جمعه, 14 آذر , 1399 19 ربيع ثاني 1442 Friday, 4 December , 2020 ساعت ×
هوای سرد میکروب ها را از بین می برد؟
۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰
بازدید 29
1

 ایسنا علوم پزشکی تهران – محققان دریافتند سرما می تواند گسترش ویروس ها را آسان کند زیرا بیشتر ویروس ها توسط یک کپسول محافظ پوشانده می شوند که در گرما ذوب می شوند. همچنین هوای سرد می تواند مجاری بینی را خشک کند که باعث می شود سینوس ها در برابر عفونت ویروس ها آسیب […]

پ
پ
 ایسنا علوم پزشکی تهران – محققان دریافتند سرما می تواند گسترش ویروس ها را آسان کند زیرا بیشتر ویروس ها توسط یک کپسول محافظ پوشانده می شوند که در گرما ذوب می شوند. همچنین هوای سرد می تواند مجاری بینی را خشک کند که باعث می شود سینوس ها در برابر عفونت ویروس ها آسیب پذیر باشند.
به گزارش سرویس ترجمه ایسنا علوم پزشکی تهران، طبق یافته یک متخصص بیماری عفونی هوای سرد به خودی خود باعث بیماری ما نمی شود. بلکه این روشی است که میکروب ها و انسان ها در ماه های زمستان عمل می کنند و باعث هجوم بیماری هایی مانند آنفولانزا در زمستان می شود در حقیقت هوای سرد می تواند گسترش ویروس ها را آسان تر کند.
هوای سرد میکروب ها را از بین نمی برد
متأسفانه، هوای سرد میکروب ها را از بین نمی برد. به گفته ادوارد بیلسکی، مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی شمال غربی اقیانوس آرام، ویروس های مختلف خواص مختلفی دارند، اما به طور کلی ویروس ها موجوداتی بسیار بادوام هستند که می توانند در دمای انجماد زنده بمانند.
در حقیقت، بسیاری از ویروس ها در هوای سرد رشد می کنند. آنفلوانزا (آنفولانزا) و ویروس های رینو ویروس (علت سرماخوردگی) دو ویروس هستند که در هوای سرد شکوفا می شوند، بنابراین جای تعجب نیست که ماه های زمستان فصل سرما و آنفولانزا هستند اثبات زیادی که هوای سرد واقعاً باعث از بین رفتن میکروب ها نمی شود.
برخی ویروس ها در دمای خشک و سرد بهتر می توانند تکثیر شوند. یک مطالعه ۲۰۱۶ که در ویروس ها منتشر شد، نشان داد که کاهش دما و رطوبت باعث خطر بیشتر آلودگی توسط ویروس راینو انسانی می شود و باعث سرماخوردگی می شود.
هوای سرد باعث انتشار ویروس ها می شود
ویروس ها در حقیقت توسط هوای سرد محافظت می شوند. طبق م Nationalسسه ملی بهداشت، دمای سرما اجازه می دهد لایه بیرونی ویروس، پوشش آن به یک «ژل لاستیکی» سفت شود. این از ویروس محافظت می کند، به او اجازه می دهد تا بهتر انتقال یابد، یا گسترش یابد.
شرایط سرد و خشک همچنین می تواند شیوع میکروب ها را افزایش دهد. بیلسکی می گوید: «هوای خشک کن همچنین ممکن است باعث شود ویروس مدت بیشتری در هوا بماند و احتمال تماس فرد دیگری از طریق استنشاق را افزایش دهد.” این مربوط به تشکیل قطرات تنفسی است. در هوای خشک، قطرات کوچکتر و سبک تر می مانند و باعث می شوند بیشتر گسترش یابند. با این حال، در شرایط مرطوب تر، قطرات می توانند بزرگتر و سنگین تر باشند و باعث می شود سریعتر روی زمین بیفتند.
از طرف دیگر، دمای گرم به احتمال زیاد میکروب های ویروسی را از بین می برد. به جای سخت شدن پاکت ویروس، می تواند ذوب شود و انتقال آن چندان مناسب نیست.
دانیل گریفین، متخصص بیماری های عفونی دارای مجوز در بیمارستان نیویورک و پرسبیتریان می گوید: “وقتی گرما داشته باشید ، انرژی وجود دارد. این امکان آنتروپی را فراهم می کند. اساساً همه چیز از هم می پاشد.” “هنگامی که از یک درجه حرارت خاص بالاتر می روید ، می توانید پروتئین ها را در ویروس متصل کنید یا پروتئین ها شکل عملکردی خود را از دست می دهند.” اما این بدان معنا نیست که برخی ویروس ها برای زنده ماندن در دمای گرمتر سازگار نبوده اند.
جدا از خواص ویروس ها ، انتشار بسیاری از میکروب ها در دمای سرد به رفتار انسان در زمستان مربوط می شود. گریفین می گوید: “وقتی بیرون هوا سرد است ، ما تمایل داریم که در فضای کوچک با هم در داخل بمانیم و چیزهای مشابه را لمس کنیم ، و این در واقع چیزی است که با گذشت زمان ، ویروس ها و عوامل مختلف عفونی برای استفاده از آن تکامل یافته اند.”
چگونه خود را در برابر میکروب ها و ویروس ها محافظت کنیم
اتاق های بسیار خشک یا زندگی در مکان های بسیار خشک می تواند باعث خشک شدن مجاری بینی شما شود. اگر غشاهای مخاطی ما خشک باشد ، خط دفاعی ما در برابر میکروب ها چندان قوی نیست. گریفین پیشنهاد می کند از یک مرطوب کننده برای مقابله با این مسئله استفاده کنید. وی می گوید: “این رطوبت به شما کمک می کند موانع محافظتی مرطوب ، سالم و بهداشتی داشته باشید.”
همچنین باید به یاد داشته باشیم که همه ویروس ها از طریق هوا منتقل نمی شوند ، و ویروس ها را می توانید به غیر از تنفس در ذرات ویروس ، به روش های دیگر نیز داشته باشید. در ماه های سرد زمستان ، مردم وقت خود را صرف همکاری در فضای بسته با دیگران می کنند ، نه اینکه بیشتر در فضای باز باشند.
گریفین می گوید تماس فیزیکی دلیل اصلی شیوع ویروس است – خواه فرد دیگری را که احتمالاً میکروب روی آن است لمس کنید و یا سطحی را که ذرات عفونی دارد لمس کنید و سپس صورت خود را لمس کنید ، ناخن های خود را گاز بگیرید یا غذا بخورید ، خود را در معرض خطر قرار دهید
مشکل دیگری که می تواند رخ دهد ، کمبود ویتامین D است ، به دلیل عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ماه های سرد. ویتامین D برای عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. یک مطالعه ۲۰۱۸ که در پزشکی مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد منتشر شد ، نشان داد که مصرف مکمل های ویتامین D در مقادیر ۴۰۰ واحد بین المللی در روز تا ۲۰۰۰ واحد بین المللی در روز به جلوگیری از عفونت های تنفسی و سرماخوردگی کمک می کند.
بنابراین چه هوا گرم باشد، چه سرد، چه خشک و چه مرطوب، هنوز در اطراف جایی ویروس و باکتری وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که همیشه بهداشت دست را رعایت کنید: حداقل ۲۰ ثانیه دستان خود را کاملا بشویید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.