شنبه, 10 آبان , 1399 15 ربيع أول 1442 Saturday, 31 October , 2020 ساعت ×
محققان آلمانی: واکسن سل سیستم ایمنی را تقویت می کند
۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۹:۳۰
بازدید 21
2

ایسنا علوم پزشکی تهران – واکسن سل که ۱۰۰ سال پیش تولید شده است افراد واکسینه شده را در برابر سایر عفونت ها کمتر آسیب پذیر می کند. در حال حاضر چندین مطالعه استفاده از واکسن را در پیشگیری از روند پیشرفت بیماری شدید کووید ۱۹ در جمعیت‌های با ریسک بالا نظیر کارکنان بیمارستان و افراد مسن […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – واکسن سل که ۱۰۰ سال پیش تولید شده است افراد واکسینه شده را در برابر سایر عفونت ها کمتر آسیب پذیر می کند.

در حال حاضر چندین مطالعه استفاده از واکسن را در پیشگیری از روند پیشرفت بیماری شدید کووید ۱۹ در جمعیت‌های با ریسک بالا نظیر کارکنان بیمارستان و افراد مسن آزمایش می‌کنند.

آزمایش واکسن سل بر روی افراد واکسینه شده نشانگر یک عارضه جانبی غیرپیش بینی بود و نشان داد که افراد واکسینه شده نه تنها در مقابل بیماری سل، بلکه در مقابل سایر عفونت‌ها هم واکسینه شده بودند.

یک نمونه در مورد گینه بیسائو در غرب افریقا نشان داد که مرگ و میر نوزادان واکسینه شده در مقایسه با نوزادان واکسینه نشده، تقریباً ۴۰ درصد کمتر بود.

در تحقیق جدید محققان دانشگاه بن آلمان با همکارانی از دانشگاه‌های استرالیا و دانمارک، ۱۵ فرد داوطلب با واکسن سل واکسینه شدند و به ۵ فرد دیگر هم دارونما داده شد. سه ماه بعد نمونه خون و مغز استخوان این افراد گرفته شد.

چندین تفاوت قابل توجه در بین این دو گروه مشاهده شد. به عنوان مثال، سلول‌های ایمنی در خون افراد واکسینه شده، پیام رسان های التهابی بیشتری را آزاد کرد. این پیام رسان های التهابی موسوم به سیتوکین ها موجب تقویت کارآمدی دفاع ایمنی شدند.

انواع بسیار متفاوت سلول‌های ایمنی در خون وجود دارند. تمامی آنها در مغز استخوان تولید می‌شوند. سلول‌های بنیادی خونساز که مادر تمام سلول‌های ایمنی شناخته می‌شوند رشد می‌کنند. واکسیناسیون بیماری سل منجر به تغییرات بلندمدتی در برنامه ژنتیکی شأن می‌شوند.

محققان دریافتند بعد از واکسیناسیون، یک ماده ژنتیکی مشخص قابل دسترس تر می‌شود که بدین معناست که از طریق سلول‌ها بیشتر قابل خوانده شدن هستند.

محققان برانجام تحقیقات بیشتری در این زمینه تاکید دارند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.