دوشنبه, 29 دی , 1399 5 جماد ثاني 1442 Monday, 18 January , 2021 ساعت ×
عواقب خطرناک انعکاس نامناسب و غیرعلمی اخبار خودکشی در رسانه ها
۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
بازدید 46
2
مسئول برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا علوم پزشکی تهران مطرح کرد

ایسنا علوم پزشکی تهران – کارشناس مسئول برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: شواهد و تجربیات گذشته در ایران و جهان، موارد متعددی از بروز همه گیری خودکشی به دنبال انتشار نامناسب اخبار مربوط به آن را نشان می دهد. دکتر مریم عباسی نژاد در گفت و گو با ایسنا علوم […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – کارشناس مسئول برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: شواهد و تجربیات گذشته در ایران و جهان، موارد متعددی از بروز همه گیری خودکشی به دنبال انتشار نامناسب اخبار مربوط به آن را نشان می دهد.

دکتر مریم عباسی نژاد در گفت و گو با ایسنا علوم پزشکی تهران گفت:  رسانه ‌با درج و انتشار صحیح اخبار می‌توانند در پیشگیری از خودکشی نقش مثبت و فعالی را ایفا کند و در عین حال، انعکاس نامناسب اخبار خودکشی می تواند موجب افزایش رفتارهای تقلید گرانه خودکشی شود به همین خاطر مسئولین رسانه ‌باید تدابیری برای جلوگیری از انتشار گزارش هایی که بر اساس شواهد علمی می توانند آسیب زننده به سلامت مردم باشند، اتخاذ کنند.

کارشناس مسئول برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت با بیان اینکه انتشار مکرر اخبار خودکشی، اشتغال فکری در مورد آن را به ویژه در نوجوانان و جوانان افزایش می‌دهد گفت: به طور خاص نیز انتشار خبر خودکشی نوجوانان در میان افکار عمومی، موجب افزایش میزان اقدام به خودکشی در این گروه سنی می‌شود. در این موارد تا حد امکان پوشش خبری باید محدود باشد.

عباسی نژاد ادامه داد: توصیه می کنیم در صورت اعلام آمار و انتشار اخبار مربوط به خودکشی، آمار با دقت و به درستی و صرفاً مطابق نظر یک مسئول رسمی و متخصص و با مقایسه با آمار مربوط به سایر نقاط دنیا و تحلیل وضعیت موجود اعلام شود. رسانه‌ها همچنین باید در کنار انتشار اخبار، مراکز کمک رسانی و درمانی ارائه‌دهنده خدمت را در این خصوص معرفی کنند. به عبارتی ضمن توضیح اینکه خودکشی علامتی از اختلال روانپزشکی و لذا رفتاری نامناسب برای رویکرد به مسائل و مشکلات یک فرد است، به راه کار جایگزین و منطقی و رفتار سالم نیز اشاره شود.

کارشناس مسئول برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت می‌گوید برای کاهش میزان خودکشی‌‌تقلیدی باید از این موارد پرهیز شود:

درج واژه خودکشی با فونت درشت در تیتر خبر رسانه

پوشش خبری هیجان انگیز و تهیه گزارش های اصطلاحاً دراماتیک در مورد خودکشی

چاپ عکس افراد اقدام کننده و درج جزئیات روش اقدام به خودکشی و توصیف صحنه خودکشی) اعلام محل اقدام

به خودکشی مانند سقوط از بالای برج، زیر ریل قطار، بالای پل و غیره ریسک خودکشی را در افرادی که از این مناطق استفاده می کنند افزایش می دهد(؛

توصیف خودکشی به عنوان مسأله ای غیرقابل توضیح یا ساده انگارانه؛

معرفی خودکشی به عنوان عملی تحسین برانگیز و قهرمانانه؛ توصیف خودکشی به عنوان پاسخی طبیعی به تغییرات

و فشارهای اجتماعی، فرهنگی.

عباسی نژاد در پایان گفت: امید است با همکاری رسانه های گروهی و ترویج آگاهی پیرامون موضوعات مرتبط با سلامت روان و تلاش در جهت افزایش سطح سواد سلامت روان در اقشار مختلف جامعه، و اطلاع رسانی در خصوص اقدامات صحیح و سازنده ای که افراد بهتر است در مواقع بحران و یا بروز بیماری به آن اهتمام ورزند، در جهت کاهش میزان اقدام به خودکشی و افزایش استفاده از خدمات سلامت روان گام برداریم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.