چهارشنبه, 12 آذر , 1399 17 ربيع ثاني 1442 Wednesday, 2 December , 2020 ساعت ×
پژوهشگران خواستار استفاده گسترده مردم از ماسک در بحران کووید ۱۹ هستند
۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
بازدید 21
1

ایسنا علوم پزشکی تهران – در سرمقاله جدید منتشر شده در ژورنالBMJ ، سه نفر از پژوهشگران دانشگاه کمبریج بیان می کنند که استفاده از ماسک های پارچه ای باید در طول پاندمی کووید ۱۹ برای همه اجباری شود. این تیم استدلال می کند که مزایای بالقوه این رفتار بسیار بیشتر از نقاط ضعف احتمالی […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – در سرمقاله جدید منتشر شده در ژورنالBMJ ، سه نفر از پژوهشگران دانشگاه کمبریج بیان می کنند که استفاده از ماسک های پارچه ای باید در طول پاندمی کووید ۱۹ برای همه اجباری شود. این تیم استدلال می کند که مزایای بالقوه این رفتار بسیار بیشتر از نقاط ضعف احتمالی است.

بابک جاوید ، مشاور بیماری های عفونی دانشگاه کمبریج اظهار داشت پوشیدن ماسک در درجه اول برای محافظت از دیگران و همچنین محافظت نسبی از فردی است که ماسک را به صورت می زند.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از اطلس نیوز ، استدلال های مربوط به ماسک زدن به صورت گسترده طی هفته های اخیر به شدت مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. به طور کلی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) به ویژه در هفته گذشته توصیه های کلی خود را تغییر داد و در نهایت طرفدار استفاده گسترده از ماسک پارچه ای در فضاهای عمومی شد.

سه استدلال عمومی در مورد استفاده گسترده از ماسک در جامعه مطرح می شود: هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند این ماسک ها افراد را از ابتلا به ویروس محافظت می کنند ، این کار انبوه منابع ارزشمند بهداشتی را از کادر درمانی دریغ می کند و آخر اینکه پوشیدن ماسک باعث ایجاد احساس امنیت کاذب در فرد و در نتیجه منجر به کاهش رعایت سایر نکات مهم بهداشتی می شود.

سرمقاله یادداشت های قبلی را که در مورد استفاده از ماسک در دنیای واقعی در رابطه با شیوع آنفولانزا صورت گرفته است ، عنوان می کند: ماسک های استفاده شده حاوی هیچگونه محافظت قابل توجهی نیستند. با این حال ، بسیاری از استدلال ها بیان می کنند که نقطه حائز اهمیت در استفاده گسترده از ماسک در فضای عمومی، محدود کردن زنجیره انتقال ویروس از کسانی است که از بیماری خود آگاه نیستند.

این تیم در ادامه بیان می کند، اینکه ماسک های پزشکی باید برای اعضای کادر درمانی استفاده شوند ، یک حقیقت واضح است. اما ، ماسک های پارچه ای ساده چقدر مفید هستند؟

محققان در مقاله خود نوشتند: اگرچه شواهد کیفیت کافی ندارد ، اما برخی از داده ها نشان می دهند که ماسکهای پارچه ای فقط ۱۵٪ ماسکهای جراحی در جلوگیری از انتشار ذرات ویروسی مؤثر هستند و پنج برابر بیشتر از عدم استفاده از ماسک امنیت ایجاد می کنند. بنابراین ، استفاده از ماسک های پارچه ای بهتر از ماسک نزدن است.

بنابراین ، اگر ماسک پارچه ای ممکن است حداقل در جلوگیری انتقال ذرات ویروس تاثیر کوچکی داشته باشد ، چرا این یک توصیه کلی مورد توافق همگان نیست؟

زیرا به نظر می رسد عموم مردم قادر به درک چگونگی استفاده از ماسک های صورت با خیال راحت نیستند و برخی از متخصصان ، از جمله سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، اظهار می کنند که استفاده از ماسک می تواند آسیب بیشتری نسبت به مزایای خود برای افراد داشته باشد.

ویلیام کیویل از دانشگاه ساوتهمپتون ، با اشاره به توصیه های اخیر سازمان بهداشت جهانی در مورد استفاده گسترده از ماسک ، توضیح داد: افراد بدون آموزش به طور مرتب در تلویزیون دیده می شوند که به طور مداوم ماسک ها را لمس و تنظیم می کنند ، دست خود را آلوده می کنند و خطر تماس ویروس با چشم آنها نیز در این تصاویر وجود دارد. در واقع ، اگر شما از چشمان خود که راهی شناخته شده برای ورود ویروس به بدنتان است محافظت نمی کنید ، استفاده از ماسک صورت در این شرایط چه توجیهی دارد؟

تریش گرینالگ ، متخصص مراقبت های بهداشتی از دانشگاه آکسفورد اظهار داشت چنین استدلالی به کاهش توانایی عموم مردم در یادگیری چگونگی استفاده صحیح از ماسک صورت منجر می شود.

تیم پژوهشگران دانشگاه کمبریج در یادداشت سرمقاله این نکته را تأیید می کند ، در حالی که استدلال احساس امنیت کاذب نامعتبر است ، اما واقعاً مسئله مهم این است که به عموم مردم درباره نحوه استفاده صحیح و ایمن از ماسک های پارچه ای آموزش بدهیم.

مترجم: مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.