پنج شنبه, 1 آبان , 1399 6 ربيع أول 1442 Thursday, 22 October , 2020 ساعت ×
چگونه حس بویایی خود را در صورت ابتلا به کرونا آزمایش کنیم
۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
بازدید 21280
11

ایسنا علوم پزشکی تهران – در موارد خفیف تا متوسط ابتلا به کرونا ویروس ، از بین رفتن حس بویایی و چشایی افراد ، به عنوان یکی از غیرمعمول ترین علائم اولیه بیماری کووید ۱۹ ظاهر می شود. دکتر سانجی گپتا ، مسئول ارشد پزشکی سی ان ان در مصاحبه ای گفت: آنچه آنوسمی نامیده […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – در موارد خفیف تا متوسط ابتلا به کرونا ویروس ، از بین رفتن حس بویایی و چشایی افراد ، به عنوان یکی از غیرمعمول ترین علائم اولیه بیماری کووید ۱۹ ظاهر می شود.

دکتر سانجی گپتا ، مسئول ارشد پزشکی سی ان ان در مصاحبه ای گفت: آنچه آنوسمی نامیده می شود و در اصل به معنای از بین رفتن حس بویایی است ، علامتی است که تعدادی از بیماران کووید ۱۹ بروز داده اند.

گوپتا گفت: این مساله ممکن است با از بین رفتن طعم ، و از بین رفتن اشتها مرتبط باشد ، ما هنوز مطمئن نیستیم ، اما این به وضوح چیزی است که باید مراقب آن باشیم. گاهی اوقات علائم بیماری، علائم کلاسیک نیستند.

در حالی که تب ، سرفه و تنگی نفس علائم اصلی کلاسیک ابتلا به بیماری کووید ۱۹ هستند ، با تحلیلی که اخیراً در مورد موارد خفیف تر در کره جنوبی منتشر شد ، عمده ترین علامت در ۳۰٪ بیماران از بین رفتن حس بویایی بود. در آلمان ، بیش از دو سوم موارد تأیید شده دچار آنوسمی بودند.

در پاسخ ، آکادمی گوش و حلق و بینی امریکا و انگلستان ، خواستار افزودن فقدان حس بویایی یا چشایی افراد به ابزارهای غربالگری مبتلایان کووید ۱۹ هستند.

اما به کسانی که علائم نگران کننده دارند ، که ممکن است کروناویروس باشد یا نباشد ، به آنها گفته می شود که در خانه بمانند و علائم را تحت نظر بگیرند تا استرس بیشتری به بیمارستان ها ، درمانگاه ها و کادر درمانی که در حال حاضر در تلاش برای نجات جان بیماران هستند ، وارد نکنند.

بنابراین آیا تستی وجود دارد که بتوانید در خانه انجام دهید تا ببینید که آیا دچار فقدان حس بویایی هستید؟

پاسخ مثبت است ، با استفاده از تست آبنبات پاستیلی می توانید این کار را انجام دهید.

تست آبنبات پاستیلی

استیون مونگر مدیر مرکز بو و طعم و مزه دانشگاه فلوریدا گفت: شما یک آبنبات پاستیلی را از یک طرف بگیرید و با دست دیگر بینی خود را محکم نگه دارید تا جریان هوا رد نشود.

مونگر گفت: ژله را داخل دهان می گذارید و آن را می جوید. فرض کنیم این یک آبنبات ژله ای با طعم میوه است. اگر طعم و شیرینی ژله را حس کردید ، مشخص می شود که عملکرد بویایی شما کار می کند. سپس ، در حالی که هنوز در حال جویدن هستید ، ناگهان بینی خود را رها کنید. اگر حس بویایی دارید ، ناگهان همه بوها را دریافت خواهید کرد و می گویید اوه ، این یک ژله لیمویی است یا اوه! این گیلاس هست. این واقعاً یک نوع واکنش بسیار چشمگیر ، سریع ، اعجاب انگیز است.

مونگر گفت: بنابراین اگر بتوانید از شیرینی و ترشی آبنبات به طعم کامل عبور کنید و بدانید که طعم کلی آن چیست ، حس بویایی شما احتمالاً از نظر عملکرد در وضعیت بسیار خوبی است.

اما اگر آبنبات ژله ای نداشته باشید چه می کنید؟ دکتر اریش ویگت ، مدیر بخش جراحی گوش و حلق و بینی در بیمارستان لنگون نیویورک گفت: شما می توانید از غذاهای دیگری نیز استفاده کنید.

ویگ گفت: حس بویایی خالص زمانی رخ می دهد که شما می توانید ماده خاصی را بو کنید و آن ماده باعث تحریک اعصاب دیگر نشود. بنابراین برخی از نمونه های این امر زمانی است که می توانید بو قهوه یا دم کردن آن را حس کنید ، یا مثلا می توانید وقتی کسی پرتقال پوست می گیرد بوی آن را حس کنید.

ویگت گفت : اما شما باید مراقب باشید ، زیرا ساده است فکر کنید در حال استفاده از حس بویایی خود هستید در حالی که واقعا این طور نیست.

وی گفت: به عنوان مثال ، آمونیاک یا محلول های تمیز کننده ، آنهایی که عصب سه قلو را تحریک می کنند ، که یک عصب تحریک پذیر است و در چنین شرایطی مردم فکر می کنند ، اوه ، من می توانم بوی کلراکس را تشخیص بدهم ، می توانم بوی آمونیاک را تشخیص بدهم ، به این معنی که حس بویایی من فعال است. اما نه ، این درست نیست. آنها در واقع از حس بویایی خود استفاده نمی کنند ، آنها برای این کار از عصب سه قلو استفاده می کنند.

هنوز مطمئن نیستید که آیا حس بویایی تان کار می کند؟ اینترنت را برای آزمایشات خراش و بو کردن مبتنی بر پزشکی بررسی کنید.

از بین رفتن بویایی رایج است

البته هر کسی که در آزمایش بویایی خود موفق نمی شود ، مبتلا به کرونا ویروس نیست. هر ویروس تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا به طور موقت بر احساس بو و مزه ، گاهی حتی به طور دائم تأثیر می گذارد.

ویگت گفت: میزان تورمی که در اثر ویروس در بینی ایجاد می شود ، می تواند مانع رسیدن ذرات بو تا قسمت بالای بینی که قسمت اعصاب بویایی است شود.هنگامی که این تورم کاهش یابد ، حس بویایی خود به خود برمی گردد. اما ویروس های مخدر اعصاب نیز وجود دارند که برخی از آنها در گروه سرماخوردگی قرار دارند.

وی افزود: اگر آنها از نظر عصبی سمی باشند ، این بدان معنی است که به عصب بویایی آسیب می رسانند و اساساً این سلول ها غیر کاربردی می شوند. در بسیاری از این موارد با گذشت زمان حس بویایی افراد بهبود می یابد ، اما گاهی اوقات این یک مشکل دائمی است.

مونگر گفت : از بین رفتن بویایی به صورت جزئی یا کامل مزمن بسیار شایع است ، این مساله حتی قبل از شیوع کرونا ویروس جدید میلیون ها آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است.

وی گفت: حدود ۱۳٪ از جمعیت امریکا دچار اختلال بویایی و چشایی به صورت چشمگیر هستند.

علاوه بر سرماخوردگی و آنفولانزا ، سایر علل از بین رفتن بویایی شامل پولیپ بینی ، تومورها ، بیماریهای عصبی مانند آلزایمر یا پارکینسون و آسیب دیدگی مغزی یا ضربه مغزی از جمله شلاق می باشد.

ویگت گفت: اگر کسی دچار تصادف شده یا صدمات مغزی دیده باشد ، این شرایط می تواند بر اعصاب کوچک تأثیر بگذارد ، زیرا این عصب ها از مغز به سمت بینی می روند. بنابراین یک صدمه مغزی می تواند باعث از بین رفتن دائمی احساس بویایی فرد شود.

از بین رفتن حس چشایی معمولاً با از بین رفتن بویایی همراه است ، زیرا ما برای شناسایی طعم ها به بو متکی هستیم. اما دلایل پزشکی نیز در این زمینه وجود دارد.

برخی از داروها می توانند چشایی را تحت تأثیر قرار دهند. شیمی درمانی و پرتودرمانی مطمئناً می توانند چشایی را مختل کنند، البته آسیبهای جسمی مانند اعصاب قطع شده در جراحی دندان نیز می تواند عامل این اتفاق باشد.

یک تماس کروناویروسی

اگر فکر می کنید حس بویایی خود را از دست داده اید (و دلیل پزشکی برای توضیح این مشکل ندارید) متخصصان می گویند که این علامت را جدی بگیرید.

مونگر گفت: در این مرحله من با اطمینان می توانم آن را در همان مقوله مثلاً تب قرار دهم. بدیهی است که عوامل مختلفی می تواند باعث ایجاد تب شود. اما اگر بویایی خود را سریع از دست داده اید با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد اقدامات عملی که نیاز است اطلاعات کسب کنید.توصیه من این است که شما باید حدود ۱۴ روز خودتان را قرنطینه کنید و آن ویروس را در افراد دیگر پخش نکنید. اگر مجبور هستید بیرون بروید ، یک ماسک به صورت بزنید تا ویروس را به دیگران انتقال ندهید.

اگر از بین رفتن حس بویایی را تجربه می کنید ، مواظب باشید زیرا خطرات زیادی وجود دارد از جمله عدم امکان بو کردن نشت گاز یا شیر فاسد یا غذای خشک.

آگاه باشید که از بین رفتن حس بویایی می تواند در ادامه بیماری به همراه سایر علائم شایع تر بروز کند.

ویگت گفت: این می تواند پیش از علائم ویروسی باشد. افرادی دچار علائم بیماری بسیار خفیف بودند ، اما احساس بویایی خود را از دست دادند. بیمارانی نیز وجود دارند که از دست دادن بویایی بعد از تب و لرز در آنها بروز می کند.

وی تأکید کرد: بنابراین جدول زمانی بروز علائم بیماری کووید ۱۹ پیش بینی نشده است. همچنین نشانه ای پیش بینی کننده از شدت بیماری وجود ندارد که نشان دهد شما در این مرحله دچار عوارض شدید ریوی می شوید. ما هیچ اطلاعاتی راجع به این موضوع نداریم.

مترجم: مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

52 دیدگاه برای “چگونه حس بویایی خود را در صورت ابتلا به کرونا آزمایش کنیم”
 1. من هم یکی دو روز کاسه چشمم و سرم درد میکرد. عجیب بود. یکم هم بدن درد داشتم. بعدش حس بویاییم رو از دست دادم. بصورت کامل. میدونستم کروناس. هیچ اقدام خاصی انجام ندادم. جهت اطمینان مایعات زیاد مصرف کردم. علائم از این بیشتر نشد. پس از ۳ ۴ روز کم کم حس بویاییم شروع به برگشتن کرد. الان پس از ۲۵ روز کامل برگشته. استرس نداشته باشین. فقط بدونین در این دوره شما ناقلین. همسرم و برادرم ازم گرفتن. هردو دقیقا حس بویایی رو از دست دادن. اما مثل من خوب شدن

  پاسخ
  • محمد جان سلام .من الان دو روزه حس بویایی امازبین رفته ولی حس چشایی ام خوبست چیکار کنم

   پاسخ
   • منم چند روزه بویایی ندارم ولی چشاییم کار میکنه
    خیلی استرس دارم که کرونا باشه بچه هان ازم بگیرن
    نمیدونم چکارکنم

    پاسخ
  • منم دقیقا همین علایم دارم اما استرس دیوانه کرده مارو

   پاسخ
   • سلام من نزده سالمه
    من چنده روزه ک فقد سر درد دارم تو نواحیه مختلفه سرم شقیقه ها و کاسه چشم گردنم و.. گلومم فقد یکم خلت داره ولی درد یا سوزش نداره وضعیت تفس و بدنم خوبه ولی از دیروز حسه بویایی و چشایی خیلی کاهش پیدا کرده استرتس ندارم ولی نمیدونم چبکار کنم از خوه بیرون نرفتم میشه راهنماییم کنید .

    پاسخ
    • من ۱۶ سالمه الان تقریبا ۳ماهه که بویاییمو از دست داوم چشایی هم یکم چیکار کنمم یعنی دیگه بر نمیگرده؟؟

     پاسخ
    • منم همین بلا سرم اومده.چشم درد و قرمزی چشم خیلی زیاد بود.یه بوی خاصو ی نواختی ک خیلی هم بد هستش میشنوم فقط.نفس میکشم دماغم میسوزه.بیقراری هم دارم.گازو باز کردم هیچ بویی حالیم نشد.ی کمم خلط سینه دارم.اما انگار در کل بدنم بی حس و سر هستش.هیچی حالیش نیست.

     پاسخ
  • من کرونا گرفتم . روز اول یک مقدار سرگیجه داشتم . روز دوم سردرد شدید و سرگیجه شدید روز سوم یک مقدار بهتر شدم روز چهارم دوباره سرگیجه داشتم و حس بویایی و چشایی را کلا از دست دادم . امروز روز پنجم هست حال جسمانیم بد نیست و سرگیجه و سر درد ندارم ولی هنوز حس بویایی و چشایی برنگشته . دوستان اگر خیلی سرگیجه داشتید برید دکتر براتون سرم وصل کنه حالتون خوب میشه ..

   پاسخ
  • همه ی این علائم منم دارم نمیدونم چیکار کنم

   پاسخ
  • سلام
   من سه روزه حس بویایی و چشایی ندارم بینیم هم گرفته یکمی هم سرفه میکنم میترسم برم دکتر بگن کروناست موندم چکارکنم

   پاسخ
  • من حدود بیست روزه حس بویایی و چشایی رو از دست دادم
   چشایی یکم برگشته ولی بویایی اصلااااااااا هیچیو حس نمیکنم راه حلی نیست برای برگردوندنش؟

   پاسخ
 2. منم الاان یه مدته حس بویایگ رفته چ باید کنمد

  پاسخ
  • من الان چند روزه حس بویایی رو از دست دادم سرگیجه هم دارم به نظرتون علائم کورنا میتونه باشه

   پاسخ
 3. منم اینطور شدم حس بویاین رفته چ کنم

  پاسخ
 4. منم حس بویاییم رفته

  پاسخ
  • سلام من هم بعد از تب و لرز دو روزه که حس بویاییمو از دست دادم!هیچ علائم دیگه ای ندارم!فقط هیچ طعم و بویی حس نمیکنم و این آزار دهندس خیلی!چیکار کنم!؟!

   پاسخ
 5. منم الان حس بویاییم از دست دادم سر درد هم دارم خدایا کمک

  پاسخ
  • سلام . از شنبه پیش احساس بیحالی کردم و روز بعد لرز کردم و چشمام درد گرفتن و شروع به خوردن مایعات زیاد کردم . آب با آبلیمو تازه خیلی زیاد مصرف کردم بطوری که رنگ ادرارم سفید شد و مدام دستشویی میرفتم روز ۴شنبه حالم خیلی بهتر شد ولی حس بویایی و چشایی رو از دست دادم وتا الان حدود ۴ روزه که غذا هیچ مزه و بویی برام نداره . میخواستم ببینم این وضعیت چقدر طول میکشه ؟

   پاسخ
 6. من یروز صبخ بیدار شدم با بدن درد خیلی شدید وریه وقلبمم درد میکرد..درد ریه هام همون روزخوب شد
  ولی سردرد شدید و تب شدید داشتم(فقط همینا دیگه هیچی)
  چندروز اینجور بودم کرونا داشتم کسی ازم نگرفت مراقب بودم فقط مسکن میخوردم!
  بعدم حس بویایی و چشاییم بکل صفرشد
  الان یکم برگشته بعد پنج روز
  داره بهترمیشه…نگران نباشید و استرس بخودتون راه ندید مراقب باشید کسی ازتون نگیره!

  پاسخ
  • منم مثل شما اول حالتای سرماخوردگی یا شبیه الرژی یک روز تب خیلی کم با لرز خیلی کم بعد از دست دادن بویایی ، حالا بویایی برگشته ولی نه بطور کامل حالمم خوبه اصلا استرس نداشته باشید فقط برید دکتر اکسیژن خونتونو کنترل کنه

   پاسخ
 7. سلام‌ من الان سه روزه حس بویایی وچشایی ندارم

  پاسخ
 8. سلام من ۲ هفته هست حالت تهوع شدید سر درد شدید معده درد خستگی قرمزی گلو و استخوان درد شدید داشتم و الان ۴ روزه حس بویایی ام رو کامل و حس چشایی ام را ۸۰ درصد از دست دادم دکتر هم رفتم آزمایش نگرفتن چون میدونن کروناست دیگه کیت اضافی آزمایش نمیکنن نمیدونم چکار کنم

  پاسخ
 9. سلام،،،من چن روزی هست ک بینیم گرفته یه مقدار،،،نفس تنگی زیاد ندارم ولی کاملم نمیتونم نفس بکشم،،،امروز صبحم ک پاشدم بوهارو خیلی ضعیف حس میکنم،،،میترسم برم ازمایش بدم حتی اگه کروناام نداشده باشم اونجا تو اون محیط کرونا بگیرم:/
  چیکار کنم؟!=(

  پاسخ
 10. سلام‌ من الان دو روزه حس بویایی وچشایی ندارم – بینی ام هم گرفته – یکمم سردرد دارم .

  پاسخ
 11. من یک هفته است کاملا حس بویاییم را از دست دادم یعنی در حدی که عطر را جلوی بینیم میگیرم متوجه نمیشم

  پاسخ
  • سلام . من چای و زنجبیل خوردم حس بویاییم داره کم کم برمیگرده . روزهی ۳ بار بخور . زود نتیجه میگیری ایشاالله .

   پاسخ
 12. سلام من سردرد سر گیجه دارم و حس بویایی کلا ندارم باید چیکار کنم

  پاسخ
  • فقط چای و زنجبیل این مشکل و حل میکنه .

   پاسخ
   • سلام. من یک هفتس حس چشایی و بویاییم رو از دست دادم ولی علاعم دیگ ای ندارم .اما خیلی کم شوری و ترشب رو احساس میکنم.چدور حس چشایی و بویاییم رو برگردونم.واقعا خیلی بده ن چیزی رو میتونم بو کنم و ن تنفس کنم خواهشا کمک کنید .

    پاسخ
 13. سلام من روز اول حال نداشتم بعد یک روز تب لرز سرگیجه الان هیچ نشانه دیگ ایی ندارم ولی بعد اون دوروز چشایی و بویاییم کامل از دست دادم الانم بی اشتهایی اومده سراغم چکار باید کرد لطفا راهنمایی

  پاسخ
 14. من از۱۶تیر حس بویایی وچشایی از بین رفت دوتا آزمایش دادم pcrوانتی بادی هردومنفی بود وهیچ علائم دیگه نداشتم رفتم سیتی اسکن ریه خفیف درگیر شده بود در حال حاضر حسام برگشته فقط ب ازمایش ها زباد اکتفا نکنید

  پاسخ
 15. سلام منم ۴ روزه حس بویایی ندارم اصلا عصبی شدم چقد باید صبر کنم چجوری برمیگرده؟

  پاسخ
 16. سلام منم دو روز اول تب و سر گیجه داشتم و بعدش خوب شدم ولی حس بویایی و چشاییم رفت و این خیلی ازار دهندست امیدواریم زودتر خوب شیم

  پاسخ
 17. سلام به همه دوستان
  حس بویایی من اوایل کامل رفته بود و چشاییم ضعیف بود. تست که دادم مثبت شد و هیچکدوم از علایم دیگه مثل تب، بدن درد، سرفه و … رو هم ندارم.
  بعد از ازبین رفتن حس بویایی بلافاصله شروع به مصرف زیاد مایعات گرم کنید مثل چای زنجبیل. ،آویشن و عسل و خرما و … و یک سرم شستشو بینی هم بگیرید و روزی سه بار استفاده کنید
  من بعد از هفت روز از ابتلا الان چشاییم کامل برگشته و بویاییم هم خیلی بهتر شده و تقریبا همه بوها رو حس میکنم.
  نکته مهم خیس نگه داشتن حلق است از معجزه مصرف زیاد آب ولرم قافل نشید.
  به امید خوب شدن حال همه دوستان و شفای همه بیماران و کم شدن شر این ویروس منحوس

  پاسخ
 18. شما در معرض باد سرد بودین که اینجوری شدین یا بخودی خود

  پاسخ
 19. من ۸ روز پیش کمی گلو درد داشتم عصر همون روز کمی هم لرز کردم و پوست سرم و پوست کمرم هم کمی درد میکرد مثل اینکه تازه عفونت میخواست شرو بشه تا حدودا ۵ الی ۶ روز اول بدن درد داشتم و کاسه چشمم درد میکرد از روز تقریبا سوم بود حس بویاییمو به کل از دست دادم و خیلی وقتا سوزش تو بینیم داشتم روز هفتم بدن دردم و درد کاسه چشمم از بین رفت ولی یه کم از صبحش یه بو شدیدی یا طعم خاصی مثل بو اهن تو ریه هام احساس میکردم روز هفتم شبش به کم احساس کردم نفسم تنگ داره میشه البته خیلی شدید نبود که اذیت بشم روز هشتم حس تنگی نفس نداشتم ولی همچنان بو اهن ماننده تو ریم احساس میکنم و کم کم حس بویاییم داره برمیگرده امروز رفتم سی تی اسکن ریه گفت ریه ت درگیر نیست خوشبختانه

  پاسخ
 20. ۴روزه بویایی ندارم .اما چشایی مزه های شیرینی ترشی تلخی و شوری رو میفهمم.حسابی بی اشتها شدم .البته من گلوم عفونت داشت بعدش اینجوری شدم .آزمایش کرونا هم ندادم

  پاسخ
 21. سلام خوبید من مامانم الان سه روزه حس بویایی نداره من خیلی نگرانم طعم غذارو هم خیلی نمیدونه یعنی درست میشه نمیخام چیزی بشه خاهش میکنم کمکم کنید

  پاسخ
 22. سلام من هفته پیش یه سرما خوردگی کوچیک که با یه روز تب و آبریزش و بدن درد مختصر گرفتم از فرداش این علائم از بین رفت فقط فقط حس بویایی و چشاییمو از دست دادم و فقط مزه های شور و شیرین و ترش و تلخ و میفهمم خواهرم هم از من گرفت ولی اون دو سه روز تب داشت و اونم حس بویاییوچشایی از دست داده حال عمومیم خیلی خوبه چیکار کنم حس بویایی چشاایی برگرده؟

  پاسخ
 23. ی رگ سمت چپ بالای ابروهام می‌گرفت و درد میکرد رفتم دکتر، اما حس بویایی و کمی هم حس چشاییم از دست دادم..ازمایش خون برا کرونا هم دادم منفی بود،،الان دقیقا ده روزه آما یک زره هم بر نگشته،، چه کنم

  پاسخ
 24. من تو اخبار شبکه۱دیدم درمان بویایی و چشایی دارویی باسم اولفکترین

  پاسخ
 25. باسلام. دوستان اینجور که از کامنتها دیده میشه به نظر نیمی از مردم کشورمون ناقل بودن و منم از جمله همونها بودم ولی هنوز جواب آزمایش نگرفتم تا ببینم چجوریه؟
  تقریبا ۲یا۳روز قبل با احساس یه سرماخوردگی مواجه شدم که سردردهای شدید تو کاسه چشمام و سمت راست سرم و پشت سرم و بی حالی و درد درناحیه شکم زیر ناف و یک روز هم حالت تهوع داشتم و از دیشب هم حس بویایی و چشایی ام کلا رفته. هیچ بو و مزه ای حس نمیکنم و درضمن وسط زبون هم زخم شده به دکتر مراجعه کردم و به محض گفتن و معاینه بالینی علائم برام سی تی اسکن و تست کرونا نوشتن. امیدوارم ناقل بی خبر نبوده نباشیم تا کسایی دیگر رو ندونسته آلوده نکنیم.

  پاسخ
 26. سلام منم چند روزی حس بویایم از دست رفته هیچ بوی رو نیفهم لطفا راهنمایم کنین

  پاسخ
 27. سلام من ی هفته است که فک میکنم سرما خوردم اما هیچ جام درد نمیکنه فقط مزه و بویایی را حس نمیکنم چیکار کنم چند روز طول میکشه اگه کرونا گرفتم چرا شدید نمیشه اگه کرونا نیس چرا خوب نمیشه

  پاسخ
 28. سلام کسی جواب نمیده لطفا راهنمایی کنید کجا بریم چیکار کنیم فقط حس بویایی نداریم استرس هم نداریم ی چیزی عادی شده ی هفته اس که اصلا هیچی ن مزه میدونم ن بو احساس میکنم

  پاسخ
 29. سلام من حس بویایی مو براثر کرونا ازدست دادم و من از داروخونه عصاره گل بنفشه برپایه بادام خریدم روزی۳بار هردو سوراخ بینی یک پاف زدم و روزی ۳مرتبع اویشن پونه خشک داهل اب جوش بمدت ده دیقه جوشاندم بخور دادم بمدت ۶روز بویاییم برگشت شماهم انجام بدین صدرصد برمیگرده موفق باشین به امید ریشه کن شدن این بیماری ازکشور عزیزامان.

  پاسخ
 30. اگه حس بویایی و چشاییتون ازبین رفت مطمعن باشید کروناست لطفا خودتون قرنطینه کنید ازیترومایسین بگیرید هر۲۴ ساعت بخورید اویشن رو فراموش نکنید من خودم چندروزه گرفتم و حس بویایی ندارم تنها علامتم همینه

  پاسخ
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.