افزونه جلالی را نصب کنید. 11 ذو القعدة 1442 Sunday, 20 June , 2021 ساعت ×
جهاد با ارائه خدمات آموزشی و درمانی دندان پزشکی
۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵
بازدید 115
1
ایسنا علوم پزشکی تهران به مناسبت روز دندان پزشک بررسی می‌کند: جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران ارتقای سلامت جامعه در حوزه دندان پزشکی را بیش از ارائه خدمات درمانی با تربیت نیروی متخصص دنبال می‌کند تا از این طریق بتواند خدمات خود را به سراسر کشور برساند ولو آنکه این خدمات به صورت غیرمستقیم دریافت شود.  
پ
پ

فعالیت جهاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه دندان پزشکی از همان ابتدای شکل گیری جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی آغاز شد.

در این چهار دهه جهاد علوم پزشکی تهران این گونه از فعالیت های خود را با حضور برجسته‌ترین متخصصین کشور در حوزه دندان پزشکی را در دو بخش آموزش و درمان ارائه کرده است.

 

آموزش به پنج هزار دندان‌پزشک

جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با هدف ارتقای کیفیت درمان‌، به عنوان اولین مرکز آموزشی آکادمیک دوره های کوتاه مدت و میان مدت تخصصی دندان پزشکی را ارائه می‌دهد و تا کنون توانسته به بیش از پنج هزار دندانپزشک آموزش‌های تخصصی و کاربردی ارائه دهد که این رقم نشانه سرآمد بودن این مجموعه در حوزه دندان‌پزشکی در کشور است.

این آموزش‌ها با همکاری‌های دانشگاه‌ها، مراکز و انجمن‌های علمی-تخصصی داخل و خارج کشور و اجرای دوره‌های آموزشی تخصصی دندانپزشکی با مشارکت آکادمی ایمپلنت آمریکا انجام شده است.

از جمله دوره‌های آموزشی که برای آموزش به دندان پزشکان برگزار می‌شود می‌توان به دوره‌های لمینیت مقدماتی و پیشرفته، جراحی دندان‌های نهفته و نیمه نهفته، اورژانس‌های پزشکی در دندان پزشکی، دندان پزشکی اطفال، ترمیمی و زیبایی، اورتودنسی پیشرفته، اندودانتیکی نوین، آموزش جراحی افزایش طول تاج، پروتز ثابت دندان و … اشاره کرد.

در این می‌توان گفت بخشی بسیار وسیعی از دندان‌پزشکان کشور یا در دوره‌های اورتودنسی و ایمپلنت جهاد علوم پزشکی تهران شرکت کرده اند و یا به واسطه این آموزش‌ها بهره برده‌اند. آموزش ایمپلنت و ارتودنسی برای نخستین بار در آموزشگاه های جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران انجام شد.

در دوره‌ای که تعداد کلینیک‌های ارائه‌دهنده خدمات اورتودنسی در کشور بسیار کم بودند جهاد علوم پزشکی تهران با برگزاری این دوره بسیاری از دندان‌پزشکان را آموزش داد. فراگیر شدن این آموزش‌ها نیز به کاهش هزینه‌های مربوط به ارتودنسی و افزایش متقاضیان منجر شد.

این موضوع نشان‌دهنده آن است که جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران ارتقای سلامت جامعه در حوزه دندان پزشکی را بیش از ارائه خدمات درمانی با تربیت نیروی متخصص دنبال می‌کند تا از این طریق بتواند خدمات خود را به سراسر کشور برساند ولو آنکه این خدمات به صورت غیرمستقیم دریافت شود.

 

دوره رایگان برای ۳۰۰ مربی بهداشت مدارس تهران

علاوه بر دوره‌های تخصصی درمانی برای دندان‌پزشکان، این مجموعه رویکرد پیشگیری را نیز دنبال می‌کند. از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در این حوزه می‌توان به برگزاری دوره‌های آموزشی برای مربیان بهداشت مدارس تهران اشاره کرد که نقش قابل توجهی در پیشگیری از مشکلات حوزه دهان و دندان دارند.

دکتر سینا قاسمی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران می‌گوید: «مربیان بهداشت اولین حلقه از زنجیره سلامت یک کشور هستند و می‌توانند علاوه بر دانش آموزان، والدین و همکاران خویش را نیز به درستی آموزش دهند. این مربیان در مدارس نقشی کلیدی و خطیر بر عهده دارند اما وقت آنها فقط صرف فعالیت‌هایی می‌شود که چندان در حوزه کاری آنها نیست. به نظر می‌آید که اهمیت جایگاه این عزیزان به خوبی درک نشده است.»

دکتر قاسمی با بیان اینکه این مجموعه تصمیم گرفت برای معلمان بهداشت مدارس دوره ای رایگان برگزار کند گفت: «در سالهای ۹۶ و ۹۷ برنامه‌ای تدوین شد و برای هر منطقه از تهران فراخوان داده شد تا مربی‌های بهداشت در دوره‌های جهاد دانشگاهی شرکت کنند. در این دوره ها تقریبا ۳۰۰ نفر شرکت کردند. پکیج کاملی از ۱۶ رشته تهیه شد. این دوره‌ها رایگان بود و هر دوره حدود یک ماه طول کشید. کلاس‌های جهاد در هفته یک روز به آموزش مربی‌های یک منطقه خاص تعلق داشت.»

به گفته قاسمی تا کنون چهار دوره برای مربیان بهداشت برگزار شده است که از سرفصل‌های آن‌ها می‌توان به بهداشت دهان و دندان، پوست مو، تغذیه و امداد اشاره کرد.

 

مجرب ترین دندان پزشکان، به روزترین تجهیزات و پایین‌ترین هزینه

هرچند برای مجموعه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران تربیت متخصص با هدف ارائه به عموم جامعه اهمیت بیشتری دارد اما این مجموعه با کلینیک تخصصی دندان پزشکی خود همه خدماتی که به متخصصان آموزش می‌دهد به بیماران و مراجعان ارائه می‌کند.

این کلینیک متشکل از مجرب‌ترین اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و به‌روزترین تجهیزات و متدهای درمانی خدمات درمانی است.

اعتبار و خوشنامی این مجموعه به گونه‌ای بوده است که حتی با شیوع ویروس کرونا و کاهش مراجعه به دندان پزشکی ها این مرکز با تشدید رعایت پروتکل های بهداشتی پاسخ گوی نیاز مراجعین بود.

به گفته دکتر بتول کریمی مدیر کلینیک فوق تخصصی دندان پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در ابتدای پاندمی کرونا مقداری از مراجعین به این درمانگاه کاهش پیدا کرد اما همه خدماتی که پیش از شیوع کرونا ارائه می‌شد اکنون ارائه می‌شود.

دکتر کریمی می‌گوید: «این کلینیک با آغاز کرونا کمتر از یک ماه تعطیل بود و از ابتدای اردیبهشت ماه سال گذشته کار خود را آغاز کرد. چون مراجعان ما در کلینیک جهاد دانشگاهی بسیار زیاد بود در ادامه از میزان آنها کاسته نشد. اما این روزها که دوباره وضعیت کرونا خطرناک شده مردم می‌ترسدند و بیشتر برای کارهای اورژانسی مراجعه می‌کنند.»

مدیر کلینیک فوق تخصصی دندان پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با تاکید بر آنکه پایین بودن هزینه های درمانی این مجموعه اضافه می‌کند: «به طور کلی مردم و بیماران خدمات دندان‌پزشکی را گران می‌دانند اما اگر از زاویه دیگری به این مقوله نگاه کنیم متوجه می‌شویم علت گران بودن خدمات دندان پزشکی هزینه‌های مواد مورد استفاده در دندان‌پزشکی است. این هزینه ها هستند که عملا دندان پزشکی را گران می‌کنند به طوری که قیمت برخی از این مواد چند برابر شده است.»

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.