگسالی به نوع دیگری خود را نشان می دهد؛ از این دست بیماری ها بسیار داریم.

سرطان پوست در میان کدام قشر رواج بیشتری دارد؟

این متخصص پوست، مو و زیبایی اظهار کرد: یکی از بیماری های مهم پوستی، سرطان های پوست است که بیشتر در میان افرادی شایع است که پوست آفتاب خورده دارند مثل کشاورزها که در سن های بالای ۴۰ سالگی خود را نشان میدهد چرا که گذر زمان و آفتاب طولانی باعث می شود این بیماری خود را نشان دهد به همین دلیل توصیه می کنیم که این افراد از کرم ضد آفتاب و کلاه استفاده کنند. البته باید به این نکته اشاره کنم که گاهی همین سرطان سلول پایه ای در میان خانم های خانه دار و افراد بدون سابقه تماس با آفتاب در سنین جوانی نیز دیده می شود. استثنائات در پزشکی بسیار است و نمی توانیم در مورد هیچ بیماری قانون صد در صدی بیان کنیم.

برخی از افراد تخصص استفاده از دستگاه های لیزر را ندارند

دکتر عابدینی در مورد لیزر درمانی و آسیب های احتمالی آن برای پوست گفت: لیزر یک وسیله است و مانند هر وسیله دیگری که در پزشکی استفاده می شود می تواند مضرات و فوایدی داشته باشد. هر وسیله باید توسط متخصص استفاده شود، در این صورت متخصص هم از عارضه های احتمالی آگاه است و هم می داند که اگر عارضه ای رخ داد به چه صورت آن را رفع یا کنترل کند. عوارضی که بعضاً می بینیم که در جامعه دیده می شود به این دلیل است که دستگاه ها و وسایل جدیدی که وارد کشور می شوند، توسط افرادی به کار گرفته می شوند که آموزش لازم را در نوع استفاده از این دستگاه ها ندیده اند. راجع به لیزر به طور خاص باید بگویم که اگر دستگاه ها توسط فرد کارآزموده و با تجربه استفاده شود، عارضه آن بسیار اندک است و اگر عارضه ای رخ دهد، کاملاً قابل اداره و درمان است.

پوست سالم و تمیز در گرو بدن سالم است

وی برای داشتن پوستی سالم و تمیز به همگان توصیه کرد: پوست سالم و تمیز در گرو بدن سالم است، اگر هر فردی مراقبت هایی که برای سلامت بدن لازم است را داشته باشد، قطعاً پوست سالمی نیز خواهد داشت. از جمله فاکتورهای ضروری برای داشتن بدن و پوستی سالم، کاهش مصرف مواد قندی و شکر و چربی ها می باشد. همچنین دخانیات از جمله سیگار و قلیان و همه موادی که دود زا هستند، باعث می شوند که پوست زود پیر و چروک شود و شفافیت خود را از دست بدهد.

استرس و خواب نا منظم به پوست آسیب وارد می کند

این متخصص پوست، مو و زیبایی خواب و استرس را از دیگر عوامل تأثیرگذار بر پوست دانست و اظهار کرد: اگر بدن استرس زیادی را تحمل کند و خواب نامنظم تر و نامناسب تری داشته باشد، هم به اعضای مختلف بدن و هم به پوست آسیب وارد می شود. به همین دلیل برای اینکه پوست خوبی داشته باشید باید خواب خوبی داشته باشید؛ خواب خوب به معنای خواب زیاد نیست بلکه به معنای داشتن خوابی مفید و دوری از هرگونه استرس غیر ضروری است.

ضد آفتاب فاقد رنگدانه بهتر است

رئیس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی در خصوص استفاده از کرم ضد آفتاب تأکید کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که نور آفتاب ایجاد می کند، سرطان های پوست است، ولی جدای از آن، نور آفتاب در دراز مدت باعث ایجاد کک و مک و لک های پوستی می شود و پوست را پیر می کند لذا ضدآفتاب را خصوصاً در فصل های گرم سال توصیه می کنم. ضد آفتاب فاقد رنگدانه بهتر است، ولی اگر هم تمایل داشتید از کرم ضد آفتاب رنگدانه دار استفاده کنید، ترجیحاً با نظر متخصص کرم ضد آفتاب متناسب با پوست خود انتخاب کنید.

وی ضمن انتقاد نسبت به تب زیبایی که این روزها بخشی از مردم را گرفتار کرده است، گفت: من متخصص پوست هستم و هیچ مخالفتی با زیبایی ندارم، اما انجام اقدامات مربوط به زیبایی باید به اندازه و به موقع باشد. اگر فردی نیاز به لیزر، تزریق بوتاکس، چربی، فیلر و… داشته باشد، توصیه می کنم. اما همه این موارد باید به موقع و به مقدار مناسب و با تکنیکی درست و تحت نظر متخصص در محیط های پاکیزه و بهداشتی انجام شود.

ما شاهدیم که برخی از بیماران در مراکزی غیر بهداشتی و توسط افرادی غیر متخصص اقداماتی برای زیبایی پوست انجام داده و برای درمان عوارض ایجاد شده به بیمارستان رازی منتقل شده اند؛ در مواردی این اقدامات غیراستاندارد منجر به فجایعی مثل کوری شده است.

لازم است که همه مردم نسبت به عوارض کوتاه مدت یا بلند مدت و جبران ناپذیر اقدامات غیر ضروری به منظور زیبایی آگاه باشند و خود را تحت انواع و اقسام عمل ها و اقدامات عجیب قرار ندهند بلکه قبل از هر اقدام و تصمیمی با متخصصین مربوطه مشورت کنند، قطعاً متخصصین می توانند برای رفع نقایصی که احتمالاً به مرور زمان در چهره افراد به وجود آمده، توصیه های خوبی داشته باشند.

مصرف موارد آرایشی در مقدار زیاد برای پوست مناسب نیست

وی استفاده متعدد از لوازم آرایشی را برای پوست مضر دانست و بیان کرد: مصرف موارد آرایشی در مقدار زیاد برای پوست مناسب نیست. بسیاری از این مواد آرایشی ایجاد حساسیت و جوش می کنند و چربی پوست را افزایش می دهند. مواد آرایشی باید حتماً به مقدار استاندارد و لازم استفاده شود.

برای سلامت پوست، وزن استانداردی داشته باشید

وی تغییر وزن بدن را یکی از عوامل آسیب زا به پوست عنوان کرد و گفت: یکی از نکاتی که برای سلامت پوست مهم می باشد، وزن است. باید وزن استانداردی داشته باشیم؛ چاق و لاغر شدن های مکرر موجب ایجاد ترک های پوستی و افتادگی پوست می شود که در برخی از موارد درمان پوستی پاسخگو نیست و مجبور می شویم برای درمان دست به جراحی بزنیم.

در صورت بروز هرگونه مشکل پوستی حتماً به متخصص مراجعه کنند

دکتر عابدینی در پایان گفت: به همه افراد توصیه می کنم که در صورت بروز هرگونه مشکل پوستی حتماً به متخصص مراجعه کنند. از همه همکاران که در زمینه پوست فعالیت می کنند هم خواهش دارم در صورت مواجه با بیماری که مشکوک به بیماری های عفونی، غیر عفونی و بیماری های التهابی پوستی است، حتماً از مشاوره متخصصین پوست استفاده کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.