افزونه جلالی را نصب کنید. 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021 ساعت ×
پ
پ

خدمات طب سنتی در منزل  یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین نمونه های درمان در منزل است که به فرد کمک می کند تا ضمن صرفه جویی در وقت، به انجام خدماتی همچون حجامت، ماساژ درمانی و نمونه هایی از این قبیل بپردازد. گفتنی است که خدمات طب سنتی در منزل بسیار گسترده و متنوع می باشد که حجامت، ماساژ درمانی و نیز روغن مالی نمونه هایی از آن هستند.

خدمات طب سنتی در منزل، یکی از نمونه های درمان در منزل

خدمات طب سنتی در منزل یکی از مهم ترین و پر طرفدارترین نمونه های درمان در منزل است که به فرد کمک می کند تا ضمن صرفه جویی در وقت، به انجام خدماتی همچون حجامت، ماساژ درمانی و نمونه هایی از این قبیل بپردازد. گفتنی است که  بسیار گسترده و متنوع بوده که در ادامه به معرفی و بررسی برخی از این نمونه ها خواهیم پرداخت.

طب سنتی

طب سنتی

  • نمونه هایی از خدمات طب سنتی در منزل

  • حجامت

اصطلاح حجامت به شیوه ای از خون گیری گفته می شود که طب سنتی آن را تائید کرده و به منظور درمان بسیاری از بیماری ها توصیه می کند. این دسته از خدمات طب سنتی در منزل نوعی روش درمانی در طب اسلامی می باشد که فواید بسیار زیادی در بهبود و درمان بسیاری از بیماری ها دارد.

 انجام حجامت به عنوان نمونه ای ازان  مقررات خاص و زمانی ویژه را می طلبد و گاه برای برخی افراد زیان آور است. حجامت به عنوان فرمی باستانی از طب جایگزین، توسط شخصی باتجربه تحت عنوان درمانگر و با استفاده از یک فنجان مخصوص از جنس بامبو، شیشه، سفال و یا سیلیکون جهت ایجاد مکش، انجام می شود.

حجامت را با هدف کاهش درد، کاهش التهاب، افزایش جریان خون، کمک به آرامش و نیز به عنوان نوعی ماساژ عمیق انجام می دهند. این دسته از خدمات طب سنتی در منزل در دو روش خشک و تر صورت می پذیرد. آنچه بین این روش ها مشترک است، استفاده از یک ماده قابل اشتعال همچون الکل، گیاهان و یا یک تکه کاغذ می باشد.

برای انجام حجامت، فرد درمان گر، ماده قابل اشتعال را در فنجان قرار داده و سپس آن را شعله ور می سازد. فنجان تا زمان خاموش شدن آتش بر روی پوست بیمار قرار گرفته و با خنک شدن هوای درون فنجان، خلاء ایجاد می گردد. مکش ایجاد شده توسط فنجان موجب حجیم شدن پوست و گسترش رگ های خونی در پوست می گردد.

یکی دیگر از وسایل ایجاد مکش استفاده از پمپ پلاستیکی به جای آتش است که به سادگی روی پوست حرکت کرده و به منظور انجام ماساژ نیز، مناسب هستند.

حجامت، نمونه ای از خدمات طب سنتی در منزل

 

  • روغن مالی

یکی از محبوب ترین خدمات طب سنتی در منزل، روغن مالی به منظور درمان بیماری های گوناگون می باشد. خشکی بدن و به ویژه خشکی پا یکی از مهم ترین دلایل ایجاد بیماری است. این مشکلات با استفاده از چرب کردن پا به وسیله وغن های موجودی که طب اسلامی مصرف آن ها را توصیه می کند، قابل درمان خواهند بود.

این دسته از خدمات طب سنتی در منزل، موجب رفع خشکی پا، تامین گرمی و رطوبت کافی برای بدن خواهد شد. آسان ترین روش روغن مالی، مالیدن روغن به پاهاست که بازتاب درمانی بسیار زیادی داشته و نقش مهمی در تامین سلامت تمام اعضای بدن ایفا می کند. روغن درمانی که زمینه بهبود و درمان بسیاری از بیماری ها را فراهم می کند، در روایات گوناگون به آن اشاره شده است. ماساژ با روغن زیتون، ماساژ با روغن بنفشه، ماساژ با روغن زنبق و ماساژ با روغن بان از جمله ماساژهایی است که پیامبر اکرم و ائمه اطهار آن را توصیه نموده اند.

درمان چروکیدگی و کدورت رنگ پوست، سفیدی مو، غم و افسردگی، خشکی پوست بدن، لب ها، کف پا و دست ها، سوزش کف پا، ضعف حافظه، حساسیت به سرما و گرما، فشار خون بالا و مواردی از این قبیل، از معجزات این نمونه از خدمات طب سنتی در منزل می باشد.

روغن مالی، نمونه ای از خدمات طب سنتی در منزل

روغن مالی

  • ماساژ درمانی

یکی دیگر از مهم ترین و پر طرفدارترین خدمات طب سنتی در منزل که معجزه های بسیار زیادی در درمان مشکلات جسمانی دارد، ماساژ درمانی است. تمام افراد در هر سن و شرایطی می توانند از این دسته از خدمات طب سنتی در منزل بهره برده و نتایج آن را ببینند.

این خدمات که نوعی تکنیک عملی می باشد، توسط فردی که در این زمینه آموزش دیده و متعهد و دارای صلاحیت است، انجام می شود. این دسته از خدمات طب سنتی در منزل گونه ای ورزش غیر فعال می باشد که به منظور افزایش عملکرد  و کمک به روند درمان و نیز ترویج آسایش با استفاده از دستکاری لایه های سطحی پوست و نیز به صورت عمقی در بافت های عضلانی انجام می شود.

ماساژ درمانی از دیرباز تا کنون یکی از اشکال درمان انسان می باشد که طب سنتی بسیار بر استفاده از آن تاکید دارد. ماساژ درمانی موجب بهبود جریان لنف و خون، پاک سازی مجاری تنفسی، کاهش خستگی، کاهش دردهای مختلف عضلانی و اسکلتی شده و زمینه بهبود کمیت و کیفیت خواب، کاهش استرس، افسردگی و اضطراب، کاهش کشیدگی عضلانی، افزایش قابلیت تحرک بافت نرم و افزایش دامنه حرکت بدون درد را برای فرد فراهم می سازد.

نکته بسیار مهم در ماساژ درمانی توجه به این موضوع است که به دلیل عملی بودن تکنیک ماساژ، ین کار را فردی با تجربه و آموزش دیده مورد تائید باید انجام بدهد.

ماساژ درمانی، نمونه ای از خدمات طب سنتی در منزل

ماساژ درمانی

مطلب از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.