پنج شنبه, 6 آذر , 1399 11 ربيع ثاني 1442 Thursday, 26 November , 2020 ساعت ×
نگاهی به آنچه روس‌ها برای مقابله با شیوع کرونا کردند
۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
بازدید 20
4

ایسنای علوم پزشکی تهران – روسیه با چین مبدا ویروس کرونا چند هزار کیلومتر مرز مشترک دارد اما با این […]

پ
پ

ایسنای علوم پزشکی تهران – روسیه با چین مبدا ویروس کرونا چند هزار کیلومتر مرز مشترک دارد اما با این وجود حتی یک نفر تاکنون بر اثر این بیماری در پهناورترین کشور جهان جان خود را از دست نداده است.

این وضعیت به زیرساخت امنیتی، اطلاعاتی روسیه از گذشته و همچنین تدابیری بازمیگردد که روسیه از همان روزهای نخست شیوع بیماری کرونا در چین آنها را اتخاذ کرد.

دولت روسیه برای هماهنگ کردن اقدامات برای مقابله با کرونا ستاد ویژه‌ای را ایجاد کرد تا اقدامات سازمان‌های مختلف روسیه در این عرصه هماهنگ و در یک راستا بشاد.

ستاد دیگری نیز در وزارت امور خارجه روسیه برای هماهنگی اقدامات در عرصه کرونا در کشورهای دیگر باتوجه به امکان ابتلای شهروندان روس به این بیماری در خارج از روسیه تشکیل شد.

مهم ترین تدبیر روس‌ها در حال حاضر قرنطینه دو هفته ای افرادی است که مظنون به داشتن ویروس هستند.

اواخر ماه ژانویه دو چینی مظنون به ابتلا به کرونا در مناطق چیتا و زابایکالسک دو هفته در قرنطینه بسر بردند و پس از سپری شدن این مدت مشخص شد که این افراد سالم هستند و مرخص شدند.

همه اتباع روسی و نیز اتباع چند کشور دیگر نیز که حدود دو هفته پیش با هواپیماهای ترابری نظامی روسیه از چین به روسیه منتقل شدند قرنطینه شدند.

در سن پترزبورگ نیز یک شهروند روس که از چین بتازگی به روسیه آمده بود پس از اینکه ویروس کرونا در وی یافت نشد بدون اطلاع بیمارستان آن را ترک کرد اما دادگاه پس از درخواست نماینده سازمان پیشگیری از بیماریهای واگیر وی را بطور اجباری روانه قرنطینه کرد.

تدبیر مهم دیگر برای جلوگیری از انتشار کرونا استفاده از اسکن ها در فرودگاه ها و ترمینال های مسافربری و گذرگاه های مرزی روسیه است.

همه افرادی که وارد روسیه می شوند می بایست با دستگاه اسکن آزمایش شوند.

بر اساس تصمیم سازمان پیشگیری از بیماریهای واگیر روسیه تمام افرادی که در اماکن عمومی بویژه خوابگاه های عمومی و دانشجویی نشانه هایی از بیماری کرونا به عنوان مثال تب شدید دارند تحت مراقبت های پزشکی قرار می گیرند.

دولت روسیه که از چند هفته پیش ارتباط ریلی و هوایی با بسیاری از شهرهای چین به استثنای پکن را متوقف کرده است، مرز خود با این کشور را هم بسته است.

روسیه همچنین هفته گذشته صدور روادید برای شهروندان چین را متوقف کرد و سفر گردشگران چینی به این کشور نیز بطور کامل منع شده است.

مقامات روسیه همچنین سفر گردشگران خود به چین را متوقف کرده اند و سفرهای اتباع روسی به این کشور نیز تحت کنترل شدید در آمده است.

وزارت بهداشت روسیه به اتفاق سازمان پیشگیری از بیماریهای واگیر روسیه روز ۲۹ ماه ژانویه دستورالعملی حاوی توصیه هایی را برای مقابله با کرونا منتشر کرد.

در این دستورالعمل به پزشکان روس توصیه شده است ماسک های طبی بر صورت بسته، وسایل کار خود را به دقت ضدعفونی کرده و برای پاک کردن هوای محیط کار خود تلاش کنند و همواره اماکن پزشکی باید هوای تازه داشته باشد.

همچنین توصیه می شود به عنوان پیشگیری، داروهای برای ایجاد مانع برای فعالیت ویروس ها بکار گرفته شود.

در توصیه نامه وزارت بهداشت همچنین به اتباع روسیه توصیه شده است تا بموقع به پزشک مراجعه کنند تا ریسک وخامت حال فرد کاهش بیابد.

همچنین با توجه به اینکه دارویی برای مقابله با کرونا هنوز ساخته نشده است در شرایط اضطراری از داروهای ضدویروس برای مداوای بیماران استفاده شود.

توصیه می شود این داروها پس از تماس با افراد بیمار یا افرادی که احتمالا به کرونا مبتلا شده اند در طول دو روز نخست تجویز شود.

مدت مداوای این افراد باید برابر با دوره نهفتگی یا اینکوباسیون بیماری کرونا دو هفته باشد.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت روسیه، مداوای اضطراری افراد باید با توصیه پزشک و تحت نظارت وی انجام گیرد. این تدابیر، احتمال برای سرایت کرونا را در افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند کاهش می دهد.

سازمان حمایت از مصرف کنندگان روسیه نیز چهار توصیه به شهروندان روس برای جلوگیری از انتشار کرونا کرده است.

به شهروندان روس توصیه شده است آب را در اماکن عمومی فقط از بطری های ویژه و بسته بندی شده بنوشند و غذا نیز فقط پس از خوب گرم کردن بخورند.

دست ها را باید قبل از غذا خوردن و حضور در اماکن پرجمعیت شست.

به عنوان عامل دیگر برای جلوگیری از سرایت کرونا، استفاده از ماسک های طبی و پاکیزه توصیه شده است.

پیش از سفر حتما وضعیت منطقه یا کشور مقصد از نظر بیماری بررسی شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.