افزونه جلالی را نصب کنید. 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021 ساعت ×
حوزه انفورماتیک سلامت نویدبخش پارادیمی نوین در عرصه سلامت/ مدرسه های تابستانی داده‌کاوی سلامت و تجهیزات پزشکی برگزار می شود
۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸
4
دکتر محسن فاتح معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران: معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران از برگزاری مدارس تابستانه داده‌ کاوی سلامت و تجهیزات پزشکی خبر داد.
پ
پ

معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران از برگزاری مدارس تابستانه داده‌ کاوی سلامت و تجهیزات پزشکی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، دکتر محسن فاتح با بیان اینکه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به عنوان پل ارتباطی بین دانشگاه و جامعه، با رویکرد ترجمان دانش، سعی در کاربردی سازی علوم دارد کفت: مرکز خدمات تخصصی انفورماتیک سلامت در زیرمجموعه معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، در سه حوزه‌ آموزش، پژوهش و تولید و عرضه‌ سامانه‌های تصمیم یار بالینی تأسیس شده‌است. مرکز خدمات تخصصی انفورماتیک سلامت در حوزه‌ آموزش با برگزاری دو مدرسه تابستانه تحت عناوین مدرسه تابستانه داده‌کاوی سلامت و تجهیزات پزشکی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

 


بیشتر بخوانید: مدارس تابستانه تخصصی «داده کاوی سلامت» و «تجهیزات پزشکی» برگزار می‌شود


نقش الگوریتم‌های داده‌ کاوی در پیش‌بینی و تشخیص بیماری‌ها

معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران هدف از داده کاوی را استخراج اطلاعات مفید از بانک‌ های اطلاعاتی بزرگ یا انبارهای داده دانست و گفت: داده کاوی در جنبه‌ های مختلف تجاری و علمی کاربرد دارد و می‌تواند به صورت خودکار الگوهای نهان در داده‌ها را کشف کند. الگوریتم‌ های داده‌ کاوی در صنعت بهداشت و درمان نقش مهمی در پیش‌ بینی و تشخیص بیمار‌ی‌ ها دارد و از آن‌ در صنایع داروسازی، مدیریت بیمارستان، بازاریابی، مدیریت ارتباط با مشتری، مهندسی و آنالیز پزشکی، وب کاوی و سایر زمینه ها استفاده‌ می‌ شود.

فاتح در توضیح سرفصل های دوره داده کاوی سلامت گفت: در این کارگاه مبانی داده کاوی سلامت، چشم اندازهای پزشکی نوین در عصر داده‌ها، مدیریت و چالش‌ های ثبت صحیح داده‌ها در حوزه سلامت، کارگاه تحلیلی پردازش داده‌ها در SPSS و کارگاه داده‌ کاوی سلامت در پایتون، در طول ۳۶ ساعت به صورت مجازی ارائه می‌ شود.

معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران همچنین در توضیح اهداف برگزاری مدرسه تابستانی تجهیزات پزشکی گفت: در این مدرسه تابستانه‌، مروری بر تجهیزات پزشکی عمومی بیمارستانی و کلینیک‌ های پزشکی، مروری بر دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی، مبانی لیزر و کاربردهای آن در مهندسی پزشکی و مدیریت، نگهداری و رفع عیوب تجهیزات پزشکی در طول ۶۰ ساعت به طور مجازی ارائه خواهد شد.

فاتح ادامه داد: در حوزه پژوهشی نیز پژوهش های کاربردی در زمینه‌ داده‌کاوی با تمرکز بر ترمیم زخم، آسم و آلرژی، دیابت، دندان پزشکی، درمان در منزل و …  توسط این مرکز انجام خواهد شد و در نهایت خروجی فعالیت‌ های پژوهشی مرکز در اپلیکیشن‌ هایی تحت عنوان تصمیم یار بالینی پیاده سازی شده تا بتواند دستیار پزشکان و درمانگران در حوزه‌ های تشخیصی و درمانی باشد.

حوزه انفورماتیک سلامت در حال ارائه دقیق ترین و ارزانترین ابزارهای درمانی است

معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با تاکید بر اهمیت حوزه انفورماتیک سلامت افزود: امروزه حوزه انفورماتیک سلامت و پزشکی با بهره گیری از هوش مصنوعی و اجزاء آن از جمله داده کاوی، یادگیری ماشی ، یادگیری عمی  و … درحال تولید و ارائه مجموعه ای از دقیق ترین، سریع ترین و ارزانترین ابزارهای تشخیصی، درمانی و پیشگیری از بیماری‌هاست؛ به طوریکه ظهور پارادیمی نوین در عرصه سلامت را نوید می‌ دهد.

دکتر محسن فاتح در پایان گفت: در زمینه تشخیص و درمان پزشکی و همچنین اقدامات پیشگیرانه بهداشتی، از سیگنال‌ ها‌ و تصاویر مختلفی از قسمت‌ های مختلف بدن، همچنین اطلاعات مبتنی بر پرونده سلامت بیماران از جمله آزمایش‌ ها و… استفاده می‌شود. بر این اساس امروزه حجم دادگان بزرگ ما را برآن می‌دارد تا ابزارهای مفیدی برای استخراج اطلاعات خلق کنیم تا بتوانیم بدون دخالت یا کمترین دخالت انسان به طبقه‌بندی و تحلیل اطلاعات سلامت بپردازیم. استفاده از روش‌ های هوشمند در داده‌ های پزشکی می‌تواند در تصمیم گیری بالینی به پزشکان و در سیاستگذاری به مدیران حوزه سلامت کمک کند.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.