چهارشنبه, 7 آبان , 1399 12 ربيع أول 1442 Wednesday, 28 October , 2020 ساعت ×
واکسن جدید هر چهار گونه ابولا را هدف قرار می دهد
۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
بازدید 9
2

ایسنا علوم پزشکی تهران – در حالی که بسیاری از مردم جهان بر روی بیماری کووید-۱۹ متمرکز شده اند ، به راحتی می توان این حقیقت را فراموش کرد که سایر ویروس های کشنده نیز در طبیعت وجود دارند. اکنون ، پژوهشگران واکسن جدیدی را برای ابولا بر روی حیوانات آزمایش کرده اند که حاوی […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – در حالی که بسیاری از مردم جهان بر روی بیماری کووید-۱۹ متمرکز شده اند ، به راحتی می توان این حقیقت را فراموش کرد که سایر ویروس های کشنده نیز در طبیعت وجود دارند. اکنون ، پژوهشگران واکسن جدیدی را برای ابولا بر روی حیوانات آزمایش کرده اند که حاوی ناقل های زنده نیست و به نظر می رسد در برابر هر چهار گونه ویروس ابولا که انسان را آلوده می کند ، مؤثر است.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از اطلس نیوز، دهها سال است که دانشمندان در حال پژوهش برای کشف واکسن و درمان ویروس ابولا هستند ، اما تلاش ها پس از شدیدترین شیوع این بیماری در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ ، که در غرب آفریقا متمرکز شده بود ، تسریع یافتند.

امیدوار کننده ترین واکسن تاکنون rVSV-ZEBOV است ، که نشان داده تقریباً ۱۰۰ درصد میزان اثربخشی را در برابر گونه های زایر Zaire ویروس ابولا دارد. این ویروس بی ضرر توسط مهندسی ژنتیک برای بیان یک گلیکوپروتئین که از ویروس زایر ابولا استفاده می کند ساخته شده و سیستم ایمنی بدن بیمار را برای مقابله با اشکالات کشنده ویروس آموزش می دهد.

اگرچه این واکسن در برابر خطرناک ترین گونه ابولا بسیار مؤثر است ، اما توانایی محدودی برای مقابله با سه گونه دیگر دارد. از طرف دیگر ، واکسن احتمالی جدید می تواند هر چهار نوع شناخته شده ابولا را هدف قرار دهد.

محققان به جای استفاده از ناقلهای زنده ، ذره ای مانند ویروس کروی (VLP) ایجاد کردند که با گلیکوپروتئین های ویروس های زایر ابولا ساخته شده است. این ذرات یک واکنش ایمنی در برابر ابولا ایجاد می کنند ، اما از آنجا که مواد ژنتیکی ندارند و تکثیر نمی شوند ، به عنوان یک عارضه جانبی منجر به بیماری نمی شوند.

در آزمایشات بر روی خرگوش ، این تیم از پژوهشگران دریافتند که واکسن جدید ابولا VLP آنتی بادی هایی تولید می کند که با هر چهار گونه ابولا مبارزه می کند. آزمایشات بر روی میمون ها پاسخ ایمنی مشابه را بدست آورد.

کارنایل سینگ پژوهشگر اصلی این تحقیق گفت: این یافته می تواند یک پیشرفت چشمگیر در تلاش جهانی برای پیشگیری یا مهار شیوع بیماری ابولا باشد ، به خصوص اگر این واکسن به تنهایی یا همراه با واکسن دیگر ابولا استفاده شود منجر به ایمنی محافظتی طولانی مدت و بادوام در برابر ویروس های مختلف ابولا می شود.

البته کار هنوز در مراحل اولیه است ، بنابراین هیچ تضمینی برای تعمیم دادن این نتایج به انسان ها وجود ندارد. این تیم می گوید قبل از شروع کار آزمایی بالینی باید آزمایشات بیشتری انجام شود.

این تحقیق در مجله ویروس شناسی منتشر شده است.

مترجم: مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.