چهارشنبه, 7 آبان , 1399 12 ربيع أول 1442 Wednesday, 28 October , 2020 ساعت ×
رفتارها را خودآگاهی سلامت یا پیروی از سبک زندگی سالم تعریف می کنند
۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۶
بازدید 43
0

ایسنا علوم پزشکی تهران – فراموش نکنیم در فعالیت های روز مره خود هر تصمیم مربوط به معامله، متضمن از دست دادن چیزی برای به دست آوردن چیز دیگر است که برای شما اهمیت دارد. این قاعده همه جا حاکم هست؛ چه هنگامی که به عنوان یک فروشنده یا خریدار وارد معامله یک اتومبیل یا خانه […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – فراموش نکنیم در فعالیت های روز مره خود هر تصمیم مربوط به معامله، متضمن از دست دادن چیزی برای به دست آوردن چیز دیگر است که برای شما اهمیت دارد. این قاعده همه جا حاکم هست؛ چه هنگامی که به عنوان یک فروشنده یا خریدار وارد معامله یک اتومبیل یا خانه می شوید چه هنگامی که تصمیم می­گیرید غذای چرب با نوشابه گازدار مصرف کنید و یا تصمیم بگیرد بین گزینه های خواب، دیدن فیلم یا گشت در فضای مجازی و ورزش کردن یکی را انتخاب کنید. فراموش نکنیم برخی از  این معامله ها یا انتخاب­ها نوعی سرمایه گذاری و پس انداز بلندمدت و یا نوعی زیان بلند مدت می باشند.

ارتقا و بهبود سلامتی فرد زمانی که وضعیت جسمی وی وخیم است، بسیار  دشوارتر هست. هزینه کردن برای دستیابی به سلامت در مواقع بروز بیماری، تا حدودی شبیه هزینه کردن برای اتومبیل در هنگام اشکال در روغن سوزی موتور آن است؛ با اینکه همه به آن آگاه اند که نگهدای منظم آن بسیار ارزان تر است.

اینکه شما در زمان سالمندی؛ چقدر سالم و سلامت باشید، چندان به مراقبت های درمانی که در آن هنگام دریافت می­کنید بستگی نداشته، بلکه به آن چه که شما در طی سال ها برای بدنتان انجام داده اید بستگی دارد. اختصاص بخشی از وقت هفتگی به ورزش، تغذیه مناسب، خواب کافی، نکشیدن سیگار و نخوردن برخی غذا های بی مصرف(مانند پفک، چیپس و بستنی) به شما کمک می کند، طول عمر بیشتری داشته باشید و نیز در آینده سالم­تر باشید. این چنین رفتارها را خود آگاهی سلامت یا پیروی از سبک زندگی سالم تعریف می کنند که در علم  اقتصاد این امر را پس انداز و سرمایه گذاری می نامند. آنچه امروز انجام می دهیم (عدم مصرف قند، شکر و نمک زیاد، وزرش کردن و سیگار نکشیدن) سرمایه شما را برای در لذت بردن در آینده افزایش می دهد.

پس به خود بگویید من در بدنم ورزش سرمایه گذرای می کنم، درست مانند یک شرکت که با نگهداری و ساخت و ساز در یک طرح تولیدی سرمایه گذاری  می­کند. به طریقه مشابه، تحقیقات انجام گرفته توسط شرکت های  دارویی نوعی سرمایه گذار  می باشد. این شرکت ها با صرف از منابع فعلی به دنبال کشف دارویی می باشندکه ۱۵ سال آینده فروش آن آغاز می شود. اصلاح الگوی های سبک زندگی به مفهوم کلی خود از لحاظ روانی ، جسمانی، تغذیه؛ استعمال دخانیات و کیفیت خواب می‌تواند یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در افراد باشد.

پس بیایید با اصلاح سبک زندگی خود،  برای دوران سالمندی مان بهترسرمایه گذاری کنیم.

 

گردآورنده:

خانم منیژه دکتر سلیمانی فر(مدیر گروه پژوهشی سبک زندگی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران)

جعفر یحیوی دیزج(کارشناس گروه پژوهشی سبک زندگی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران)

منابع:

کتاب اقتصاد سلامت اصول  و جریان منابع، دکتر محمود نکویی مقدم و همکاران، ۱۳۸۷

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.