یکشنبه, 4 آبان , 1399 9 ربيع أول 1442 Sunday, 25 October , 2020 ساعت ×
در زمان شیوع کرونا چگونه فاصله خود را حفظ کنیم
۰۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
بازدید 30
3

ایسنا علوم پزشکی تهران – این روزها که کروناویروس در سراسر جهان گسترش پیدا کرده، مفاهیم فاصله اجتماعی و قرنطینه خانگی به روش های گوناگونی تفسیر می شوند که البته همیشه هم این کار به درستی انجام نمی شود. این مقاله یک راهنما برای کمک به شما در تصمیم گیری صحیح است. چند روز پیش […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – این روزها که کروناویروس در سراسر جهان گسترش پیدا کرده، مفاهیم فاصله اجتماعی و قرنطینه خانگی به روش های گوناگونی تفسیر می شوند که البته همیشه هم این کار به درستی انجام نمی شود. این مقاله یک راهنما برای کمک به شما در تصمیم گیری صحیح است.

چند روز پیش وقتی دکتر اسف بیتون از پنجره منزل خود در بوستون به بیرون نگاه کرد ، از صحنه ای که دید شوکه شد. اگرچه مدارس ، دفاتر و مشاغل قبلاً تعطیل شده بودند تا انتشار کرونا ویروس را کاهش دهند ، اما پارک محله کماکان مملو از جمعیت بود.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از نیویورک تایمز، دکتر بیتون ، مدیر اجرایی آزمایشگاه های آریادن در بیمارستان های بریگام و هاروارد گفت: من مردم را از پنجره ام در پارک می دیدم که با هم بازی می کردند و با خود فکر کردم ، این احمقانه است! اگر می می خواستیم ارتباطات اجتماعی را از مدارس به زمین بازی تغییر دهیم ، چرا مدارس را تعطیل کردیم؟

او با احساس ضرورت ، برای همسر خود ایمیلی فرستاد تا با دوستان خود به اشتراک بگذارد و در فیس بوک پست کند.این خیلی سریع ویروسی شد و بعداً در رسانه ها با این عنوان چاپ شد: “فاصله اجتماعی را رعایت کنید: این یک روز برفی نیست!”. دکتر بیتون افزود: برای آهسته کردن شیوع کروناویروس ، ما باید سریع عمل کنیم و شروع به تصمیم گیری روزانه کنیم تا در حد ممکن از هم دور بمانیم.

اما چگونگی انجام این تصمیم همیشه روشن نبوده است. مفاهیمی مانند “فاصله اجتماعی” ، “خود قرنطینگی” و “انزوا” از واژگان جامعه بیماریهای عفونی (و فیلمهای ترسناک) ناشی می شوند. در زندگی واقعی ، والدین ، کارگران و حتی رهبران دولت در تلاشند تا همه اینها را تفسیر کنند. این راهنمایی برای کمک به شما در جهت اتخاذ یک تصمیم خوب ، بر اساس توصیه های متخصصان عفونی و متخصصان بهداشت عمومی است.

فاصله اجتماعی

در نهایت مفهوم فاصله اجتماعی ، ایجاد فاصله فیزیکی بین افرادی است که در کنار هم زندگی نمی کنند. در سطح جامعه این کار به معنای تعطیلی مدارس و محل کار و کنسل کردن رویدادهایی مانند کنسرت ها و تئاتر ها است. برای اشخاص ، این واژه به مفهوم حفظ فاصله دو متری بین شما و دیگران در فضای عمومی و جلوگیری از تماس جسمی با افرادی است که هم خانه شما نیستند.

اما یکی از جنبه های فاصله اجتماعی – توصیه به پرهیز از تجمع ۱۰ نفر یا بیشتر – باعث سردرگمی زیادی شده است. این موضوع این تصور را ایجاد کرده است در حالی که انجام فعالیت های گروهی در فضای سرپوشیده خطرناک است ، اما ایرادی ندارد که میزبان حداکثر نه نفر را در خانه اش به دور هم جمع کند. این مطلب درست نیست در حال حاضر همه باید ارتباطات نزدیک اجتماعی، چه در داخل و چه در خارج از منزل را برای اعضای خانواده محدود کنیم. این به معنای برگزاری مهمانی های شام ، بازی ، جشن تولد با چند تن از دوستان نیست.

در پناهگاه مستقر شوید

به طور خلاصه ، این عبارت به معنای ماندن در خانه است. خانه را ترک نکنید مگر اینکه واقعا مجبور شوید. با افراد خارج از خانواده خود معاشرت نکنید. برای صرف شام به خانه ی دوستان نروید و حتی یک دوست قابل اعتماد را نیز به منزل دعوت نکنید.

در زمان مستقر شدن در قرنطینه خانگی ، به طور معمول مجاز به بیرون رفتن فقط برای تهیه مایحتاج ضروری هستید – برای تهیه مواد غذایی یا دارو – اما باید در صورت امکان این سفرها را به یک بار در هفته محدود کنید. افرادی که مشاغل مهم دارند – ایمنی عمومی ، پزشکی ، بهداشتی یا فروشنده مواد غذایی – می توانند به سر کار بروند. اگر شما پرستار یا مراقب شخصی باشید می توانید آنها را ملاقات کنید.

یک نقطه روشن نیز وجود دارد. در اکثر موارد ، دستور العمل قرنطینه خانگی به شما امکان می دهد تا زمانی که یک فاصله دو متری را با دیگران حفظ می کنید ، پیاده روی یا ورزش در بیرون منزل را (برای مدت کوتاه) انجام دهید.

کارولین کانوسیو ، استادیار طب خانواده و سلامت جامعه دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در این باره گفت: در حال حاضر من به خانواده ام و افرادی که فعالیت های خارج از منزل را به تنهایی انجام می دهند یا به طور همزان با کسی که فاصله مناسب را رعایت می کند، می گویم که این کار ایرادی ندارد. ما در حال تلاش برای جلوگیری از تماس چهره به چهره ، به خصوص در فضاهای نزدیک و محصور هستیم.

چه کسی باید این کار را انجام دهد؟ هر کس که در یک منطقه با دستور اجباری قرنطینه خانگی زندگی می کند ، از جمله برخی اجتماعات در کالیفرنیای شمالی و احتمالاً بزودی شهر نیویورک نیز شامل این قانون خواهند شد. اما بسیاری از کارشناسان بیماری های عفونی می گویند که هر کس دیگری نیز باید داوطلبانه در منزل خود پناه بگیرد تا از شیوع ویروس جلوگیری شود. دکتر کریسی وودز ، اپیدمیولوژیست بیمارستان و مدیر پیشگیری از عفونت در بیمارستان ماونت سینا گفت: مردم باید واقعاً مراقب باشند.

خود مراقبتی

این بدان معناست که به طور مرتب دمای بدن خود را بررسی کنید و مراقب علائم کرونا ویروس از جمله تب ، تنگی نفس و سرفه خشک باشید. شخصی که در وضعیت قرنطینه خانگی است باید در منزل بماند و تعامل با دیگران را محدود کند.

چه کسی باید این کار را انجام دهد؟ خود مراقبتی برای افرادی است که متوجه می شوند احتمالاً در معرض ویروس قرار داشته اند اما با فرد آلوده ارتباط از راه دور داشته اند. این فرد ممکن است در نزدیکی شما باشد – برای مثال ، یک همکار ، یک سخنران در کنفرانس یا والدین همکلاسی فرزندتان – اما شخصی نیست که با شما ارتباط فیزیکی نزدیک داشته باشید. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید که آیا خود مراقبتی برای وضعیت خاص شما توصیه می شود.

خود قرنطینگی

این اصطلاح برای جداسازی و محدود کردن جابجایی فردی به کار می رود که به لحاظ ظاهری سالم است اما اخیراً با شخصی که به ویروس مبتلا شده ارتباط نزدیک داشته است. شخصی که در خود قرنطینگی است باید کلیه قوانین قرنطینه خانگی را رعایت کند ، حتی باید از مراجعه به فروشگاه یا تعامل با مردم حتی به صورت محدود برای یک دوره ۱۴ روزه خودداری کند. (یک دوست باید مواد غذایی را برای شما تامین کند.)

قرنطینه شخصی به معنی ماندن در خانه و دور ماندن از افراد دیگر ، از جمله افراد خانواده شما ، تا حد امکان برای یک دوره ۱۴ روزه است. فردی که در خود قرنطینگی است باید در یک فضای جداگانه از اعضای خانواده بخوابد.

چه کسی باید این کار را انجام دهد؟ هرکسی که در حال حاضر علائمی ندارد ، اما با کسی که بعداً بیمار شده ، تماس نزدیکی داشته است.

خودانزوایی

این عبارت برای جداکردن فردی به کار می رود که ابتلای او به کروناویروس تایید شده است یا اینکه علائم مشخصی از جمله سرفه ، تب و تنگی نفس دارد ، اما هنوز آزمایش نشده و یا نتایج آزمایش را دریافت نکرده است. فردی که در انزوا قرار دارد باید در یک اتاق جداگانه قرار بگیرد که دارای حداقل تماس با بقیه خانواده (از جمله حیوانات خانگی) باشد و در صورت امکان از یک حمام جداگانه استفاده کند. بیشتر اوقات ، فرد بیمار دچار شرایط دشواری خواهد شد ، اما می تواند سینی های غذایی که برای او پشت در اتاق قرار می گیرد را بردارد یا اینکه پس از استفاده از حمام مشترک ، آن را ضد عفونی کند.

چه کسی باید این کار را انجام دهد؟ هر کس که ابتلای او به کرونا ویروس تایید شده باشد ، با مشورت پزشک خود ، یا شخصی که با علائم واضح بیماری هنوز منتظر نتیجه آزمایش است. همه افراد خانواده این اشخاص باید خود را قرنطینه کنند.

قرنطینه رسمی یا اجباری

قرنطینه اجباری که توسط دولت بر مردم اعمال می شود، همانطور که در ایتالیا رخ داده است. در چنین شرایطی مردم هنوز هم می توانند برای تهیه وسایل ضروری و هواخوری به بیرون بروند ، اما آنها می توانند این کار را فقط در شرایط کاملاً کنترل شده یا با برنامه مشخصی که توسط مقامات امنیت عمومی اعمال شده انجام دهند.
چه کسی باید این کار را انجام دهد؟ هر کسی که در منطقه ای تحت قرنطینه زندگی می کند. دکتر بیتون گفت: ما چنین چیزی را در ایالات متحده آمریکا ندیده ایم. نمی دانم آیا کار به آنجا خواهد کشید یا خیر؟!

مترجم: مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.