جمعه, 7 آذر , 1399 12 ربيع ثاني 1442 Friday, 27 November , 2020 ساعت ×
نتایج کارآزمایی مقدماتی داروی کرونا یک یا دو هفته دیگر منتشر می شود
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۹:۳۰
بازدید 42
4

ایسنا علوم پزشکی تهران – یک پژوهشگر ارشد گفت: نتایج اولیه آزمایش بالینی رمدسیویر ، یک داروی ضد ویروس تجربی […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – یک پژوهشگر ارشد گفت: نتایج اولیه آزمایش بالینی رمدسیویر ، یک داروی ضد ویروس تجربی که بر روی بیماران کرونا ویروس آزمایش می شود ، می تواند طی یک یا دو هفته به نتیجه برسد.

دکتر آندره کالیل ، مسئول ارشد کارآزمایی بالینی دارو گفت: نتایج نهایی تحقیقات زودتر از اواسط ماه می منتشر نمی شود. اما وی گفت: ما می توانیم داده های اولیه تحقیقات را طی یک یا دو هفته آینده داشته باشیم.

وی به سی ان ان گفت: طی چند هفته آینده ، قصد داریم آنالیز داده ها را انجام دهیم و اساساً می خواهیم بدانیم که آیا رمدسیویر بهتر از دارونما است یا خیر.

رمدسیویر در ابتدا توسط شرکت گیلیاد به عنوان یک درمان بالقوه برای ابولا مورد آزمایش قرار گرفت و این تاثیر در برابر کرونا ویروس جدید در آزمایشگاه نیز بررسی داد. اما اینکه آیا این دارو درمانی مؤثر برای بیماری کووید-۱۹ است هنوز ناشناخته است و داده های منتشر شده تا کنون متناقض و محدود بوده است.

این مطالعه جدید که توسط موسسه ملی بهداشت ایالات متحده پشتیبانی می شود ، یک کارآزمایی تصادفی و کنترل شده با دارونما است. این بدان معناست که بیمارانی که داروی رمدسیویر دریافت کرده اند با بیماران دیگر مقایسه می شوند در حالی که نه بیماران و نه پزشکان معالج آنها نمی دانند چه کسی داروی واقعی و چه کسانی دارونما دریافت می کنند.

این امر به محافظت در برابر جانبداری علمی کمک می کند و باعث می شود نتایج مطالعه باورپذیرتر شود و تصور می شود طراحی استاندارد برای انجام تحقیقات بالینی است.
رویترز روز جمعه گزارش داد که این مطالعه جلوتر از برنامه پیش رفته و نتایج به زودی منتشر می شود.

این کارآزمایی در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا آغاز شد ، جایی که کالیل استاد پزشکی است ، اما از آن زمان تاکنون نزدیک به ۷۰ سایت تحقیقاتی در سراسر جهان از کره جنوبی تا آلمان گسترش یافته است.

کالیل گفت انتظار نتایجی را می کشد که نشان دهنده مزایای بالینی معنی دار برای درمان بیماران باشد. وی گفت: ما می خواهیم چیزی را ببینیم که واقعاً مهم باشد ، چیزی که واقعاً وضعیت این بیماران را تغییر داده است. هدف ما فقط بهبود کم بیماران نیست.

در حالی که امید می رود عفونت بیماران سریعتر برطرف شود ، اما کالیل گفت که او درباره نتیجه آزمایش پیش بینی نمی کند. وی گفت: اکنون زمان حدس و گمان نیست ، زمان بدست آوردن داده ها و نتایج است. اگر دارو موثر باشد که عالی می شود، اما اگر کار نکند ، می توانیم آن را از آزمایش خارج کنیم و سایر روش های درمانی را امتحان کنیم.

اطلاعات در مورد داروی رمدسیویر گیج کننده هستند. در اوایل این ماه ، شرکت داروسازی گیلیاد ، اطلاعاتی را درمورد ۵۳ بیمار منتشر کرد که اکثر آنها بعد از دریافت تزریق رمدسیویر بهبود بالینی نشان دادند.

در حالی که گیلاد آن داده ها را “دلگرم کننده” خواند ، این مطالعه هیچ گروه کنترلی نداشت و این تشخیص مسئله را دشوار می کند که آیا رمدسیویر بیشتر از مراقبت های حمایتی و استاندارد فعلی به بیماران کمک کرده است.

اطلاعات منتشر شده همچنین حاکی از آن است که بیماران مبتلا به کروناویروس که در یک کارآزمایی بالینی داروی رمدسیویر دریافت می کنند ، به سرعت بهبود می یابند. اما این گزارش جزئیات کمی ارائه می کند.

هفته گذشته ، سازمان بهداشت جهانی خلاصه ای از نتایج کارآزمایی بالینی این دارو را در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ منتشر کرد. تصویری از خلاصه منتشر شده نشان داد استفاده از رمدسیویر در مدت زمان بهبودی بیماران تاثیر گذار نبوده است.

اما این کارآزمایی به دلیل مشارکت کم داوطلبان به سرعت پایان یافت و داروسازی گیلیاد اعلام کرد که نتایج پیش از موعد ارسال شده است. این شرکت گفت این پژوهش بی نتیجه بود و این پست شامل توصیفات نامناسب از این مطالعه است.

مترجم: مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.