افزونه جلالی را نصب کنید. 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021 ساعت ×
 تشخیص زودهنگام سرطان با نانو ذرات طلا میسر شد
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱
2

ایسنا علوم پزشکی تهران – یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد؛ نانوذرات می‌توانند سلول‌های سرطانی را تشخیص دهند. در این روش با تغییر سیگنال‌های ارسالی از نانوذرات طلا در اثر حضور حاملان بین‌سلولی ویژه سرطان، امکان تشخیص سریع و ارزان سرطان فراهم می‌شود. به گزارش روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یافته‌های اخیر محققان نشان […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد؛ نانوذرات می‌توانند سلول‌های سرطانی را تشخیص دهند. در این روش با تغییر سیگنال‌های ارسالی از نانوذرات طلا در اثر حضور حاملان بین‌سلولی ویژه سرطان، امکان تشخیص سریع و ارزان سرطان فراهم می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که نانوذرات می‌توانند سلول‌های سرطانی را تشخیص دهند. این مطالعه‌ جدید نشان داده است که نانوذرات طلا قادر به تشخیص سیگنال‌های موجود در سلول‌های سرطانی هستند، این مطالعات ثابت می‌کند که نانوذرات طلا می‌توانند حاملان بین‌سلولی موسوم به EV را در جریان خون تشخیص دهند.

با این کار می‌توان سرطان را در مراحل اولیه شناسایی و از آسیب بیشتر بدن در اثر سرطان جلوگیری کرد، EV می‌توانند مخابرات بین سلولی را انجام دهند، آنها حباب‌های ریزی هستند که DNA، پروتئین و دیگر مولکول‌ها را بین سلول‌ها منتقل می‌کنند، سلول‌های سرطانی از نانوذرات برای بهره‌برداری از سلول‌های اطراف استفاده و همچنین تلاش می‌کنند از EV برای بهره‌گیری از سیستم ایمنی بدن استفاده کنند.

اما نانوذرات طلا می‌توانند میان EV سالم و EV سلول‌های سرطانی تمایز قائل شوند؛ به طوری که آنها را از هم تفکیک کنند.

در فرآیندی که محققان ارائه کردند، نانوذرات طلا برای تفکیک این EV استفاده شدند، نانوذرات طلا درصورت برخورد با نور لیزر، سیگنال مشخصی ایجاد می‌کنند که این سیگنال در اثر حضور EV تغییر می‌کند، از آنجایی که EV سلول‌های سرطانی اثرانگشت خاصی دارند، در نتیجه می‌توان حضور EV را در اثر تغییر سیگنال نانوذرات طلا تشخیص داد.

پژوهشگران با استفاده از این روش موفق شدند EV سرطانی را در نمونه خون بیمار تشخیص دهند. آنها با این روش تغییرات EV را رهگیری کردند. این روش بر روی ۲۳ بیمار مبتلا به ملانوم آزمایش شد.

نتایج این پروژه چشم‌انداز جدیدی در حوزه تشخیص سرطان ایجاد می‌کند؛ به طوری که می‌توان از آن برای تشخیص ارزان قیمت سرطان استفاده کرد، دانشمندان امیدوار هستند که این فناوری به زودی در بیمارستان‌ها به‌عنوان ابزاری مقرون به صرفه برای شناسایی سرطان استفاده شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.