چهارشنبه, 12 آذر , 1399 17 ربيع ثاني 1442 Wednesday, 2 December , 2020 ساعت ×
سخنگوی وزارت بهداشت: فوت ۵۰ درصد بیماران کرونا در آی‌سی‌یو / باید ۵۲ میلیون دلار برای پیش خرید واکسن پرداخت کنیم
۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
بازدید 30
0

 ایسنا علوم پزشکی تهران – سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود ۵۰ درصد بیماران کووید۱۹ که در آی‌سی‌یو بستری می‌شوند، فوت می کنند و از هر ۱۰ هزار نفر مبتلا بیش از چهار نفر دوباره درگیر این بیماری می‌شوند. سیما سادات لاری روز چهارشنبه در نشست خبری آنلاین از وزارت بهداشت در […]

منبع : ایرنا
پ
پ

 ایسنا علوم پزشکی تهران – سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود ۵۰ درصد بیماران کووید۱۹ که در آی‌سی‌یو بستری می‌شوند، فوت می کنند و از هر ۱۰ هزار نفر مبتلا بیش از چهار نفر دوباره درگیر این بیماری می‌شوند.

سیما سادات لاری روز چهارشنبه در نشست خبری آنلاین از وزارت بهداشت در پاسخ به ایرنا افزود: طبق معیار سازمان بهداشت نتیجه تست پی سی آر معیار اعلام آمار کروناست.در تمام دنیا قرار این بوده این طور اعلام می کند. البته این تست ها حدود ۴۰ درصد خطا  دارند. افراد مثبت حتما بیمار هستند اما افرادی که تست آنها منفی است ممکن است بیمار باشند.

وی گفت: اوایل کرونا سیستم ثبت آماری دقیق نداشتیم. همه دنیا دست پاچه بودند، ما هم در ایران کیت کمی داشتیم، در آمارها در مورد ابتلاها خیلی مانور نمی دهیم، تعداد ابتلاها افزایش پیدا کرده است خیلی از فوتی ها ممکن است منظور نشده باشد. البته در منطقه بهترین سیستم ثبت آماری را داریم،

لاری گفت: در مورد آمارها حرف و حدیث زیاد است، ممکن است برخی از افرایش آمارها به علت بیماری های مزمن و از جمله بیماری های قلبی باشد اما مردم از آرامستانها آمار را می توانند بگیرند و شاید در برخی روزهایی که آمار زیاد است، موارد کلی فوتی و مشکوک و محتمل مرگ کرونا چهار رقمی شده باشد.

وی افزود: موارد محتمل و مشکوک را روزانه اعلام نمی کنم، اما این تعداد ماز موارد قطعی مبتنی بر تست پی سی آر قاعدتا بیشتر است و بنای بر پنها کردن آمار  نداریم و هر روز هم دقت و وسواس در آمارها بیشتر می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره آمار میزان ابتلای مجدد به کووید۱۹ گفت: در مقالات میزان ابتلای مجدد ۴ در ۱۰ هزار اعلام شد اما آنچه شواهد ما نشان می دهد به نظر می رسد بیش از این میزان باشد، البته برخی هم گفته می شود در برخی افراد ویروس پنهان می شود و فرد ابتلای مجدد ندارد، در هر صورت در مورد اینکه افرادی که خفیف دچار بیماری می شوند تا چه مدت آنتی بادی دارند هنوز سوالاتی وجود دارد. به تازگی گفته می شود آنتی بادی در حافظه سلول می ماند که این خبر خوبی است و اگر درست باشد میزان ایمنی افراد را بالا می برد.

 

سخنگوی وزارت بهداشت درباره واکسن کرونا گفت: در مورد وا کسن تولیدی ایران همچنان پروژه با دقت پیش می رود، شرکت های مختلفی از جمله انستیتو پاستور، موسسه رازی و ستاد اجرایی فرمان امام در این زمینه پیشتاز هستند، هفت یا هشت شرکت دانش بنیان هم پیشتاز هستند چهار تای آنها در زمستان وارد فاز کارآزمایی بالینی می شوند. ممکن است تاخیری نسبت به برخی کشورها در زمینه تولید واکسن داشته باشیم، مساله مهم و حیاتی است که جنبه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی پیدا کرده است علاوه بر آن در برنامه در کووکس سهیم هستیم به دنبال پروژه های مشترک با برخی کشورها از جمله هند هم در تولید واکسن هستیم.

پرداخت ۵۲ میلیون دلار برای پیش خرید واکسن

وی گفت: برای دسترسی به واکسن کووکس باید ۵۲ میلیون دلار پرداخت کنیم البته با این اعتبار حداکثر می توانیم ۱۰ درصد جمعیت کشور را واکسینه کنیم و احتمالا حدود ۱۰ درصد جمعیت را هم بتوانیم با پروژه مشترک با هندوستان واکسینه کنیم.

لاری گفت: در هر صورت برای واکسیناسیون مردم کشور بیش از هم به پروژه تولید در داخل متکی هستیم. احتمالا اوایل زمستان کارآزمایی بالینی اول واکسن روی ۱۰۰ نفر انجام می شود. نباید سمیت داشته باشد افرادی که انتخاب می شوند از نظر جنسیت، شرایط جسمی باید شرایط خاصی داشته باشند و تست کرونای آنها مثبت نباشد و خیلی و علمی کار پیش می رود و عجله ای در کار نیست.

وی افزود: برخی کشورها مثل آمریکا در کووکس نیستند اما احتمالا واکسن آنها در برنامه کووکس سازمان بهداشت جهانی عرضه می شوند؛ سازمان بهداشت جهانی به دنبال توزیع عادلانه واکسن است و هزینه واکسن برای کشورهای فقیر، متوسط و پولدار متفاوت خواهد بود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در مورد پیش خرید واکسن، هم واکسن را باید تولید می کنیم هم باید در پیش خرید مشارکت می کردیم که مشارکت کردیم، از ۱۸۰ کشور که در کوواکس هستند برخی کشورهای ضعیف برخی متوسط هستند، کشورهای اروپایی هم هستند. ۸۴ کشور پیش پرداخت کرده اند از جمله ایران، ولی برخی کشورهای ضعیف پرداخت نمی کنند.

وی افزود: ۵۲ میلیون دلار برای پیش خرید واکسن باید پرداخت کنیم. رئیس جمهوری هم پیگیر هستند و اگر این واکسن به دست ما برسد می تواند ۱۰ درصد جمعیت کشور را پوشش می دهد. البته در مورد واکسن هنوز معلوم نیست چقدر ایمنی ایجاد می کند، چند ماه بعد باید دوزهای بعدی را بزنیم فعلا دو دوزه است باید بعد از ۲۸ روز دوز بعدی را بزنیم، بحث های جدی زیادی وجود دارد که در تولید و اکسن ایرانی باید دقت بیتشری به خرج دهیم.

لاری گفت: تاکید ایران برای تهیه وا کسن از خارج روی کووکس و برخی کشورها مثل هند با پروژه های مشترک است. با آمریکا به طور مستقیم ارتباطی برای خرید واکسن نداریم.

وی افزود: تاکید اصلی روی تولید واکسن در داخل است، اگر بخواهیم واکسنی را از خارج وارد کنیم باید تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را داشته باشد اما برای مصرف داخلی واکسن ایرانی فقط سازمان غذا و دارو باید تایید کند.

افراد پیاده جریمه نمی شوند

لاری درباره اعمال محدودیت های تردد گفت: دیگر رنگ های مشکی و سفید و سبز را ر رنگ بندی شهرها نداریم و کل شهرهای کشور در سه رنگ قرمز، نارنجی و زرد تقسیم بندی می شوند . محدودیت های هر شهر با توجه به وضعیت هر شهر اعلام می شود، جزئیات محدودیت تردد از ساعت ۹ شب نیز اعلام می شود.

وی افزود: مراکز بهداشتی و درمانی و امدادی مشمول این محدودیت ها نمی شود، خبرنگاران جزو مشاغل گروه اول نیستند اما سربازها جزو گروه اول هستند و تعطیل نمی شوند، تردد آنها نیز مجاز است، البته نمی خواهیم حکومت نظامی برقرار کنیم، کسی جلوی تردد افراد پیاده را نمی گیرد. قرار است فقط خودروها در زمان محدودیت اجازه تردد نداشته باشند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: مراکز بهداشتی و درمانی در گروه یک هستند اما فقط کارهای اورژانسی را انجام می دهند، کلینیک های زیبایی و پوست هم تعطیل هستند چون جزو کارهای اورژانسی نیستند، شیفت های مشاغل هم محدود می شود و دوربین های پلیس خودورهای غیر مجاز را که اجازه تردد ندارند و پلاک آنها به پلیس اعلام نشده، جریمه می کنند.

وی افزود: حکومت نظامی نداریم، اگر کسی بخواهند پیاده تردد کند، مشکلی نیست با آدمها برخوردی نمی شود، مبالغ جرایم خودروها نیز بیشتر شده است، ۵۰۰ هزار جریمه خودروها تا یک میلیون تومان رسیده است و خودروهایی که در ساعات منع تردد، تردد داشته باشند، جریمه می شوند.

وی گفت: خبرنگاران بعد از ساعت ۲۱ با اعلام خبرگزاری و رسانه می توانند تردد داشته باشند، احتمالا خیلی محدود باشد، خودروهای دولتی هم اگر هماهنگ نکنند، مشمول جریمه می شوند. اگر لازم باشد باید پلاک خودروهای آنها به پلیس اعلام شود.

سخنگوی وزارت بهاشت افزود: در مورد شرکت های حصوصی نگرانی داریم اگر محدودیت ها سخت اجرا شود همه باید نظارت شوند. واقعا فرآیند اجرایی پروتکل ها توسط کمیته های انتظامی ستاد کرونا پیگیری می شود، وظایف همه دستگاهها مشخص شده و وزارت بهداشت نظارت عالیه دارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.