جمعه, 2 آبان , 1399 7 ربيع أول 1442 Friday, 23 October , 2020 ساعت ×
افراد بدون آنکه بدانند دچار کاهش عملکرد کلیه می‌شوند
۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۵۵
بازدید 29
1

ایسنا علوم پزشکی تهران – طبق نتایچ یک مطالعه جدید، افراد جوان مبتلا به مشکلات کلیوی در معرض ریسک بالا زوال عقلی در میانسالی قرار دارند. «ساناز صداقت»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نورث‌وسترن شیکاگو آمریکا، در این باره می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد اگر عملکرد کلیه‌ها در اوایل دهه ۳۰ سالگی شروع به کاهش […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – طبق نتایچ یک مطالعه جدید، افراد جوان مبتلا به مشکلات کلیوی در معرض ریسک بالا زوال عقلی در میانسالی قرار دارند.

«ساناز صداقت»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نورث‌وسترن شیکاگو آمریکا، در این باره می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد اگر عملکرد کلیه‌ها در اوایل دهه ۳۰ سالگی شروع به کاهش نماید، عملکرد مغزی شما در ۲۰ سال آینده ۹ سال پیرتر از همسن و سال‌های تان خواهد بود.»

وی در ادامه می‌افزاید: «افراد بدون آنکه بدانند دچار کاهش عملکرد کلیه می‌شوند.»

این مطالعه شامل بیش از ۲۶۰۰ نفر با میانگین سنی ۳۵ سال در ابتدای مطالعه بود. به مدت ۲۰ سال، آزمایش ادرار و خون برای ارزیابی عملکرد کلیه‌ها هر ۵ سال یکبار انجام می‌شد و در هر بار ویزیت از این آزمایشات برای برآورد خطر نارسایی کلیوی استفاده می‌شد.

براساس نتایج تست‌ها، شرکت کنندگان به سه گروه تقسیم شدند: بدون وجود دوره‌های ریسک نارسایی کلیوی؛ وجود یک دوره احتمال نارسایی کلیوی؛ و بیش از یک دوره وجود نارسایی کلیوی.

در پایان دوره مطالعه، از شرکت کنندگان تست‌های فکری و حافظه بعمل آمد.

در طول دو دهه مطالعه، ۴۲۷ شرکت کننده، دارای یک یا چندین دوره ریسک نارسایی کلیوی بوده و جز گروه پرریسک قرار داشتند.

صداقت در این باره می‌گوید: «مطالعات اخیر نشان می‌دهد حتی وجود میزان کمی نارسایی کلیوی می‌تواند برای مغز سمی باشد و ریسک زوال شناختی را افزایش دهد.»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.