یکشنبه, 4 آبان , 1399 9 ربيع أول 1442 Sunday, 25 October , 2020 ساعت ×
دوره کمون کروناویروس جدید به طور میانگین پنج روز است
۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
بازدید 142
2

ایسنا علوم پزشکی تهران – یک مطالعه جدید در دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ تأیید می کند که برآوردهای اولیه حاکی از آن است که دوره کمون میانگین برای کروناویروس جدید یا Covid-19 پنج روز است. به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از اطلس نیوز، شناخت دوره کمون یک بیماری برای کنترل […]

پ
پ

ایسنا علوم پزشکی تهران – یک مطالعه جدید در دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ تأیید می کند که برآوردهای اولیه حاکی از آن است که دوره کمون میانگین برای کروناویروس جدید یا Covid-19 پنج روز است.

به گزارش ایسنا علوم پزشکی تهران به نقل از اطلس نیوز، شناخت دوره کمون یک بیماری برای کنترل شیوع آن مهم است. دوره کمون به مفهوم زمان بین قرار گرفتن در معرض ارگانیسم بیماری زا و بروز علائم در بدن فرد میزبان است. دوره کمون بسته به نوع بیماری متفاوت است. به عنوان مثال ، آنفلوانزا دوره کمون بین یک تا سه روز دارد در حالی که سرخک بین نه تا دوازده روز قبل از بروز علائم پنهان می ماند.

در یکی از جدیدترین مطالعات در این مورد، ۱۸۱ مورد تأیید شده از ابتلا به کروناویروس جدید Covid-19 مورد بررسی قرار گرفتند و نتیجه گرفته شد که دوره متوسط کمون این بیماری ۵.۱ روز است. این مطالعه همچنین نشان داد که ۹۷.۵ درصد از افراد آلوده به ویروس طی ۱۱.۵ روز علائم بیماری را بروز می دهند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که این یافته جدید به معنای این نیست که فرد بلافاصله پس از پنج روز کاملاً پاک می شود ، بلکه در عوض نشان می دهد دوره قرنطینه دو هفته فعلی به عنوان یک زمان مطلوب و حداکثری به منظور قرنطینه خانگی برای فرد مشکوک به بیماری است.

جاستین لوسلر ، نویسنده ارشد مطالعه جدید توضیح داد: بر اساس تجزیه و تحلیل ما از داده های در دسترس عموم ، توصیه فعلی ۱۴ روز برای نظارت فعال یا قرنطینه منطقی است ، اگرچه با انجام این دوره برخی موارد ابتلا به بیماری در طولانی مدت از دست می روند و تشخیص داده نمی شوند.

همانطور که لوسلر اظهار داشت ، این تحقیقات تأیید می کند که اقلیت بسیار ناچیزی از موارد وجود دارند که دوره کمون در آنها ممکن است بیش از ۱۴ روز باشد. این مطالعه تخمین می زند در هر ۱۰ هزار فرد آلوده به کروناویروس ، حدود ۱۰۱ نفر بعد از ۱۴ روز علائم بیماری را بروز می دهند . با این حال ، این مطالعه یادآور می شود که هزینه های اجتماعی و اقتصادی قرنطینه طولانی مدت باید در برابر عواقب عدم شناسایی یک اقلیت محدود در نظر گرفته شود. در برخی موارد با ریسک بالا پیشنهاد می شود که نظارت ۱۴ روزه طولانی صورت بگیرد ، مانند کارکنان مراقبت های بهداشتی که بدون پوشیدن تجهیزات محافظ در معرض ویروس قرار گرفته باشند.

جاناتان بال ، استاد ویروس شناسی مولکولی از دانشگاه ناتینگهام در این باره اظهار داشت که مطالعات دوره کمون ذاتاً مشکل هستند ، زیرا تشخیص دقیق زمانی که شخصی برای اولین بار در معرض عامل عفونی قرار می گیرد ، دشوار است. بنابراین این تخمین ها غالباً بر اساس فرضیات محافظه کارانه راجع به زمانی که شخص در ابتدا در معرض ویروس قرار می گیرد ، بنا می شوند.

وی گفت: در حالی که این مطالعه نشان می دهد که در بعضی از افراد دوره کمون طولانی تر است ، باید در نظر بگیریم مدل هایی که برای تخمین دوره کمون بیماری از آنها استفاده می شود ، بر اساس فرضیات بنا شده اند و این نظریه ها بر این اساس هستند که فرد به محض اینکه با ویروس در تماس قرار می گیرند بلافاصه دچار عفونت می شود.

وی اظهار داشت که شخصا روی این مطالعه جدید کار نکرده است. این فرضیه ممکن است صحیح نباشد . احتمالاً زمان دقیق عفونت بسیار دیرتر از اولین تماس فرد با مورد آلوده رخ می دهد، اما با فرض اینکه عفونت در تاریخ اولین تماس رخ داده است باعث می شود دوره کمون طولانی تر از حد معمول به نظر برسد.

کروناویروس جدید با نام SARS-CoV-2 ، یک دوره کمون مشابه با ویروس SARS دارد که عامل شیوع گسترده در بین سالهای ۲۰۰۲-۲۰۰۴ در چین بود. از طرف دیگر، سرماخوردگی عادی نیز اغلب توسط انواع کرونا ویروس ها ایجاد می شود اما دوره پنهان آن فقط بین یک تا سه روز طول می کشد.

توجه به این نکته ضروری است که دوره کمون یک بیماری با دوره ای که فرد ناقل ویروس باشد ، متفاوت است. مدت زمان قرار گرفتن در معرض ابتلا به عفونت غالباً به عنوان دوره نهفتگی بیماری گفته می شود و این می تواند کوتاه تر از دوره کمون باشد.

در حالی که دوره بروز علائم بیماری اغلب به عنوان قابل انتقال ترین فاز آن شناخته می شود ، در حالی که فرد به عنوان مثال سرفه می کند ، دقیقاً مشخص نیست که او چه موقع مبتلا به ویروس Covid-19 می شود. شواهد موجود در این مطالعه جدید نشان می دهد دوره نهفتگی این بیماری کوتاه تر از دوره کمون آن است ، اما دقیقاً مشخص نیست که یک فرد آلوده در مرحله کمون بدون علامت چقدر مسری یا واگیردار است.

دکتر بال اظهار داشت: طبق شواهد به دست آمده به نظر می رسد که دوره قرنطینه یا انزوا ۱۴ روز برای کروناویروس جدید مناسب است. همچنین ، شواهد محکمی وجود ندارد که تایید کند افراد می توانند ویروس را به طور عادی در دوره بدون علامت بیماری منتقل کنند.

نتایج این تحقیقات جدید در مجله Annals of Medicine منتشر شده است.

مترجم: مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.