چهارشنبه, 7 آبان , 1399 12 ربيع أول 1442 Wednesday, 28 October , 2020 ساعت ×
قرارگیری کودک در معرض دود سیگار و عملکرد ضعیف شناختی در میانسالی
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
بازدید 11
2

ایسنا علوم پزشکی تهران – مطالعه جدید نشان می دهد قرارگیری کودک در معرض دود سیگار والدین با توانایی ضعیف تر یادگیری و حافظه ضعیف تر در میانسالی مرتبط است. با افزایش جمعیت مسن، نقایص شناختی نظیر دشواری در یادگیری و حافظه شایع‌تر می‌شود. سیگارکشیدن از عوامل مضر بر عملکرد شناختی است که در بروز […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – مطالعه جدید نشان می دهد قرارگیری کودک در معرض دود سیگار والدین با توانایی ضعیف تر یادگیری و حافظه ضعیف تر در میانسالی مرتبط است.

با افزایش جمعیت مسن، نقایص شناختی نظیر دشواری در یادگیری و حافظه شایع‌تر می‌شود. سیگارکشیدن از عوامل مضر بر عملکرد شناختی است که در بروز نقایص شناختی نقش دارد.

ارتباطات کوتاه مدت مشابه هم در مورد قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار هم مشاهده شده است.

نتایج محققان دانشگاه تورکو فنلاند نشان می‌دهد تأثیرات مضر قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار تا دوره میانسالی ادامه دارد و بر توانایی یادگیری و عملکرد حافظه در این دوران تأثیر می‌گذارد.

نتایج این مطالعه بر اهمیت پیشگیری از قرارگیری در معرض دود دست دوم سیگار در دوره کودکی و نوجوانی به منظور حفظ سلامت مغز در بزرگسالی تاکید دارد.

در این مطالعه، عملکرد شناختی بالغ بر ۲۰۰۰ شرکت کننده در سنین ۳۴ تا ۴۹ سال ارزیابی شد. نتایج نشان داد شرکت کنندگانی که در دوره کودکی و نوجوانی در معرض دود سیگار والدین شأن بودند، توانایی یادگیری بدتر و حافظه ضعیف‌تری در میانسالی داشتند.

تفاوت عملکرد شناختی بین افرادی که در دوره کودکی در معرض دود سیگار والدین شأن قرار گرفته بودند با افراد دارای والدین غیرسیگاری، مساوی با تفاوت ناشی از ۵ سال افزایش سن بود. بدین معنا که عملکرد شناختی شأن در مقایسه با همسن و سال‌های خود، ۵ سال پیرتر بود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.