دوشنبه, 5 آبان , 1399 10 ربيع أول 1442 Monday, 26 October , 2020 ساعت ×
واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در مهار کرونا ندارد
۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
بازدید 40
6

ایسنا علوم پزشکی تهران – رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اعللام کرد که واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در مهار کرونا ندارد. دکتر محسن زهرایی تصریح کرد: واکسن آنفلوآنزا اختصاصی عمل می کند و از کرونا که اکنون تبدیل به پاندمی جهانی شده است، جلوگیری نمی‌کند. این واکسن می‌تواند نهایتا حدود ۴۰ تا […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اعللام کرد که واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در مهار کرونا ندارد.

دکتر محسن زهرایی تصریح کرد: واکسن آنفلوآنزا اختصاصی عمل می کند و از کرونا که اکنون تبدیل به پاندمی جهانی شده است، جلوگیری نمی‌کند. این واکسن می‌تواند نهایتا حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد روی بیماری آنفلوآنزا موثر باشد. ولی در مهار کرونا به هیچ وجه نقشی ندارد. بنابراین این گمان که با دریافت واکسن آنفلوآنزا فرد در برابر کرونا بیمه می شود حرف کاملا اشتباه و غیرعلمی است.

وی افزود: ممکن است این نگرانی در جامعه باشد که به دلیل وجود کرونا و همزمانی آن با آنفلوآنزا در فصول سرد سال خیلی از افراد که در گروه های پرخطر هم نیستند فکر کنند باید واکسن آنفلوآنزا بزنند. در حالی که اینطور نیست و بسیاری از صاحبنظران عقیده دارند همین اقدامات پیشگیرانه برای کرونا مثل ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و شستشوی مرتب دستها از ابتلا به آنفلوآنزا هم تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: در نتیجه خیلی از صاحبنظران علوم پزشکی معتقدند احتمالا با رعایت این مسایل امکان شیوع آنفلوآنزا امسال نسبت به سال های پیش کاهش پیدا کند. اما گروه های پرخطر حتما باید واکسن آنفلوآنزا بزنند.

وی ادامه داد: برای امسال تدارک حجم بالایی از واکسن دیده شده که در زمان مقرر گروه‌های پرخطر می توانند مراجعه و دریافت کنند. سایر افراد غیرپرخطر نیازی به دریافت واکسن ندارند.

بنابر  اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی تصریح کرد: البته این واکسن منع دریافت بسیار محدودی دارد. یعنی فردی که بیماری زمینه ای ندارد هم می تواند واکسن بزند اما اگر این کار را بخواهیم انجام دهیم آن گروه های پرخطر از دریافت واکسن محروم می مانند. چون ظرفیت تولید واکسن آنفلوآنزا در دنیا سالانه حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلیون دز است در صورتی که جمعیت دنیا بیش از ۷ میلیارد نفر است؛ لذا در تمام دنیا گروه های پرخطر برای دریافت واکسن اولویت دارند.

وی در پایان تاکید کرد: برای همه  افراد چه پرخطر چه کم خطر همچنان توصیه ما رعایت اصول بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.