شنبه, 10 آبان , 1399 15 ربيع أول 1442 Saturday, 31 October , 2020 ساعت ×
سلاح احتمالی ضد ویروس کرونا با منشأ طبیعی: یک تحقیق جدید نشان داد
۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
بازدید 35
3

ایسنا علوم پزشکی تهران – یک تحقیق عملی جدید از یک سلاح احتمالی علیه ویروس کرونا با منشأ طبیعی رونمایی کرد به طوری که این تحقیق توانایی ماده کوئرستین با منشأ طبیعی را در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نشان داده است. به گزارش آرتی عربی، یک مطالعه بین المللی که با مشارکت موسسه فناوری […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – یک تحقیق عملی جدید از یک سلاح احتمالی علیه ویروس کرونا با منشأ طبیعی رونمایی کرد به طوری که این تحقیق توانایی ماده کوئرستین با منشأ طبیعی را در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نشان داده است.

به گزارش آرتی عربی، یک مطالعه بین المللی که با مشارکت موسسه فناوری نانو وابسته به شورای تحقیقات ملی مطالعات شهر کوزنزا در جنوب ایتالیا انجام شده، نشان داد: کوئرستین یک ترکیب با منشأ طبیعی است که به عنوان یک بازندارنده مشخص برای حرکت ویروس کرونا عمل می کند.

این مطالعه بیان کرده است که ماده کوئرستین در واقع یک فعالیت بی ثبات کننده برای ۳CLpro را نشان می دهد که یکی از پروتئین های اصلی عامل ایجاد کننده بیماری کووید ۱۹ است.

نویسندگان این مقاله گفته اند: در کنار جستجوی یک واکسن فعال، تولید داروهای مشخص ضد ویروس کرونا گام اساسی دیگر مطالعاتی است که دانشمندان برای غلبه بر ویروس کرونا آغاز کرده اند.

این مطالعه همچنین نشان داد: کار جدیدی که  توسط «برونو ریتسوتی» عضو شورای ملی مطالعات ایتالیا به همراه گروهی از پژوهشگران ساراگوسا و مادرید انجام شده، نشان می دهد که کوئرستین از طریق جلوگیری از فعالیت آنزیمی ۳CLpro به قاتل ویروس کرونا تبدیل می شود.

ریتسونی که بخش محاسباتی این مطالعات را انجام داده، می گوید: روند شبیه سازی رایانه ای نشان داده است که کوئرستین کاملا با محل فعالیت پروتئین ۳CLpro ارتباط دارد و همین موضوع آن را از انجام درست عملکردش باز می دارد.

وی تشریح کرد: این مولکول در حال حاضر با بهترین آنتی ویروس های موجود در برابر ویروس کرونا که به عنوان دارو تایید نشده، برابری می کند.

این عضو شورای ملی مطالعات ایتالیا بیان کرد: کوئرستین از نظر دارویی حاوی مجموعه ای از خواص اصلی و جالب توجه است. این ماده تا به وفور در سبزیجات رایجی نظیر کبر(کاپاریس)، پیاز قرمزو  کاهوی قرمز یافت می شود که به دلیل خاصیت آنتی آکسیدانی، ضد التهاب و ضد حساسیت و محدود کردن روند تکثیر ویروس شناخته شده است.

وی با اشاره به اینکه خواص فارماکوکینتیک این ترکیب توسط انسان شناخته شده هست و به خوبی توسط انسان قابل تحمل است، ادامه داد: کوئرستین را به راحتی میتوان برای تولید یک مولکول مصنوعی قدرتمندتر تغییر داد و دلیل آن هم کوچک بودن و گروههای عملکردی خاص است که در ترکیب شیمیایی آن وجود دارد.

نویسندگان تحقیق در پایان یادآور شده اند که از آنجا که این موضوع قابل ثبت نیست هر فردی می تواند از آن به عنوان شرع تحقیقات جدید استفاده کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.