جمعه, 2 آبان , 1399 7 ربيع أول 1442 Friday, 23 October , 2020 ساعت ×
استفاده از لیزر در درمان بیماری های ارولوژی و کاهش درد
۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳
بازدید 40
4

ایسنا علوم پزشکی تهران- پنجمین روز از وبینار مدرسه تابستانی لیزر پزشکی با موضوعات  «لیزر در ارولوژی»، «روش نوظهور کاهش درد NTCLT»، «اصول اپتیکی و کاربردی فلوسایتومتری» و «طیف ستجی رامان» برگزار شد. به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران، در پنجمین روز وبینار مدرسه تابستانی لیزر دکتر محمدرضا رزاقی، رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران- پنجمین روز از وبینار مدرسه تابستانی لیزر پزشکی با موضوعات  «لیزر در ارولوژی»، «روش نوظهور کاهش درد NTCLT»، «اصول اپتیکی و کاربردی فلوسایتومتری» و «طیف ستجی رامان» برگزار شد.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران، در پنجمین روز وبینار مدرسه تابستانی لیزر دکتر محمدرضا رزاقی، رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر نسرین زند متخصص پوست و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، دکتر فاطمه مطرودی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و احسان جان زمین، مدیرعامل شرکت دانش بنیان سلول بافت ازما و فرمند دانش ابزار به ایراد سخنرانی پرداختند.

رزاقی با اشاره به صرفه جویی خون در استفاده از لیزر در درمان بیماری های ارولوژی، استفاده از این ابزار نوین را به خاطر کم تهاجمی بودن، بدون خونریزی و کوتاه تر بودن زمان ریکاوری بیمار پس از جراحی، مهم ارزیابی کرد.

رئیس شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی کشور گفت: علاوه بر استفاده ی لیزرهای پالس کوتاه در جراحی های ارولوژی این نوع لیزرها اهمیت خاصی در درمان سنگ های مجاری ادراری پیدا کرده اند.

دکتر نسرین زند نیز در سخنان خود کاربردهای بالینی متعدد در ضایعات دردناک در بیماریهایی چون افت های راجعه، زخم ها دهانی ناشی از GVHD و شیمی درمانی، و … را بیان کرد و درباره روش درمانی غیرحرارتی کاربرد لیزر ۱۰۶۰۰ نانومتر دی اکسید کرین با ژلی خاص که عمده ماده سازنده آن اب است، توضیح داد.

در ادامه احسان جان زمین، مدیرعامل شرکت دانش بنیان سلول بافت ازما و فرمند دانش ابزار به موضوع اصول اپتیکی سیستم ارزیابی زیستی فلوسایتومتری و کاربردها پرداخت.

جان زمین، با توضیحات ساختاری اپتیکی سیستم های فلوسایتومتری و تغییرات آنها در زمان، به پتانسیل این شرکت دانش بنیان برای جذب گروه همکار فیزیک لیزر و فوتونیکی و الکترونیکی برای راه اندازی پروژه ساخت و ست­آپ این سیستم مهم در کشور اشاره کرد.

دکتر فاطمه مطرودی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز با موضوع نوین «تصویر برداری های رامان و کاربرد زیستی آنها» سخنرانی کرد.

مطرودی درباره چینش های و تکنیک های به روز شده طیف سنجی رامان، مثل طیف سنجی رامان بهبود یافته سطحی SERS، طیف سنحی رامان انتی استوکس همدوس CARS، و پراکندکی رامان تحریکی SRS توضیحاتی داد.

او سپس به تفاوت ها، مزایا و معایب هریک از آنها پرداخت. در ادامه نیز نمونه های مهم کاربردهای تحقیقی زیست- پزشکی حوزه دارو رسانی، درمان سرطان، و تشخیص و افتراق نمونه های بافت پوستی را به تصویر کشید و نتایج جدید ترین کارهای مهم در این زمینه را گزارش داد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به توسعه اولیه تکنولوژی طیف سنجی و میکروسکوپ رامان خود بخودی، فضای کشور برای توسعه تکنیک های دیگر این دانش را مثبت و رو به رشد ارزیابی کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.