چهارشنبه, 12 آذر , 1399 17 ربيع ثاني 1442 Wednesday, 2 December , 2020 ساعت ×
چگونه کرونا ویروس سلول های شما را نابود می کند؟
۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
بازدید 30
3

ایسنا علوم پزشکی تهران – این ویروس جدید که با نام  Covid-19 نیز شناخته می شود در حال حاضر در سراسر جهان شیوع پیدا کرده است. حداقل شش نوع دیگر از کروناویروس ها نیز انسان را آلوده کرده اند که برخی از آنها باعث سرماخوردگی و دو مورد شیوع آن باعث بیماری های  SARS و […]

پ
پ
ایسنا علوم پزشکی تهران – این ویروس جدید که با نام  Covid-19 نیز شناخته می شود در حال حاضر در سراسر جهان شیوع پیدا کرده است. حداقل شش نوع دیگر از کروناویروس ها نیز انسان را آلوده کرده اند که برخی از آنها باعث سرماخوردگی و دو مورد شیوع آن باعث بیماری های  SARS و MERS  شدند.
پوشیده از لبه های تیز
کروناویروس جدید به دلیل تیغه های تاجی که از سطح آن بیرون زده نامگذاری شده است. این ویروس در حباب مولکولهای چربی روغنی احاطه شده و در اثر تماس با صابون از هم جدا می شود.
ورود به یک سلول آسیب پذیر
این ویروس از طریق بینی ، دهان یا چشم وارد بدن فرد می شود ، سپس به سلولهای موجود در مجاری هوایی که پروتئینی بنام ACE2  تولید می کنند متصل می شود. اعتقاد بر این است که این ویروس از خفاش ها سرچشمه گرفته است ، جایی که ممکن است به پروتئین مشابهی وصل شده باشد.
انتشار RNA ویروسی
ویروس با ادغام غشای روغنی سلول ، سلولهای دیگر را آلوده می کند. پس از داخل شدن  به سلول ، کرونا ویروس قطعه ای از مواد ژنتیکی به نام RNA را منتشر می کند.
ربودن سلول
ژنوم ویروس کمتر از ۳۰ هزار “حرف” ژنتیکی دارد. (ژنوم انسان بیش از ۳ میلیارد حرف دارد.) سلول آلوده RNA را می خواند و پروتئین هایی را تولید می کند که سیستم ایمنی بدن را در معرض خطر قرار داده و به جمع آوری نسخه های جدید ویروس کمک می کند.
آنتی بیوتیک ها باکتری ها را از بین می برند و در برابر ویروس ها عمل نمی کنند. اما محققان داروهای ضد ویروسی را آزمایش می کنند که ممکن است پروتئین های ویروسی را مختل کرده و گسترش عفونت را متوقف کنند.
ساخت پروتئین های ویروسی
با پیشرفت عفونت ، مکانیسم سلول شروع به انتشار تیغه ها و پروتئین های جدید می کند که نسخه های بیشتری از لبه های ویروس را تشکیل می دهند.
کپی کردن نسخه های جدید
نسخه های جدید ویروس جمع شده و به لبه های بیرونی سلول منتقل می شود.
گسترش عفونت
هر سلول آلوده می تواند قبل از اینکه سلول سرانجام تجزیه شود و بمیرد ، میلیون ها نسخه از ویروس را منتشر کند. ویروس ها ممکن است سلولهای مجاور را آلوده کرده یا در قطراتی که از ریه ها به بیرون منتشر می شوند قرار گیرند.
پاسخ ایمنی
بیشتر عفونت های Covid-19 باعث می شود که سیستم ایمنی بدن برای پاک کردن ویروس مبارزه می کند. در موارد شدید ، سیستم ایمنی بدن می تواند واکنش بیش از حد نشان داده و حمله به سلولهای ریه را آغاز کند. ریه ها با سلول های مایع و در حال مرگ انسداد می شوند و نفس کشیدن را دشوار می کند. درصد کمی از عفونت ها می تواند منجر به سندرم پریشانی حاد تنفسی و احتمالاً مرگ شود.
ترک بدن
سرفه و عطسه می تواند قطرات ناشی از ویروس را بر روی افراد و سطوح اطراف بکشاند ، جایی که ویروس می تواند برای چند ساعت تا چند روز زنده باقی بماند. افراد آلوده می توانند با پوشیدن ماسک از انتشار ویروس جلوگیری کنند ، اما افراد سالم نیازی به پوشیدن ماسک ندارند مگر اینکه مراقب شخص بیمار باشند.
واکسن احتمالی
واکسن در آینده می تواند به بدن کمک کند تا آنتی بادی هایی را تولید کند که ویروس SARS-CoV-2 را هدف قرار داده و از انتقال آن به سلول های انسانی جلوگیری کنند. واکسن آنفولانزا به روشی مشابه کار می کند ، اما آنتی بادی های ایجاد شده در واکسن آنفولانزا در برابر محافظت از کرونا ویروس موثر نیستند.
بهترین راه برای جلوگیری از آلوده شدن به کرونا ویروس جدید و سایر ویروس ها ، شستن دست ها با صابون ، خودداری از لمس صورت ، فاصله گرفتن از افراد بیمار و مرتباً تمیز کردن سطوح پر تماس است.
مترجم : مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.