افزونه جلالی را نصب کنید. 21 رجب 1442 Thursday, 4 March , 2021 ساعت ×
مطالعات جدید نشان می دهد؛ ارتباط آلودگی هوا با روند افزایشی آمار کرونا
۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴
بازدید 134
0

ایسنا علوم پزشکی تهران – محققان استدلال می کنند که وارونگی دما و طوفان های گرد و غبار ممکن است در افزایش منطقه ای کووید ۱۹ نقش داشته باشند. محققان به رابطه بین به اوج رسیدن منطقه ای کووید ۱۹ و آلودگی هوا ناشی از وارونگی دما یا توفان گرد و غبار پی بردند. بیماری […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – محققان استدلال می کنند که وارونگی دما و طوفان های گرد و غبار ممکن است در افزایش منطقه ای کووید ۱۹ نقش داشته باشند.

محققان به رابطه بین به اوج رسیدن منطقه ای کووید ۱۹ و آلودگی هوا ناشی از وارونگی دما یا توفان گرد و غبار پی بردند.

بیماری کووید ۱۹ بیماری ای است که عمدتاً بر سیستم تنفسی فرد تاثیر می گذارد. موارد شدید این بیماری می تواند موجب بروز واکنش شدید سیستم ایمنی شود که نتیجه آن، بروز شرایط التهابی موسوم به توفان سیتوکینی است که می تواند کُشنده باشد.

دانشمندان از قبل می دانستند که بین آلودگی هوا و بیماری های تنفسی نظیر آنفلوانزا ارتباط وجود دارد.

ذرات ریز آلودگی هوا می توانند موجب افزایش میزان التهاب در بدن بیمار شوند و در نتیجه خطر برخی بیماری های ریوی و همچنین لختگی خون افزایش یابد.

غلظت بالا آلودگی هوا با وارونگی دما مرتبط است. در وارونگی دما، هوای سرد در نزدیکی سطح زمین در زیر لایه هوای گرم تر گیر می افتد. توفان گرد و غبار هم می تواند موجب افزایش ذرات ریز آلودگی هوا شود.

محققان در این مطالعه به بررسی موارد به اوج رسیدن کووید ۱۹ در مناطقی در اسپانیا، سوئیس، انگلستان و فرانسه پرداختند.

محققان براساس داده های موجود مربوط به میزان ذرات ریز در این مناطق دریافتند بین افزایش میزان آلاینده ها و به اوج رسیدن بروز موارد کووید ۱۹ ارتباط وجود دارد.

آنها مشاهده کردند در زمان های بروز وارونگی هوا در این مناطق، میزان بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ هم به شدت افزایش می یابد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.