دوشنبه, 29 دی , 1399 5 جماد ثاني 1442 Monday, 18 January , 2021 ساعت ×
بینشی جدید در مدیریت زخم در دوران همه‌گیری کووید۱۹
۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۳۸
بازدید 79
3
در نشست خبری کنگره بین‌المللی مجازی زخم و ترمیم بافت تشریح شد؛

ایسنا علوم پزشکی تهران – نشست خبری پنجمین کنگره بین‌المللی و هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت یکشنبه ۹ آذرماه با حضور دکتر مسعود حبیبی ریاست، دکتر سیدمهدی طبایی دبیر، دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید دبیر اجرایی و دکتر منصور جمالی و دکتر پروین منصوری دبیران علمی کنگره برگزار شد.   در راه شهید فخری‌زاده […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – نشست خبری پنجمین کنگره بین‌المللی و هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت یکشنبه ۹ آذرماه با حضور دکتر مسعود حبیبی ریاست، دکتر سیدمهدی طبایی دبیر، دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید دبیر اجرایی و دکتر منصور جمالی و دکتر پروین منصوری دبیران علمی کنگره برگزار شد.

 

در راه شهید فخری‌زاده مصمم‌تر گام برمی‌داریم

مسعود حبیبی در ابتدای این نشست خبری ضمن تسلیت شهادت شهید محسن فخری‌زاده، اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، امیدواریم در راه علمی که این شهید بزرگوار دنبال می کردند، هر چه بیشتر و مصمم‌تر گام برداریم و بتوانیم موجبات سربلندی و زندگی بهتر برای مردم کشورمان و دیگر هموطنان در سراسر کشور فراهم کنیم.

 

تمرکز پژوهشکده زخم جهاد دانشگاهی بر تولید و نشر علم

رییس سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به فعالیت‌های پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران اشاره کرد و گفت: این پژوهشکده در زمینه‌های مختلف از جمله تولید علم فعالیت‌های بسیار عمیقی دارد و تاکنون این پژوهش‌های علمی در حوزه جدید فناوری شامل تولید زخم پوش‌های مدرن و پوست‌های جایگزین، پروتکل‌های موثر و بومی در ترمیم زخم‌های مزمن، فرآورده‌های بیولوژیک و سلولی در ترمیم زخم و بافت و فناوری‌های غیر دارویی و بیوفتونیک در حال انجام است.

 

تحول آموزشی و عملی در میان صدها پزشک و پرستار

رییس جهاد دانشگاهی سازمان علوم پزشکی تهران ادامه داد: پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علاوه بر تولید و کاربری علم در زمینه‌های دیگری مانند آموزش نیز فعالیت دارد به طوری که کارگاه‌های متعدد آموزشی در پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران انجام می شود، در چند سال گذشته صدها نفر از پزشکان و پرستان در این کارگاه‌ها شرکت کردند و آموزش‌های کسب شده را به صورت عملیاتی به کار بردند.

دکتر حبیبی گفت: با توجه به شیوع کرونا در جهان، امسال هفتمین کنگره ملی و پنجمین کنگره بین المللی زخم و ترمیم بافت در شرایط خاصی برگزار می شود. سعی کردیم با استفاده از فضای مجازی گردهمایی مناسبی را ایجاد و از همه محققانی که علاقه مند بودند در این کنگره شرکت کنند، استفاده کنیم. در کنگره امسال ۱۶ نفر از دانشمندان و محققان هشت کشور حضور پیدا می کنند که این امر برای کنگره ارزشمند است.

 

منصوری: کنگره سالانه زخم به رسالت خود نزدیک شده است

دکتر پروین منصوری، دبیر علمی کنگره در بخش بالینی نیز با تاکید بر اهمیت فعالیت در حوزه زخم و ترمیم بافت گفت: زخم و ترمیم بافت یک معضل جهانی است  که علاوه بر مشکلات، عوارض و مرگ و میر برای بیماران بار مالی بزرگی است بر دوش مسئولین بهداشتی کشورهای مختلف. به خوبی واضح است که جمعیت مسن جهان رو به افزایش است و سن بالا بیماری هایی مثل دیابت، فشار خون، مشکلات عروقی مغزی و قلبی، بی حرکتی، پوکی استخوان و … را به دنبال دارد که همه آن‌ها فرد را در معرض عوارض متعددی از جمله زخم‌های مزمن قرار می‌دهد. این زخم‌های مزمن هستند که معمولا مساله ساز می‌شوند.

این متخصص پوست ادامه‌ داد: در ایران نیز تلاش‌هایی برای شناخت راهکارهای درمانی برای زخم شده است. من هفت سال است که افتخار همراهی با همکارانم در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در برگزاری کنگره سالانه زخم و ترمیم بافت – که برای اولین بار در ایران پایه گذاری شده است – را دارم. خوشبختانه این کنگره سال‌هاست که توانسته در انتقال دانش در این زمینه در بین رشته‌‌های مختلف تخصصی بالینی و علوم پایه نقشی مهم و سازنده داشته باشد و به نظر می‌رسد که به رسالت خود نزدیک شده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران محورهای کنگره مجازی زخم و ترمیم بافت را برشمرد و گفت: زخم های عروقی، زخم‌های دیابتی، بیماری‌های پوستی همراه با زخم‌های پیچیده و مشکل، سندروم‌های ژنتیکی همراه با شکنندگی پوست (بیماری اپیدرمولیز بولوزا) و روش‌های ملکولی جدید تشخیص آن‌ها، مهندسی بافت و پانسمان‌های نوین، فتوبایومودولیشن، راه‌کارهای سلولی جدید در ترمیم زخم و بافت و مشکلات همراه آن‌، تله‌مدیسین در مراقبت زخم، ترمیم زخم‌های سوختگی و بالاخره مراقبت از پوست در دوران پاندمی کووید ۱۹ و چالش‌های درمانی بیماران مبتلا به زخم در این برهه محورهای هفتمین کنگره ملی و پنجمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت را تشکیل می‌دهد.

جمالی زواره‌ای: کنگره زخم و ترمیم بافت مسیر خوبی را طی کرده است

منصور جمالی زواره‌ای، دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی و هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت در بخش علوم پایه گفت: محدودیت‌های زمانی در کنار پاندمی کووید ۱۹باعث شد دانشجویان کمتر از سال‌های قبل در کنگره حضور پیدا کنند، به همین خاطر نیز در بخش علوم پایه مقالات و سخنرانی‌های کمتری نسبت‌ به سالهای گذشته وجود دارد.

جمالی زواره‌ای در نشست خبری این کنگره که صبح امروز برگزار شد با بیان اینکه زخم کوچک نوشته می‌شود اما بسیار بزرگ است ادامه داد: الان در شرایط اجتماعی دنیا و کشور ما مساله کووید ۱۹ بسیار آزاردهنده است و زخم‌های متعددی ایجاد می‌کند. افراد مسن زخم‌ها و مشکلات بیشتری دارند خصوصا اگر به بیماری‌های دیابت یا قلبی و عروقی مبتلا باشند آثار بدتری دارند و درمانشان کندتر و مشکل‌تر انجام می‌شود.

او افزود: این کنگره در سال‌های گذشته راه بسیار خوبی را پیش رفته است. همه کسانی که زحمت کشیده اند و آن را به اینجا رسانده اند آن را به بهترین شکل که می‌شد پیش برده اند. برای کنگره کنونی هم بهتر از این شرایط نمی‌شد برگزار کرد. امیدواریم پژوهش‌های جدید و فعالیت‌های انجام شده قبلی کمکی برای درمان زخم‌ها باشد.

این استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان گفت: زخم‌های متعددی در روح آدم‌ها وجود دارد که ما خیلی نمی‌توانیم برای آن‌ها کاری انجام دهیم. در کنگره زخم سال‌هاست می‌خواهم از زخم‌هایی که در دل هست صحبت کنیم، گاهی یک نیش زبان از قطع عضو دیابتی بدتر است، امیدوارم در این زمینه هم روزی بتوانیم کاری انجام دهیم.

 

نیمی از سخنرانان اساتید برجسته و طراز اول حوزه زخم از کشورهای آمریکایی و اروپایی هستند

سیدمهدی طبایی، دبیر پنجمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت نیز با بیان اینکه امسال بار سخنرانان خارجی نسبت به کنگره‌های قبلی بسیار وسیع تر شده است، گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، بخشی با عنوان نحوه مراقبت و درمان زخم در دوران پاندمی کووید ۱۹ به کنگره اضافه شده است. همچنین دوراپزشکی (Telemedicine) و سلامت دیجیتال در مدیریت زخم از رویکردهای جدید در کنگره امسال است که در سخنرانی‌های متعدد به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

طبایی درخصوص کیفیت هفتمین کنگره سالانۀ زخم و ترمیم بافت گفت: برگزاری کنگره امسال به صورت مجازی فرصت بسیار مناسبی را فراهم کرد تا از اساتید و دانشمند بین المللی بیشتری در حوزه زخم و ترمیم بافت بهره ببریم. دانشیار مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد داشگاهی ادامه داد: در این کنگره بار سخنرانان خارجی نسبت به کنگره‌های قبلی بسیار وسیع تر شده به طوری که نیمی از سخنرانان اساتید برجسته و طراز اول حوزه زخم از کشورهای آمریکایی و اروپایی هستند که در این کنگره آخرین دستاوردها و رویکردها را در حوزه زخم و ترمیم بافت ارایه خواهند داد.

یک تا دو درصد جمعیت دنیا درگیر زخم‌های مزمن هستند

طبایی به اهمیت مباحث مربوط به زخم و ترمیم بافت اشاره و اظهار داشت: اهمیت زخم بسیار بیش از آن چیزی است که تا به امروز در کشور ما به صورت خاص به آن پرداخته شده است. زخم‌ها مخصوصاً زخم‌های مزمن جزو چالش‌های عمده حوزه پزشکی هستند که علاوه بر اینکه بار مالی بسیار بر حوزه بهداشت و درمان کشورها تحمیل می کنند، بخشی از این بار اقتصادی برعهده خانواده‌ها و سبد معیشتی آنان است.

دبیر هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت افزود: حدود یک تا دو درصد جمعیت دنیا درگیر زخم‌های مزمن هستند. طبق آماری که ارایه شده در آمریکا به تنهایی حدود ۶ و نیم میلیون نفر درگیر معضل زخم‌های مزمن هستند و برآورد می شود که این معضل به تنهایی حدود ۲۵ میلیارد دلار در سال بار مالی بر سیستم بهداشت و درمان آمریکا تحمیل می کند.

 

بیماری دیابت و زخم‌های عروقی دو علت شایع زخم‌های مزمن

طبایی در مورد علل شایع زخم‌های مزمن بیان کرد: دو علت شایع زخم‌های مزمن بیماری دیابت و مشکلات عروقی هستند. شیوع دیابت در جوامع جهانی به دلیل نوع سبک زندگی، اضافه وزن و پیر شدن جمعیت بسیار رو به افزایش است، یکی از عوارض جدی عدم کنترل دیابت ایجاد زخم‌های مزمن در اندام‌های تحتانی است که می تواند عوارض متعددی از جمله عفونت، درد، اختلال حرکت، عوارض روحی و روانی و حتی قطع عضو را به همراه داشته باشد بنابراین این موضوع بسیار مهمی است که جهاد دانشگاهی به درستی انتخاب کرد و به عنوان یک موضوع دسته اول به آن می پردازد.

این متخصص پوست افزود: کنگره زخم ابتکاری از پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران (یارا) بود که با راهنمایی اساتید در دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی شد و امیدوار هستیم که امسال بتوانیم با توجه به فرصت‌های جدیدی که به دلیل مجازی برگزار شدن این کنگره فراهم می شود، دستاوردهای بهتری را از نتایج علمی کنگره داشته باشیم.

دوراپزشکی و سلامت دیجیتال در مدیریت زخم، نوآوری‌های کنگره امسال 

طبایی به دو ابتکار و نوآوری سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در برگزاری کنگره امسال پرداخت و گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا، بخشی با عنوان نحوه مراقبت و درمان زخم در دوران پاندمی کووید ۱۹ به کنگره اضافه شده است. همچنین دوراپزشکی (Telemedicine) و سلامت دیجیتال در مدیریت زخم از رویکردهای جدید در کنگره امسال است که در سخنرانی‌های متعدد به آن‌ها پرداخته خواهد شد. بررسی رویکردهای نوین در درمان زخم، در حوزه بالینی جزو یکی از جلسات علمی این کنگره خواهد بود. جلساتی نیز با موضوع زخم‌های عروقی به صورت اختصاصی با حضور جراحان عروق و متخصصین طب مداخله‌ای برگزار خواهد شد.

جزئیات سه روز کنگره از زبان دبیر اجرایی کنگره

غلامرضا اسماعیلی جاوید، دبیر اجرایی کنگره نیز جزئیات برگزاری این کنگره را اعلام کرد و گفت: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته، برنامه در استودیو نبض ۲ ضبط  و در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام،آپارات و یوتیوب و پایگاه اطلاع رسانی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به آدرس https://jdtums.ir/ به صورت زنده پخش خواهد شد. اساتید، پژوهشگران و دانشجویان می توانند از روز سه شنبه تا جمعه سخنرانی‌های علمی کنگره را در این پلتفرم‌ها به صورت زنده دنبال کنند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، دبیر اجرایی کنگره زخم و ترمیم بافت مراحل استفاده از سخنرانی را توضیح داد و گفت: علاقه‌مندان برای استفاده از این پلتفرم‌ها می توانند به سایت کنگره به نشانی wtrc.ir مراجعه و در آنجا ثبت نام کنند. لینک مشاهده برنامه برای ثبت نام کنندگان به صورت پیامک ارسال می شود و عزیزان می توانند کنگره را در دورانی که بدلیل همه گیری کرونا از منزل یا محل کار دنبال کنند.

 

اسماعیلی جاوید: سه شنبه پیش کنگره برگزار خواهد شد

او افزود: برنامه پیش کنگره روز سه شنبه برگزار می‌شود که در این روز سخنرانی‌های بخش دانشجویی که خلاصه مقالات آنها در کمیته‌های علمی کنگره به صورت سخنرانی پذیرفته شده است از ساعت ۳ ظهر تا ساعت ۶و ۳۰ دقیقه عصر پخش خواهد شد. افتتاحیه کنگره نیز در روز چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح با حضور اساتید و مدیران کلان کشور در حوزه زخم برگزار می شود.

دبیر اجرایی کنگره ادامه داد: برنامه‌ها در روز پنج شنبه از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر به صورت زنده پخش خواهد شد. زمان‌بندی کنگره برای جمعه که آخرین روز کنگره خواهد بود از ساعت ۱ بعد از ظهر تا ساعت ۷ و نیم است که در این روز مبحث مهم تله‌مدیسین و استفاده از فناوری دیجیتال در حوزه سلامت به خصوص در دوران کووید که اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده مورد بحث و تبادل نظر متخصصین مختلف قرار خواهد گرفت.

حتی نجات و جلوگیری از قطع عضو یک پای دیابتی یک گام به جلو است

در ادامه این نشست، مسئولین هفتمین کنگره بین المللی زخم و ترمیم بافت به سوالات اهالی رسانه پاسخ دادند. دکتر اسماعیلی جاوید در پاسخ به اینکه مجموعه جهاد دانشگاهی تا کنون چه مقدار توانسته از قطع عضو افراد مبتلا به زخم‌های مزمن جلوگیری کند گفت: ما معتقدیم نجات یک عضو هم بسیار ارزشمند است. تا کنون شاید هزاران نفر به پژوهشکده زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران مراجعه کرده اند و معتقدیم که جهاد دانشگاهی توانسته نقش موثری در درمان ایفا کند. یکی از این اقدامات برگزاری کنگره سالانه زخم و ترمیم بافت است که متخصصانی که می خواهند به بیماران کمک کنند در آنجا جمع می شوند و اطلاعات خود را به روزرسانی می کنند.

او افزود: نکته دیگر فعالیت این پژوهشکده در ارتباط با آموزش است که سال گذشته دوره بین المللی ICW نماینده رسمی انجمن زخم کشور آلمان در ایران در محل پژوهشکده برگزار شد که این دوره جدیدترین اطلاعات مربوط به حوزه زخم را به گروه‌های پزشکی و پرستاران منتقل می کند. هزاران پزشک و پرستار از سراسر کشور در دوره‌های زخم جهاد دانشگاهی شرکت کرده اند و این خدمات را به بیماران ارائه می دهند.

اسماعیلی جاوید با بیان اینکه سالانه در اثر دیابت صدهزار قطع عضو به خاطر زخم‌های مزمن در کشور وجود دارد افزود: آمار دقیقی نداریم که چقدر از قطع عضو جلوگیری شده  اما می دانیم شرایط نسبت به ۱۰ سال قبل بسیار بهتر شده است. ما در پژوهشکده فناوریهای نوین زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران یک گام برداشته ایم. قطعا پژوهشکده‌ها و مراکز دیگری هم نقش مهمی ایفا می کنند.

پروین منصوری نیز گفت: قطع عضو به معنای ناتوانی نیست بسیاری از موارد قطع عضو به مرگ و میر دچار می شود بنابراین نجات یک عضو بسیار اهمیت دارد.

 

محصول ماگوتراپی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در مرحله اخذ مجوز است

اسماعیلی جاوید، دبیر اجرایی کنگره زخم و ترمیم بافت در خصوص ماگوت‌تراپی گفت: از سال ۹۳ با همکاری پژوهشکده زخم دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز ماگوت‌تراپی راه‌اندازی شد که در این مرکز با استفاده‌ از لارو مگس به ترمیم زخم‌های مزمن پرداختیم.

او با تأکید بر اینکه این دانش در کل دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و درمانی رایج است، بیان کرد: قرار است که یک محصول تجاری برای ماگوتراپی ثبت شود که در حال اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو است.

اسماعیلی جاوید اظهار کرد: پس از اخذ مجوزها قرار است که این روش درمانی و محصول تائید شده در اختیار درمانگران زخم قرار گیرد.

از سال گذشته به تولید پانسمان‌های برای بیماران EB ورود کرده‌ایم

طبایی نیز به نتایج برگزاری کنگره ترمیم زخم در سال گذشته، اشاره کرد و گفت: موضوع پانسمان‌های زخم بیماران پروانه‌ای  از جمله مباحثی بود که در سال گذشته در این کنگره مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طبایی با تاکید بر اینکه هنوز این پانسمان در کشور تولید نمی شود، گفت: از یک سال گذشته پروژه ملی در پژوهشکده زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با عنوان تولید پانسمان‌های نوین برای بیماران EB پیش می رود که امیدواریم در آینده شاهد تولید این پانسمان‌ها باشیم.

دبیر پنجمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت بیان کرد: با توجه به اینکه بیماران پروانه‌ای در کودکان خردسال به صورت ژنتیکی وجود دارد که این زخم‌های مزمن باید با پانسمان‌های نوین و پیشرفته به صورت روزانه تحت درمان قرار بگیرند. از این رو کشور ما نیز به این حوزه ورود پیدا کرده است.

 

سخنران‌های بین‌المللی بیشتری در کنگره امسال حضور دارند

دبیر هفتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر در خصوص بخش دانشجویی کنگره امسال گفت: در طول سال‌های گذشته برنامه به این صورت بود که کنگره را در  دو قسمت علوم پایه پزشکی و حوزه بالینی برگزار می کردیم که این تقسیم بندی به دلیل مطرح بودن نوع بحث هایی بود که اساتید در کنگره داشتند و رشته‌های مختلفی که درگیر بودند. یک بخش ویژه در کنگره داشتیم به عنوان بخش دانشجویی که در سال‌های گذشته به صورت حضوری برگزار می شد و دانشگاه‌ها تعطیل نبودند، اما امسال به دلیل شرایط تعطیلی دانشگاه‌ها و نبود امکان برگزاری کنگره حضوری، شرایطی فراهم شد که ما بخش‌ها را به صورت محدودتر داشته باشیم.

طبایی بیان کرد: سیاست کنگره بر این بود که بیشتر بتوانیم از اساتید مدعو و سخنرانان مطرح در حوزه زخم در دنیا استفاده کنیم بر همین اساس هم اغلب سخنرانان به عنوان سخنران مدعو در این کنگره شرکت می کنند البته بخش دانشجویی هم در قالب مقالات که حدود ۱۰ مقاله به ما رسیده در یک جلسه جداگانه پوشش داده خواهد شد.

 

از یکی از تحقیقات سال گذشته کنگره برای درمان سوختگی استفاده می‌شود

منصوری در پاسخ به این پرسش که کنگره امسال چه دستاوردهایی را در آینده کشور به دنبال خواهد داشت؟ گفت: هر ساله محققان برجسته بسیاری از کشورها در کنگره‌های زخم و ترمیم بافت حضور پیدا می کند و تجریبات و تحقیقات خود را به اشتراک می گذارند که به صورت کاربردی و عملیاتی از این تجربیات و تحقیقات در کشور استفاده شده است. به عنوان مثال سال گذشته تحقیقی در حوزه سوختگی و ترمیم زخم ارائه  شد که در حال حاضر در کشور از آن برای درمان‌های سوختگی استفاده می شود.

مسعود حبیبی در پایان گفت: کنگره امسال فرصت خوبی را برای محققان ایرانی که در خارج کشور هستند فراهم کرده است تا تجربیات و تحقیقات خود را ارائه  دهند، خوشبختانه محققان از هفتمین کنگره ملی و پنجمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت استقبال بسیار خوبی داشتند و طرح‌های مشترکی برای پیشبرد اهداف علمی و کاربردی پیشنهاد دادند. قطعاً گستردگی این همکاری‌ها می تواند ارتقای اهداف مختلف نقش موثری داشته باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.