افزونه جلالی را نصب کنید. 21 رجب 1442 Thursday, 4 March , 2021 ساعت ×
دکتر آذرخش مکری: تنظیم هیجانات به هر ماده بیرونی اعتیاد است
۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۵:۰۹
بازدید 44
5

 ایسنا علوم پزشکی تهران- استادیار روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هرگونه استفاده از مواد بیرونی با هدف تنتظیم هیجانات منفی و حتی مثبت اعتیاد است. دکتر آذرخش مکری در سمپوزیوم سبک زندگی سالم و سلامت الکترونیک که به همت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران برگزار شد با تاکید بر آنکه اعتیاد صرفا به مصرف […]

پ
پ

 ایسنا علوم پزشکی تهران- استادیار روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هرگونه استفاده از مواد بیرونی با هدف تنتظیم هیجانات منفی و حتی مثبت اعتیاد است.

دکتر آذرخش مکری در سمپوزیوم سبک زندگی سالم و سلامت الکترونیک که به همت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران برگزار شد با تاکید بر آنکه اعتیاد صرفا به مصرف مواد مخدر برنمی‌گردد گفت: به مواد مخدر می‌توان به صورت فشنگی نگاه کرد که به سوی فرد شلیک می‌شود. به این مدل، مواد محوری گفته می‌شود. اما اعتیاد راجع به مواد مخدر نیست. اما اصل دیگری می‌گوید اعتیاد آن چیزی نیست که مواد با شما می‌کند بلکه کاری است که شما با مواد می‌کنید.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه فرد مواد مصرف می‌کند تا تغییری در خود ایجاد کند گفت: همه آدم‌ها هیجان‌های مثبت و منفی را تجربه می‌کنند. ما وقتی هیجان را تجربه می‌کنیم مغزمان تلاش می‌کند این هیجانات را تنظیم کند. بعضی انسان‌ها برای تنظیم هیجانات خود به مواد متوسل می‌شوند در واقع می‌توان اعتیاد را تنظیم هیجانات به کمک مواد تعریف کرد که البته فرقی ندارد آن ماده چه باشد. هر ماده بیرونی که هیجانات را سریع‌تر و قاطع‌تر تنظیم کند اعتیاد خطرناک تری است.

او ادامه داد: وقتی هیجانات فقط به کمک یک ماده کنترل شود، هیجانات شبیه به هم می‌شوند. مثلا فرد می‌گوید حالم بد است اما نمی‌تواند بگوید کدام هیجان را دارد. در این مواقع اصطلاحاتی مثل حالم بد است یا بیقرارم پررنگ می‌شود؛ انتهای خط هیجانات یک فرد افیونی است یا خماری است یا نشئگی و حالت سومی در کار نیست.

مکری در ارتباط با کسانی که مشکل خواب دارند گفت: مشهورترین داروهای خواب توانایی رقابت با روش‌های رفتاری را ندارند. روش‌های رفتاری مجموعه ای از رعایت بهداشت خواب و نیفتادن در چرخه‌های بی‌خوابی است.

استادیار روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ارتباط با اعتیاد به پورنوگرافی نیز گفت: اعتیاد به پورنوگرافی دقیقا مثل اعتیاد به مواد مخدر است و فرد برای تنظیم هیجانات مثبت یا منفی خود از این ابزار استفاده می‌کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.