دوشنبه, 29 دی , 1399 5 جماد ثاني 1442 Monday, 18 January , 2021 ساعت ×
پ
پ

بسیاری از افرادی که به دلیل کهولت سن و نیز دوری راه فرصت حضور در مراکز درمانی را ندارند، برای رفع بیماری­های خود نیازمند استفاده از خدمات درمان در منزل هستند که خدمات شنوایی سنجی در منزل از نمونه بارز آن­هاست و به ویزیت و درمان شخص در محل زندگی او پرداخته و بدین ترتیب دیگر نیازی به خروج شخص از منزل برای پیگیری کارهای درمانش نخواهد بود.

خدمات شنوایی سنجی در منزل، یکی از نمونه های درمان در منزل

بسیاری از افرادی که به دلیل کهولت سن و نیز دوری راه فرصت حضور در مکان های عمومی همچون درمانگاه ها و بیمارستان ها را ندارند و نیز آنان که به دلیل ترافیک و مشکلاتی از این قبیل نمی توانند در این مکان ها حضور پیدا کنند، برای رفع مشکلات و بیماری های خود نیازمند استفاده از خدمات درمان در منزل هستند. این دسته از درمان ها که خدمات شنوایی سنجی در منزل از نمونه بارز آن هاست، به ویزیت و درمان شخص در محل زندگی او پرداخته و بدین ترتیب دیگر نیازی به خروج او از منزل برای پیگیری کارهای درمانش نخواهد بود.

شنوایی سنجی به معنای استفاده از وسایل مخصوص اندازه گیری میزان شنوایی فرد  می باشد. متخصصان زیادی که دارای علم، تجربه و تعهد کاری نسبت به بیماران می باشند، در زمینه انجام ان فعالیت می کنند. اگرچه شامل طیف وسیعی از فعالیت های گوناگون می باشد، اما در ادامه به بررسی نمونه هایی از این خدمات خواهیم پرداخت.

شنوایی سنجی در منزل

شنوایی سنجی

  • نمونه هایی از خدمات شنوایی سنجی در منزل

  • شنوایی سنجی نوزاد در منزل

تمام نوزادانی که پا به عرصه هستی می گذارند، از همان بدو تولد قادر به شنیدن صداهای موجود در محیط پیرامون خود می باشند. شنوایی این گروه از نوزادان در پایان یک ماهگی کامل خواهد شد. شنوایی سنجی نوزادان که یکی از خدمات شنوایی سنجی در منزل است، به پیگیری های ماهانه شنوایی نوزاد به منظور مشخص نمودن اختلالات شنوایی در صورت وجود تا سن سه ماهگی وی می پردازد. امروزه ادیولوژیست ها با استفاده از ابزارهای پیشرفته شنوایی سنجی به راحتی قادر به تست و ارزیابی شنوایی نوزادان در سنین پائین می باشند.

اگردر حین انجام ان ، مشخص شود که نوزاد دارای اختلالات شنوایی است، بلافاصله اقدامات لازم جهت پیشگیری از پیشرفت مشکل شنوایی وی صورت می پذیرد.

شنوایی سنجی نوزاد در منزل، نمونه ای از خدمات شنوایی سنجی در منزل

شنوایی سنجی نوزاد در منزل

یکی دیگر از مهم ترین خدمات شنوایی سنجی در منزل، شنوایی سنجی سالمندان است. به منظور آرامش و آسایش افراد کهن سالی که توانایی حضور در مراکز درمانی را ندارند،  برای این افراد نظیر قالب گیری گوش، نوار گوش و تجویز سمعک در محل زندگی سالمند صورت می پذیرد.

همه ما به خوبی آگاهیم که بالا رفتن سن عوارضی مانند کاهش سطح شنوایی فرد را به دنبال دارد. این امر موجب کاهش سطح ارتباطات اجتماعی سالمند و در نتیجه منزوی شدن وی می گردد. اما خوب است بدانیم که اختلالات شنوایی در هر سنی که بروز یابد، قابل پیشگیری و درمان می باشد.

خدمات شنوایی سنجی در منزل زمینه تشخیص به موقع و نیز درمان سریع را برای فرد فراهم می کند. در این دسته از خدمات متخصصان با تجربه ای که دانش لازم جهت تشخیص و درمان مشکلات شنوایی را دارند، در محل زندگی فرد به ارزیابی شنوایی او و در صورت نیاز شروع مراحل درمان خواهند پرداخت.

شنوایی سنجی سالمندان در منزل، نمونه ای از خدمات شنوایی سنجی در منزل

شنوایی سنجی سالمندان در منزل

ادیولوژیست ها پس از ارزیابی و بررسی شنوایی بیمار با استفاده از دستگاه های پیشرفته ای که در اختیار دارند و نیز بر اساس نوار گوشی که از فرد می گیرند، در صورت لزوم و تشخیص سطح شنوایی پائین فرد، سمعک مناسب را برای او تجویز می نمایند.

با توجه به پیشرفت های چشمگیری که امروزه در عرصه های مختلف علمی و نیز در حوزه شنوایی صورت گرفته است، برندهای مختلفی از سمعک در بازار موجود می باشد که همین امر سر در گمی افراد برای انتخاب سمعک را به دنبال دارد. افراد با تجربه ای که به ارائه ان می پردازند، این دسته از افراد را به منظور انتخاب سمعک مناسبشان یاری خواهند داد. بدین صورت این دسته از سالمندان بدون حضور در مکان های عمومی شلوغ و حضور در صف های طولانی می توانند به درمان اختلالات شنوایی خود بپردازند.

تجویز سمعک در منزل، نمونه ای از خدمات شنوایی سنجی در منزل

تجویز سمعک در منزل

  • قالب گیری گوش در منزل

قالب گیری گوش در منزل نمونه ای دیگر از خدمات شنوایی سنجی در منزل می باشد. متخصصان متعهد برای انجام این کار در ابتدا به انجام تست شنوایی خواهند پرداخت. در صورت تشخیص اختلال در شنوایی فرد، تجویز سمعک به منظور افزایش سطح شنوایی فرد صورت می گیرد. گفتنی است ساخت سمعک نیز نیازمند قالب گیری گوش می باشد که این کار را تنها ادیولوژیست ماهر با استفاده از خمیرهای مخصوص انجام می دهد. سپس قالب مشخص شده به منظور ساخت به شرکت های معتبر ارسال می گردد.

قالب های گوش به دو دسته قالب های ضد صوت و نیز قالب های ضد آب تقسیم بندی می گردند. قالب های ضد صوت برای افرادی که از پارگی پرده گوش رنج برده و یا شنا می کنند و قالب های ضد آب برای افرادی که به در محیط های پر سر و صدا همچون کارگاه ها حضور دارند، مناسب می باشد. تشخیص نوع سمعک نیز از جمله خدمات شنوایی سنجی در منزل است که توسط ادیولوژیست انجام می شود.

قالب گیری گوش، نمونه ای از خدمات شنوایی سنجی در منزل

قالب گیری گوش

مطلب از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.