افزونه جلالی را نصب کنید. 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021 ساعت ×
وبینار مدرسه تابستانی لیزر؛ پایانی برای آغازی نوین
۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
4

ایسنا علوم پزشکی تهران – وبینار مدرسه تابستانی لیزر و بیومدیکال فوتونیک به همت مرکز تحقیقات لیزرپزشکی جهاد دانشگاهی و شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی ایران  و مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ۱۵ تا ۲۰ شهریور برگزار شد. پیش بینی شده بود این مدرسه تابستانی به صورت حضوری […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – وبینار مدرسه تابستانی لیزر و بیومدیکال فوتونیک به همت مرکز تحقیقات لیزرپزشکی جهاد دانشگاهی و شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی ایران  و مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ۱۵ تا ۲۰ شهریور برگزار شد.

پیش بینی شده بود این مدرسه تابستانی به صورت حضوری و با حضور در کارگاه ها برگزار شود اما به دلیل محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا، سخنرانی اساتید مدعو به صورت مجازی برگزار شد.

روزانه چهار سخنرانی با موضوعات مختلف از جمله «تکنولوژیهای اسپکتروسکوپی وتصویربرداری مبتنی بر نور»، «لیزر در پزشکی»، «مدلاسیون و تحریک نوری» و «لیزر ونور در درمان سرطان» ارایه شد.

مدرسه تابستانی لیزر؛ فرصتی برای انجام فعالیت‌ و تحقیقات میان رشته‌ای

دکترمحمدرضا رزاقی، رئیس هیات علمی وبینار و رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی در سخنرانی افتتاحیه این وبینار، لیزر را انقلابی در درمان بیماری ها و ابزاری قدرتمند خواند که بر اقتصاد درمان اثرات چشمگیری گذاشته است.

رزاقی افزود: هدف «مدرسه تابستانی لیزر و بیومدیکال فوتونیک» که با همکاری اعضای هیئت علمی شورای راهبردی شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی کشور و جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران برگزار می شود این است که در آن به محققین و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، چشم اندازهای زمینه کاری در لیزر پزشکی و بیوفوتونیک ارائه شود.

دکتر مسعود حبیبی رئیس سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران نیز در سخنرانی افتتاحیه این مدرسه تابستانی، وبینار مدرسه تابستانی لیزر و بیومدیکال فوتونیک را فرصتی برای استفاده از تجارب اساتید خواند و گفت: این برنامه کمک می کند که نگاهی اجمالی به لیزرپزشکی و کاربردهای آن در طب داشته باشید و فرصتی برای انجام فعالیت‌ و تحقیقات میان رشته‌ای را فراهم آورده است.

حبیبی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران برای انجام طرح‌های تحقیقاتی میان رشته‌ای همکاری لازم را انجام می‌دهد ابرازامیدواری کرد که این مدرسه تابستانی در ارتقای دانش لیزرپزشکی مفید باشد.

رونمایی از سیستم درماتوسکوپی در اولین روز مدرسه تابستانی لیزر

اساتید میهمان (بین المللی) این وبینار والری واسیلیویچ توچین رئیس کرسی اپتیک وبیوفوتونیک در دانشگاه ساراتوو (روسیه) و وندرلی سالوادور بانگواتو، استاد فیزیک در دانشگاه سائوپائولو (برزیل) هستند.

دکتر عزالدین مهاجرانی، استاد فیزیک و فوتونیک پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی درباره لیزر پزشکی، از گذشته تا کنون سخنرانی کرد.

والری واسیلیویچ توچین استاد مدعو از دانشگاه ساراتوو روسیه به موضوع خاص اپتیک بافتهای زیستی با نمای مربوط به سیستم های تشخیصی و درمانی نوری چند مدالیته ای پرداخت.

دکتر لیلا عطایی عضو شورای علمی گروه پژوهشی لیزرپزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در روز اول این مدرسه تابستانی درباره کاربرد تشخیصی لیزر در درماتولوژی، و اهمیت سیستم های تشخیصی غیر یونیزان، غیرمخرب و غیر تهاجمی نوری در تشخیص و افتراق ضایعات نرمال، خوش خیم، پیش سرطانی و بدخیم پوست سخنرانی کرد.

عطایی در دومین روز از وبینار مدرسه تابستانی لیزر نیز درباره رویکرد درمانی لیزر در پوست سخنرانی کرد.

دکتر محمد علی انصاری، عضو هیت علمی پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهیدبهشتی از سیستم درماتوسکوپی رونمایی کرد که با حمایت ستاد توسعه فناوری­های فوتونیک، لیزر و مواد پیشرفته ریاست جمهوری به صورت یک پروژه بین المللی اجرا شده است.

معرفی لیزرهای کلینیک پوست و مو جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

دکتر محسن فاتح، معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به درباره  کاربرد نور کم توان در پزشکی سخنرانی کرد و با مرور سابقه تاریخی پیدایش اولین منابع نوری کم توان موارد استفاده این نوع درمان به عنوان روشی غیر تهاجمی و  کاهش دهنده درد را برشمرد.

دکتر افشان شیرکوند پژوهشگر گروه لیزر پزشکی، مرکز تحقیقات لیزر پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در بحث ایمنی لیزر به اثرات ایمنی  نور لیزر در ارگان مهم در معرض خطر با کار با نور لیزر؛ پوست و چشم و  روشها و نکات مهم حفاظت این ارگانها در مار با سیستم های لیزری در آزمایشگاه ها و کلینیک های لیزر پزشکی و کلاس ایمنی لیزرها پرداخت.

جایگاه و توسعه کاربردهای غیر جراحی بوسیله لیزر در دندانپزشکی و سیستم های نوظهور تشخیصی نوری در دندانپزشکی نیز از موضوعات سخنرانی دکتر مصطفی فاطمی، مدیر گروه لیزر پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران بود.

دکتر سیدمهدی طبایی مدیر مسئول کلینیک لیزر و پوست جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، نیز با معرفی انواع سیستم های توسعه داده شده  لیزرهای مورد استفاده در این کلینیک و موارد درمانی از قبیل برطرف کردن اسکارهای اکنه مقاوم به درمان، لیزر موهای زائد در موارد پرمویی و … را تبیین کرد.

مبانی مدلاسیون نوری و کاربرد بالینی PBM

مبانی مدلاسیون نوری  (PBM)، کاربرد بالینی PBM و ارزیابی انتقادی کارآزمایی های بالینی لیزر، عناوین سخنرانی های وبینار روز سوم مدرسه تابستانی لیزر بودند.

در این مراسم دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید، مدیر مرکز جامع ترمیم زخم سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران و دکتر سیامک بشردوست، مدیر اجرایی فصلنامه لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران درباره مباحث ذکر شده به ایراد سخنرانی پرداختند.

در چهارمین روز این وبینار دکتر پرویز پروین، استاد و عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر به مباحث «آناتومی و ساختار چشم»، و «برهمکنش نور با بافت ارگان مهمی مثل چشم»، اشاره کرد و روش های تصویر برداری نوری همدوس OCT  و روش های تصویر برداری فلورسانس نوری و همچنین مزیت های این روش های تصویربرداری در تشخیص زود هنگام بیماری های جشمی، رتینوپاتی های بیماران دیابتی، اسیب های قرنیه و … را برشمرد.

دکتر احمد امجدی، استاد و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، لیزر در درمان و تشخیص بیماری های اعصاب را مورد بررسی قرار داد. عضو هیات علمی پروه لیزر دانشگاه صنعتی شریف به بیان روش های توسعه داده شده سیستم های مبتنی بر نور و ارتقای آنها برای تصویربرداری های نواحی عمیق تر یا هدایت این سیستم های تصویربرداری نوری به صورت لیزرهای اندوسکوپ پرداخت.

بازدید مجازی آزمایشکاه فوتونیک پلیمرها و مواد آلی پژوهشکده لیزر دانشگاه شهید بهشتی

دکتر شریفی مهر، پژوهشگر پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی، درباره نانوبیوفوتونیک و کاربرد آن در علوم تشخیص و درمان پزشکی توضیحاتی ارایه داد و جایگاه اضافه شدن کاربرد مواد نانویی و مواد هوشمند را در بیوفوتونیک برای دستیابی به  تشخیص های زود هنگام در سطح سلولی و جراحی های سلولی و زیر سلولی را بیان کرد.

دکتر شیرین فریور عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و استاد دپارتمان علوم زیستی نیز فریور مبانی اپتوژنتیک، کاربردها و چالش ها را با رویکرد زیستی و ژنتیکی بیان کرد و نمونه ای از تحقیق در دست خود با هدف اپتوژنتیک سلول های بنیادین و اپتوژنتیک مهاری سیستم ایمنی برشمرد.

مهاجرانی عضو عیئت علمی این پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی «تور مجازی بازدید آزمایشکاه فوتونیک پلیمرها و مواد آلی» این پژوهشکده را با هدف آشنایی حضار با نمونه آزمایش های بیوفوتونیکی و خدمات و تحقیقات این آزمایشگاه ارائه کرد.

استفاده از لیزر در درمان بیماری‌های ارولوژی و زخم‌های دهانی

پنجمین روز از وبینار مدرسه تابستانی لیزر پزشکی با موضوعات  «لیزر در ارولوژی»، «روش نوظهور کاهش درد NTCLT»، «اصول اپتیکی و کاربردی فلوسایتومتری» و «طیف ستجی رامان» برگزار شد.

محمدرضا رزاقی، رئیس هیات علمی وبینار با اشاره به صرفه جویی خون در استفاده از لیزر در درمان بیماری های ارولوژی، استفاده از این ابزار نوین را به خاطر کم تهاجمی بودن، بدون خونریزی و کوتاه تر بودن زمان ریکاوری بیمار پس از جراحی، مهم ارزیابی کرد.

دکتر نسرین زند، عضو شورای علمی گروه پژوهشی لیزرپزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران نیز در سخنان خود کاربردهای بالینی متعدد در ضایعات دردناک در بیماریهایی چون افت های راجعه، زخم ها دهانی ناشی از GVHD و شیمی درمانی، و … را بیان کرد و درباره روش درمانی غیرحرارتی کاربرد لیزر ۱۰۶۰۰ نانومتر دی اکسید کرین با ژلی خاص که عمده ماده سازنده آن اب است، توضیح داد.

احسان جان زمین، مدیرعامل شرکت دانش بنیان سلول بافت ازما و فرمند دانش ابزار به موضوع اصول اپتیکی سیستم ارزیابی زیستی فلوسایتومتری و کاربردها پرداخت.

دکتر فاطمه مطرودی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز با موضوع نوین «تصویر برداری های رامان و کاربرد زیستی آنها» سخنرانی کرد.

مطرودی درباره چینش های و تکنیک های به روز شده طیف سنجی رامان، مثل طیف سنجی رامان بهبود یافته سطحی SERS، طیف سنحی رامان انتی استوکس همدوس CARS، و پراکندکی رامان تحریکی SRS توضیحاتی داد.

اختتامیه مدرسه تابستانی لیزر؛ بررسی روشی جدید در درمان سرطان و میکروب زدایی از مواد خوراکی

وبینار مدرسه تابستانی لیزر و بیومدیکال فوتونیک با بحث و بررسی مباحث «کاربرد لیزر در تصویر برداری کانفوکال میکروسکوپی»، «روش نوظهور پرینت نوری سه بعدی بافت زیستی»، «مدولاسیون سلولهای قلبی با روش اپتوژنتیک» و « فوتو دینامیک در درمان سرطان» روز پنجشنبه (۲۰ شهریورماه) به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران، در ششمین و آخرین روز از وبینار مدرسه تابستانی لیزر، دکتر سارا پهلوان، عضو هیات علمی پژوهشکده رویان، دکتر سمیه کاظم نژاد، عضو هیات علمی پژوهشکده ابن سینا، دکتر هدی کشمیری، پژوهشگر گروه تحریک زیست نوری جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران و دکتر وندرلی سالوادور بانگواتو، استاد فیزیک دانشگاه سائوپائولو به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر سارا پهلوان ضمن معرفی اصول اپتیکی میکروسکوپی و المان های مختلف نوری گفت: با توسعه و به روز شدن المان های اپتیکی، انواع پیشرفته تر میکروسکوپ های نوری، شیفت فازی و کانفوکال قابل کاربرد در تشخیص های طبی و ازمایشگاهی زیستی (نمونه سلولی و حیوانی) تجاری سازی شده اند و با وجود اینکه گران قیمت هستند در دسترس محققان قرار دارند.

دکتر کاظمی نژاد نیز با مرور نیازهای بافت های پیوندی و رشد فزاینده بیماری هایی که بیمار را در معرض پیوند بافت قرار می دهند، در مورد روش های تولید آزمایشگاهی بافت زیستی توضیحاتی ارائه کرد.

او با توضیح درباره تکنیک پرینترهای سه بعدی بافت، اجزای مختلف بیواینک و لیرزر و هدایت کننده های این تکنیک را تشریح کرد.

عضو هیات علمی پژوهشکده ابن سینا با ابراز امیدواری برای دستیابی به این تکنولوژی های مدرن و البته در عین حال گران قیمت گفت: این تکنولوژی ها می توانند مانند بافت های طبیعی رگزایی مناسب داشته باشند.

در ادامه دکتر هدی کشمیری پژوهشگر گروه تحریک زیست نوری، مرکز تحقیقات لیزر پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، درباره مدولاسیون سلولهای قلبی با روش اپتوژنتیک سخنرانی کرد.

او با ارائه توضیحاتی درباره این طرح پژوهشی که با مشارکت و گرنت پژوهشکده یارا انجام شده است، روش اپتوژنتیک را که کلیات آن در روزهای قبل مدرسه تابستانه ارائه شده بود، را روشی کارآمد در کنترل سلولهای قلبی عنوان کرد.

وندرلی سالوادور بانگواتو، استاد مدعو بین المللی در رشته فیزیک از دانشگاه سائو پائولو برزیل به عنوان آخرین سخنران وبینار مدرسه تابستانی لیزر، فوتو دینامیک در درمان سرطان و همچنین میکروب زدایی مواد خوراکی را مورد بررسی قرار داد.

استاد فیزیک دانشگاه سائوپائولو آخرین نتایج تحقیقات فوتودینامیک تراپی در درمان و تشخیص سرطان های شایع پوست در برزیل را نیز عنوان کرد.

در ادامه دکتر رزاقی رئیس شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی کشور به عنوان سخنران اختتامیه مدرسه تابستانی لیزر، گفت: ما برنامه ریزی کرده بودیم که این مدرسه تابستانی به صورت حضوری و با کارگاه های عملی برگزار شود تا شرکت کنندگان از نزدیک با لیزر آشنا شوند، اما محدودیت های ناشی از بیماری کرونا این اجازه را به ما نداد. با این حال با تلاش های هیات اجرایی، این برنامه به صورت مجازی و با قدرت برگزار شد.

وی در پایان با ابراز امیدواری به برگزاری حضوری مدارس تابستانی در سالهای آینده، پایان این وبینار را شروعی برای برنامه ریزی مدارس آتی در سال آینده دانست.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.