چهارشنبه, 12 آذر , 1399 17 ربيع ثاني 1442 Wednesday, 2 December , 2020 ساعت ×
آخرین اطلاعات از ساخت واکسن کروناویروس
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱:۰۰
بازدید 54
1

ایسنا علوم پزشکی تهران – اگر واکسنی برای کرونا ویروس پیدا کنیم ، بلافاصله دنیای ما دوباره تبدیل به مکانی امن ، آسوده و اطمینان بخش می شود. این دقیقا همان کاری است که واکسن ها با جهان انجام می دهند. به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از نیویورک تایمز ، در دام […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – اگر واکسنی برای کرونا ویروس پیدا کنیم ، بلافاصله دنیای ما دوباره تبدیل به مکانی امن ، آسوده و اطمینان بخش می شود. این دقیقا همان کاری است که واکسن ها با جهان انجام می دهند.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از نیویورک تایمز ، در دام این جریان خبری بی پایان ، بسیاری از مردم ، والدین و دیگران احتمالاً می توانند درک کنند که احساس امیدواری چگونه است. اینکه دائم در انتظار باشیم و شاید حتی برای مدت طولانی دست به دعا برداریم تا سرانجام یک واکسن موثر برای این ویروس ناشناخته کشف شود. این لحظه ای است که ما را با گذشته نه چندان دور پیوند می زند و شاید این سوال را در ذهن ایجاد کند که آیا ما یک افق روشن و ارزشمند را از دست داده ایم یا خیر.

در سال ۱۹۵۵ ، هنگامی که اولین کارآزمایی بالینی نشان داد واکسن فلج اطفال جدید ساخته جوناس سالک “ایمن ، مؤثر و قدرتمند” است ، این خبر به سرعت تبدیل به تیتر اول مطبوعات شد ، خبری فوق العاده. نیویورک تایمز نوشت: واکسن فلج اطفال سالک موفقیت آمیز است! میلیون ها نفر به زودی واکسینه خواهند شد و دانشکده های شهر شروع به واکسیناسیون سراسری از ۲۵ آوریل خواهند کرد.

دیوید اوشینسکی ، استاد پزشکی دانشگاه نیویورک گفت: آن لحظه تاریخی بود که یک ملت سرانجام نفسی به راحتی کشید و دریافت که می توان از این بیماری هولناک کودکان پیشگیری کرد. وقتی این اعلامیه منتشر شد ، ناقوسهای کلیسا به صدا در آمدند ، سوت های کارخانه جات خاموش شدند ، مردم به خیابانها ریختند و یکدیگر را از فرط شادی در آغوش گرفتند.

آیا می توانید لحظه ای را که مردم پس از کشف واکسن کروناویروس نفسی به راحتی می کشند تصور کنید؟ با توجه به سرعت انتشار اخبار در حال حاضر ، در واقع چندان دشوار نیست تصور کنیم که ممکن است یک لحظه تاریخ ساز بین المللی را در عصر حاضر تجربه کنیم، مانند لحظه ای که نتایج آزمایش واکسن فلج اطفال منتشر شد : عناوین مطبوعات ، زنگ کلیساها نوید بخش یک روز فاتحانه در دنیای پزشکی ، جایی که این خبر به معنای واکسن و پیروزی در برابر یک دشمن ترسناک و کشنده بود.

برای اکثر ما در عصر حاضر ، این تجربه جدیدی است که آرزو داریم واکسن بخوریم. موفقیت واکسن ابولا (که در سال ۲۰۱۹ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شد) یک دستاورد بزرگ و سریع بود ، اما من مطمئن نیستم که عموم مردم در ایالات متحده عمیقاً از این خبر آگاهی داشته یا پس از شنیدن آن عمیقاً تسکین یافته باشند.

واکسن هایی که در سالهای اخیر تولید شده اند بسیار شگفت آور عمل می کنند ، اما مشخص نیست که آیا در این روزگار نیز مردم در ترس زندگی می کردند و منتظر تولید واکسن HPV یا حتی واکسن مننژیت بودند یا خیر. واکسنی که بسیاری از مردم آرزوی کشف آن را دارند ، اما هرگز به آن نرسیدند ، واکسنH.I.V یا ایدز است. واکسنی که به تولید آن حتی نزدیک هم نیستیم.

بله ، حمایت شدیدی از طرف افرادی وجود داشت که جان فرزندانشان توسط مننژیت از بین رفته بود. اما این بیماری چیزی نبود که عموم مردم را وحشت زده کند ، در مقایسه با بیماری فلج اطفال که والدین را در دهه های ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ میلادی می ترساند.

دکتر اوشینسکی گفت: درست پس از اینکه واکسن فلج اطفال به عنوان یک داروی ایمن ، قدرتمند و مؤثر تایید شد ، جوناس سالک برای دیدار با رئیس جمهور وقت ایالات متحده آیزنهاور به کاخ سفید دعوت شد. برای اولین بار بود که رئیس جمهور از فردی تشکر می کرد که جان کودکان سراسر جهان را نجات داده است و آن لحظه واقعا یک لحظه شگفت انگیز در تاریخ علم بود ، تصور اینکه در آن زمان مردم چقدر حس شکرگذاری و قدردانی داشتند دشوار است.

اگر واکسنی برای کرونا ویروس کشف کنیم ، بلافاصله یک بار دیگر دنیای ما تبدیل به مکانی امن ، آرام و اطمینان بخش می شود. علم یک بار دیگر مشکلی را حل کرده است ، به طوری که می توانیم یک بار دیگر در جهان به آسودگی قدم بزنیم ( پرواز کنیم یا دریانوردی کنیم) حداقل تا زمانی که مشکل بعدی به وجود بیاید.

واکسن ها چنان آرامش خاطر قابل توجهی به ما بخشیده اند که اغلب آنها را نادیده می گیریم. آیا دیگر می توانیم جهان قبل از اختراع واکسن را تصور کنیم؟ برای یک دقیقه دورانی را تصور کنید که در آن ویروس آبله مرغان وجود داشت ، بیماری همه گیر که بسیار خطرناک تر از Covid-19 است. یا حتی بعدتر از آن ، هنگامی که ویروس فلج اطفال در همه جا شایع بود ، ویروسی که به طور مرتب باعث فلج و مرگ و میر کودکان می شد. در آن زمان مردم مجبور بودند روزانه به دنبال مشاغل خود بروند و درباره تک تک جزئیات زندگی روزمره تصمیم بگیرند: آیا در چنین شرایطی شما حاضرید در یک رویداد اجتماعی شرکت کنید؟ اجازه می دهید فرزندتان در یک روز گرم به استخر شنا برود؟

واکسن ها راهی برای محافظت از خودمان به ما می دهند ، اما همچنین راهی برای ایجاد جهانی امن تر نیز ایجاد می کنند. واکسن آبله سیاه نه تنها یک پیروزی در سطح فردی ، بلکه یک دستاورد عظیم بین المللی برای کل بشر در برابر موج گسترده تاریخی بدبختی و مرگ و میر انسان بود.

مردم دیگر این احساس شگفتی و سپاسگزاری برای ایمنی فردی و اجتماعی ناشی از واکسن ها را از دست داده اند . همچنین حس قدردانی برای پروژه شکوهمند جمعی که منجر به پاک کردن اساسی منبع درد ، ناتوانی و مرگ انسانی می شود نیز کمرنگ شده است.

دکتر اوشینسکی گفت: تجربه واکسن فلج اطفال واقعاً به مردم آموخت که علم می تواند این کار را انجام دهد. آنچه در آن زمان به واکسن ها اهمیت حیاتی می داد این بود که آنها مردم را در برابر بیماری هایی که در آن زمان وجود داشت ایمن می کردند.

با ریشه کن شدن بسیاری از این بیماری ها ، احتمالاً احساس خطر قریب الوقوع در میان مردم از بین رفته است. اپیدمی سرخک سال ۲۰۱۹ را در نظر بگیرید ، این بدان معناست که نه تنها کودکانی که والدین آنها به تاثیر واکسن بی اعتماد بودند و از تزریق واکسن ایمن و مؤثر خودداری می کردند در معرض خطر قرار داشتند بلکه کودکانی که برای واکسیناسیون کم سن بودند و افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی ناگهان در شرایطی قرار گرفتند که ممکن بود ویروس در محیط اطراف آنها باشد. اکنون ، رویدادهای اخیر به همه یادآوری کرد که احساس آسیب پذیری و عدم ایمنی در برابر یک ویروس جدید، چگونه است.

همین شرایط در مورد آنفلوانزا هم صدق می کند. یک واکسن آنفولانزا وجود دارد که همیشه بی نقص عمل نمی کند، اما شانس ابتلا به این بیماری و در صورت ابتلا وخامت حال بیمار را کاهش می دهد. واکسن آنفولانزا احتمال شیوع ویروس در جامعه را کاهش می دهد و گروه آسیب پذیر (کودکان ، افراد مسن ، کسانی که دارای شرایط پزشکی مزمن هستند) در معرض خطر قرار می گیرند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها واگیردار ایالات متحده حداقل ۲۰ هزار مورد ( احتمالاً بیش از ۵۰ هزار ) مرگ و میر ناشی از آنفولانزای فصلی در ایالات متحده ، از جمله بیش از صد کودک را ثبت کرده است.

با این حال ، هر ساله تلاش بر متقاعد کردن مردم برای جدی گرفتن آنفولانزا ، واکسیناسیون ، عمل شستشوی خوب دست و پا شدت می گیرد . اینها مواردی هستند که به طور ناگهانی توسط عموم مردم درک می شوند زیرا قضیه مرگ و زندگی در میان است. شاید همه ما سال آینده این مشکل را حل کنیم ( بله ، سال آینده هم این مساله وجود خواهد داشت). آنفولانزا را جدی خواهیم گرفت و از واکسن آنفولانزا با کمی احساس قدردانی از علم و بهداشت عمومی استقبال خواهیم کرد.

دکتر اوشینسکی گفت: قلبم می شکند وقتی می بینم که ترس از یک بیماری همه گیر تنها چیزی است که می تواند احترام را به علم بازگرداند. آنچه اکنون تجربه می کنیم نوعی از درک مجدد این واقعیت است که همه ما به این نوع محافظت نیاز داریم. وقتی این نوع دفاع را انجام دهیم ، وقتی واکسن کروناویروس فرا برسد ، ما باید همکاری و همفکری جمعی انجام دهیم و آن را در سرتاسر دنیا مستقر کنیم . همانطور که باید این کار را با واکسن آنفولانزا نیز انجام دهیم ، نه تنها برای نجات شخص خودمان بلکه برای اینکه جهان را امن تر کنیم.

واکسن ها یکی از دستاوردهای انسانی ما هستند ، جلوه ای از پیروزی نبوغ و هوش بشر. دانش انسانی با استفاده از سیستم ایمنی بدن از علم زیست شناسی بهره می برد و ما باید سزاوار چنین دستاوردی باشیم.

مترجم: مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.